Proč jsou hodnoty PC BIOS udržovány baterií? Zastaralá paměť

Ahoj,
dnes při programování PIC16F877A mě napadlo, že i tento již poměrně zastaralý MCU má svoji EEPROM, která nemusí být udržována pod napětím. Nedávno jsem vyměňoval v základní desce baterii CR2032 3V a říkám si, proč dnešní supermoderní desky s kondenzátory s pevným dielektrikem a se spoustou dalších technických vychytávek musí mít nějakou zastaralou paměť, která udržuje nastavení BIOSu?

Díky za osvětu
Lukáš

Tá batéria (ak sa nemýlim) tam je aj kvôli obvodu reálneho času…

Samotný bios je ve stálé FLASH. V CMOS je pouze jeho nastavení. Když bys do eeprom nastavil nesmysly, díky kterým by pc nedokázal nastartovat, jak bys to opravil? CMOSce jen vypneš sťávu, nastavení zmizí a bios naskočí na default. Další věc je neomezený počet přepisů cmosky.
Mimochodem - tomu stroji je určitě přes 5 let když ji potřeboval vyměnit (nebo je vadná deska/paměť/rtc/baterka).

Jumper nebo tlačítko - při stisku by se vymazala EEPROM. Deska je neustále pod proudem (+5VSB), takže takto by se to určitě dalo sestrojit.

Maximální počet přepisů je přece v řádech deseti tisíců. Krom toho existují i kvalitnější paměti, které nepotřebují být pod napětím a zvládnou více přepisů - MLC v SSD zvládne odhadem 2 milióny.

Ano, už je dost starý.

Aha, kvůli hodinám. Pak je to jasné a jelikož musí jít hodiny i při vytažené zástrčce, tak je logické, že se dostupné napětí použije i pro udržení obsahu CMOS.

Díky hoši :wink:.
Lukáš

Jen takovej detail: první řádek v návodu na sundání krytu PC(a nejen něho) zní “odpojte zařízení od zdroje energie” což má svoje důvody týkající se ochrany před úrazem elektrickým proudem :slight_smile:. Ale nějak by to samozřejmě pošolichat šlo.

Tak na dnešních deskách je přece úplně normální, že jsou tam přímo tlačítka power, reset a clear CMOS. Tedy aspoň na těch deskách, které jsou určeny k taktování a tyto tlačítka zpříjemňují práci s deskou, která není zamontovaná nebo nemá zapojený přední panel. V „mém provedení“ by se stisk clear CMOS musel dělat s deskou pod napětím, což by asi byla jediná výjimka aktuálně existujících tlačítek clear CMOS, u nichž předpokládám (ale nikdy jsem to nezkoušel), že fungují i s deskou, která není pod napětím.

Hlupákům by měl být zamezen přístup do skříně, to je jasné. U každého šikovnějšího člověka ale hrozí pouze poškození komponent, protože úraz 12V (tedy nejvyšším napětím na desce) není možný.
Lukáš

Taky jsem si myslel že od desky není možné nic dostat, ale jednou jsem chtěl po složení počítače šahnout na chladič jestli drží a škrtnul jsem si o kondenzátor vedle chladiče. Od té doby si to vždy vypnu a chvíli počkám

Ten kondenzátor tě kopnul? Nebyla to statická elektřina?

PC snury maju dost bezne prehodeny N a L vodic oproti nasim zvyklostiam. Skoro 80/20% v prospech prehodenych vodicov v kabli. To znamena, ze snura ocakava z lavej zastrckovej dierky N a z pravej L. V napatovej sustave TNS je to uplne vsetko v poriadku a v sulade s normou. V TNS je PE vedeny celu cestu v stene samostatne. Problem moze byt pri starych rozvodoch TNC, kde je N vodic odvodeny od PE az priamo v zastrcke. Pri prehodeni N a L v kabli a pri starsom lacnom PC zdroji ktory nemusi byt nevyhnutne SELV to obcas i s dotykom skrine trochu “postekli” :slight_smile: v takom pripade najlepsie vymente snuru od PC (moze byt problem najst tu spravnu, odporucam pre istotu premerat), alebo N a L prehodte inym - upozornujem - KVALIFIKOVANYM sposobom. Inak k tym zdrojom SELV, uz som si raz odpalil programator, lebo som zariadenie napajal zo zdroja ktory nebol SELV a flexosnuru som mal zapojenu v zastrcke “nejako”. Pri dotyku zariadeni ovladanych z PC to trochu iskrilo. V takom pripade staci prehodit flexosnuru, ale najlepsie je pri praci “na stole” pouzivat zdroje SELV, to znamena s dosledne oddelenymi polmi vystupneho napatia do vstupneho, napriklad cez klasicky trafak. Pozor, klasicky trafak este nemusi byt sam o sebe zarukou zdroja SELV. Najlepsie je pozriet do papierov od zdroja.