Vyzkoušený a cenově dostupný frekvenční čítač pro bastlení

Ahoj, hledám nějaké rozumně jednoduché (spíše začátečník, DIL, ne SMD:) ) schéma pro frekvenční čítač s rozumnou přesností a rozsahem (ale ani jedno nedokážu definovat:) :slight_smile: :slight_smile: - pro bastlení, ladění frekvence pro opto závory na bázi 555, pracuji s MCU, ne s audio:) ). Rád bych si něco takového postavil, případně koupil hotové (cena ale tak max 1 tisíc či 2). Máte, prosím, někdo nějakou radu/příklad/vyzkoušené řešení? Nemusím v případě nouze řešit zobrazení, stačí mi přenos RSkou do PC. Děkuji.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Frekvenční čítač"

ypsi.twingy.sk/citac_do_1_3_ghz inak existuje niekolko verzii res … navodov na tento čitač celkom fajn vec…

dík, vypadá to dobře, až na tu předděličku (SAB6456), ta se snad prý od roku 2000 nevyrábí:(

ještě jsem si říkal, že bych koupil tohle - cz.farnell.com/velleman-sa/dvm13 … dp/1270137

co si o tom myslíte? díky.

Ale neřešil bych to s PIC16F84A, ale předělal bych to na aspoň na 16F628, program je pěkně napsanej, neměl by to být problém. Nahradit tu děličku by taky neměl být problém.

napr.

tme.eu/cz/katalog/#id_catego … 9%3B112610

AX-594, do 30MHz
AX-105, do 30MHz

bez predelizky to chodi do 30Mhz …to by ti malo stačiť na 555

to vypada dobře, dík

starhill.org/dan/radio/citac.html

Ten prvy mam postaveny, celkom fajn vec, sice niekedy su malo citlive vstupy… trvanie napr log1 je fajn som meral ako dlho trva chod motora trvalo to nad 800ms a PLC bolo nastvene na max cas 800ms tak že hadzalo chybu. a skuste ajtakovy vysvetliť že chyba je unho. tym som mu to omeral a nemal šancu :smiley:

Jedna konstrukce s PIC16F628 je zde homepage.eircom.net/~ei9gq/counter.html
Jirka

tak jsem se blíže díval tady na to - cz.farnell.com/velleman-sa/dvm13 … dp/1270137 - a překvapilo mne, že v DC je to jen do 100Hz, tak ještě že jsem to neobjednal:( to mne opravdu překvapilo… nebo se to dá nějak řešit?

Mám postavené již několik let čítače od Miloše Zajíce. Na stránkách jich má několik. Moje konkrétně jsou tyto: zajic.cz/250mhz/250mhz.htm
Mikop

díky za info. a jak je to u těchto stavebnic s měřením DC průběhu? není tam třeba také omezení jen na 100Hz, jak je tomu u toho z farnella? Díky.

U Farnella to bude překlep. Řekl bych, že tam má být 100kHz. Je to od Wellemanna a předpokládám, že se jedná o stavebnici, takže by k tomu mělo být schema. Vstupní filtry lze upravit. Jiná věc je co to umí. Obávám se , že kromě frekvence už nic. Měření šířky imupsu a střídy to určitě nemá a většinou to neumí ani multimetry.

Je třeba si dát pozor na 1 věc. Levné čítače nemusí umět měřit fekvenci s dostatečným rozlišením. Používá se metoda čítání impulsů po dobu 1 s. Nízkou frekvenci, např. sítě, zobrazí s rozlišením na jednotky Hz, takže si přečteš pouze 50 Hz. Čím nižší frekvence, tím horší rozlišení a taky přesnost.

Do stavby čítače dle výše uvedených plánků by se nepouštěl. Mám pocit, že si autoři dělají z lidí srandu nebo tomu nerozumí (oboje se nevylučuje). Čítač do 1,3GHz od Mikuláče Kišše mi příjde jako kopie čítače od Milše Zajíce s tím, že x51 nahradil PICem. Oba mají dost nevhodně vyřešené vstupy.

Drtivá většina autorů čítačů (krom profesionálů) se zabývají tou snazší částí, kterou jsou digitální obvody. Tu analogovou část zcela opomíjí, v lepším případě dají FET nebo komparátor na vstup. Přitom o kvalitě a spolehlivosti měření rozhoduje právě analogová část zakončená komparátorem. Na něm nejvíce záleží co změříme. Jakmile se objeví na vstupu zašuměný nebo zarušený signál, ukazují nesmysly.

díky za osvětu, jinak není to stavebnice, ale hotový produkt, na překlep to nevypadá, našel jsem to i v další dokumentaci, to mne překvapuje, že u DC by šlo o měření jen do 100Hz. Chápu dobře, že řešením je spíše nějaký lepší osciloskop?

Pokud ho ještě nemáš, tak určitě ano. Změříš s ním frekveni sice s menší přesností, ale většínou to stačí.

osci nemam, zda se mi to zatim jako prilis draha investice:( zena by mne hnala:-) :slight_smile: