Spotřeba mikrokontroléru-výpočet odběru a životnosti baterie

Zdravím Vás,
mám dotaz ohledně spotřeby mikrokontroléru PIC.
Ukážu to na příkladu, který je výstižnější.
Dejme tomu, že mi PIC odbírá 5mA. Počítá se to tak, že mi odebírá proud 5mA\ 1hod nebo 5mA\ 1sek?
U zdroje je to jasný, např. baterie má na sobě napsáno, že poskytuje energii 100mA\ 1hod , ale jak je to u mikrokontroléru?

Dále bych se chtěl zeptat, když by se to bralo podle toho zdroje tak když budu mít baterii 100mA\ 1hod a budu s ní napájet PIC, který
odebírá proud 5mA\ 1hod, tak mi baterie vydrží cca 20hodin. Ale co když budu PIC mít zaplý pouze 1min z hodiny ? Zvýší se mi životnost baterie 60x?
děkuji za cenné rady

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Microchip"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "spotřeba mikrokontroléru"

Proudový odběr nemá s časem nic společnýho. 5mA je prostě jen 5mA, žádný hodiny ani vteřiny.

To, co čteš u baterie je uložená energie (žádný odběr, výkon). Pokud je na ní napsáno 100mAh (POZOR - to není 100mA/h! - to by byl po započtení napětí baterie výkon, nikoli kapacita/energie), je schopna dodávat např. 100mA po dobu 1 hodiny. Tvů předpoklad 20ti h při 5mA je správný. Stejně tak prodloužení doby do vybití baterie při přerušovanym provozu.
Při odběru 5mA po dobu 1min odebereš energii 5mA*(1/60) = 0,0833 mAh.
Odbornící snad prominou, že to nazývám energií (ve skutečnosti bych nejdřív musel započítat napětí bateri a jednotka by byla např. Wh).
Jen nezapmeň, že i uspanej mcu a další obvody něco berou.