Zašroubování / odšroubování lakovaných šroubů bez poškrábání

Ahoj,
na notebooku mám ze spodu kryt pevného disku, který jsem jednou nebo dvakrát šrouboval. Šroubky jsou černé, pravděpodobně jsou nalakované nějakou barvou nebo eloxované. Takovéto šrouby najdete na spoustě zařízení, nejenom na počítačích. Stačilo, abych se jich doslova jen dotkl (jednou neb dvakrát je šroubovákem opatrně uvolnil a zase utáhnul) a hned na nich bylo vidět, že se s nimi něco dělo - černá se změnila na stříbrnou.

Nedávno se mi vrátil notebook ze servisu, kde jej na 100% museli rozporcovat na kousky, a v tu chvíli mě napadlo, jak servismani asi šroubují šrouby? Ze spodu notebooku je spousta dalších šroubů, které jednoznačně museli uvolnit a přitom žádný z nich nevypadá, že by se s nim manipulovalo - všechny vypadají jako nové, elox / lak / barva je neporušen.

Tohle téma není míněno jako návod, jak rozkuchat přístroj v záruce. Z mé strany jde pouze o zvědavost, jak manipulovat se šrouby, aby vypadali jako nové. Říkám si, že na tomto fóru je dostatek šikovných lidí, kteří s tím měli zkušenost. Děkuji.

Peter Lednár

vymění šrouby vždy za nové?

Šroubky nejsou eloxované, protože eloxování je povrchová úprava hliníku, který se na šrouby běžně rozhodně nepoužívá. Ty šroubky mohou být brunýrované nebo lakované. Rozdělal jsem desítky notebooků a při použití správných kvalitních šroubováků není žádný problém. Nesmíš mít jeden kovaný šroubovák na všechno.

Křížových hlav je víc druhů. Slyšel jsem minimálně o philips a pozidrive. Každý má trochu jinou geometrii. Oba šrouby zpracuješ oběma typy, ale při použití nesprávného už šroub trochu poškodíš.

Jak píše anonym - chce to správný nástroj.

Ahoj,
díky za reakce.

O rozdílu Pozidriv a Phillips vím. Pokud mi na vzhledu šroubku záleží, tak se vždy dívám, zda je na hlavičce křířek značící Pozidriv. Krom toho ještě většinou zkouším, jak tam který šroubová sedí. Šroubováky mám hodně dobré, menší od Pro’s Kit a větší elektrikářské od Narex Bystřice a i tak jde ta barva občas pryč. Říkám si, že servisáci na to musí mít nějaký fígl, pochybuji, že by vždy šrouby měnili.

Peter Lednár
narex-bystrice-8554.jpg