Detekce uzavřeného okruhu - výběr vhodného optočlenu

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem optočlenů. Mám rozvod 12V, který má cca 25 okruhů, u kterých potřebuji detekovat, zda je uzavřen či nikoli. Zatím to mám naplánováno tak, že bych napojil do každého okruhu optočlen a “spínal” jim okruh 5V, který bych již detekoval na mcu. Optooddělení není sice nezbytná vlastnost, ale je užitečná. Jenže nemohu najít vhodný optočlen - hlavně tak, aby to bylo ve výsledku relativně levné, přece jen je okruhů více než dvě desítky. Případně má někdo nápad, jak to řešit jinak? Drtivou většinu času bude každý okruh sepnutý.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Elektronika s mikrokontroléry, procesory"

Nevim, jestli se nepletu, ale s prislusnym odporem vyhovi i nejlevnejsi optoclen v radu 5kc za kus. Treba tento gme.cz/cz/pc817b-cos-p523-052.html cena nad 25ks 3.40 za kus. Zapojis paralelne ke svemu 12V okruhu, odpor zvolis dle datasheetu. Bohuzel nevim, jak se projevi neustale provozovani optoclenu na jeho zivotnost…
Pokud si to spocitam, cele to vyjde tak na 100,-

díky. ta životnost mne také trápí:( přemýšlel jsem nad relátkama, ale to by to tu cenu docela zvedlo.

Ked to dobre navrhne životnosť je 10na6 až 10no9 hodin… tak že ked pojde do dochodku tak nech ich preventivne vymeni :smiley:

A kvalitne relatko stoji caa 3000SK

takze zatím tam dám asi obycejný optoclen, odpor se pocita stejne, jako predradny odpor k diode? Dekuji.

Urcite, dle datasheetu je pri 1,2V spotreba 20mA, coz je mene nez polovina maximalnich doporucenych parametru. Zkusil bych tam dat potenciometr a nastavit ho tak, aby tam behalo 10mA nebo i mene pres led co osvicuje. Cim mene mA tim lepsi. Ovsem svitivost led zase ovlivnuje kolik projde prechodem colektor-emitor na te 5V strane, pri urcite situaci tam nepotece nic. Takze je to takovy kompromis. Ovsem dle obrazku 1 datasheetu by to melo funguvat i kdyz jde pres LED jenom 1mA, maximalni prenosovy pomer je pri 10mA. Nevim jake mas zkusenosti s uC, nezapomen na svuj zvoleny vstup pripojit pull-down rezistor 10-20kOhm.

děkuji