Resetováni čítače 4017-při každém zapnutí nastavit výstup 0

Preji prijemny den.
Neporadil by nekdo, jak resetovat tento citac tak, aby pri kazdem zapnuti odstartoval z prvni pozice (nastavil vystup 0). Napadlo me, ze tam dam kondenzator na reset, ale potrebuji take aby kdyz se objevi vystup 4 tak aby se to taky resetovalo. Kdyz tam ten kondenzator nedam, vse funguje tak jak ma, akorat pri zapnuti napajeni to zacne z dalsi nasledujici pozice, kdyz tam ten kondenzator dam, startuje to sice z prvni pozice, ale kdyz to dojde na posledni pozici tak se to neresetuje z5.
Zvlastni je, ze dokud jsem to mel napajene pres 7805 tak to fungovalo. nyni to mam napajene bateriove a nefunguje to. Zkousel jsem to dat zpet na 7805 a opet to funguje. S baterii 9V to teda nefunguje…
Aplikace je generovani analogu 4,12 a 20 mA.
Dekuji mockrat

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Resetovani citace 4017”

Zkus dát odpor 10k mezi reset a zem. Mezi výstupní a resetovací pin pak diodu propustnou směrem z výstupu na reset.

Zkusil jsem to, ale nefunguje… Ten kondenzator tam nechat, nebo dat pryc v pripade toho rozsireni? Resp. funguje to porad stejne, kdyz se to dostane na 3 pozici tak na 4 ma prijit reset ale nic se nedeje, zustane to stejne jako predtim na 3 pozici

Když vyhodíš C1, určitě by měl fungovat ten reset při dosažení Q3=1 (takový zapojení je i v datasheetu).

To jo, to funguje. Co bych chtel jeste dodelat, je to, ze pri zapnuti to zacne na pozici 1. Kdyz tam ten kondenzator C1 neni, zacina to s posledni pozice+1. Neco jako sekundovy pulz pri startu…
Nejzvlastnejsi je, ze pri zapojeni 7805 vse funguje jak ma, ale pri napajeni 9V baterkou to nefunguje…

Zkus to takhle. Když nezapojíš D1 (nebude připojen kondik s odporem, stále by měl fungovat reset při Q3=1. Pak zkus připojit ten zbytek, jesli to jako celek náhodou nepojede.

Ohledně zbytku zapojení - přepočítal bych odpory, tohle bude zbytečně žrát a né málo. Pokud by nemusel být výstup 4-20mA uzeměn, mohl bys jednu trojici tranzistorů vypustit. A kdyby nemusel bejt ten proudovej zdroj moc kvalitní(držet přesný prou v celém rozsahu možných zátěží), obešel by ses i bez lm317.
4017 reset.gif

Nemuzu to ted vyzkouset, protoze nemam ten 100k odpor momentalne, nejvyssi co mam je 20k. Zminil jsi se jeste o prepocitani odporu. Muzes poskytnout nejaky seriozni vypocet, kterym kdyz zadam Ic, Uc a hFe tak mi vyjde Rb? Nejaky vypocet jsem sehnal, vyslo mi cca 40k, ale i kdyz dam 10k, tak ten transistor neni plne saturovan. Popr. ktere odpory vymenit a za kolik a proc… Ale pokud se ti do toho nechce, tak to nech, s timhle resenim to taky funguje.
Pouzivam tranzistor BC639 a BC327-40

Ten odpor 100k je na vybití kondenzátoru při odpojení napájení. Pokud ho před zapnutím zkratuješ, můžeš to vyzkoušet i tak.

Největším žroutem jsou ve tvém zapojení v současnosti LEDky.
Pro Ub=9V a Uled=2.5V to hodí proud (9-2.5)/290 = 22mA. To je u zapojení živenýho takovou malou baterkou docela luxus :slight_smile:.

BC639 je už docela dělník a protohle zapojení zbytečně silnej. S přehledem by ho nahradil BC546B (s vyšším zesílením, BC556 je PNP verze se stejnými parametry).

Teď koukám - ty tam nemáš odpory omezující proud bázemi PNP tranzistorů :open_mouth: (ty odpory 1k zde mají účinek uzavření jejich báze při vypnutí NPN).

Budu to počítat pro BC546B a 556B, protože mají stejné parametry, budu to mít jednodušší. Oba mají mimo saturaci zesílení 200-800. Pro saturaci počítej parametry horší, řekněme 1/4 (naměřil jsem 90 pro 20mA a C-E 0.15V), tedy 50.
Ib(Q1) je tedy Ic/hfe = 20e-3/50.
Pro výpočet R10 potřebuješ ještě proud I(R9), ten je ovšem zanedbatelný, jesli seš punťa, tak ho k Ib(Q1) přičti (0,7/100k).
Dál potřebujeme napětí V(R10).
To bude Ve(Q1) - Vbe(Q1) - Vce(Q2). Jelikož je před tranzistorem Q1 ještě stabilizátor lm317, uberem další 2V (Ve(Q1) = Vcc - 2). Jako Vcc uvažujme i částečně vybitou baterii a tedy Vcc = 7V.
Tedy V(R10) = 7 - 2 - 0.7 - 0.3 = 4V.
R10 = V(R10)/Ib(Q1) = 4/4e-4 = 10k nebo menší.

Pro R11 platí obdobný postup. V(R11) / (Ic(Q2)/hfe) = 6/(4e-4/50) = 750k a menší. Ovšem pro takhle malý proud bude zesílení patrně ještě menší než uvažovaných 50.

Odpor R9 je nějaká velká hodnota, ovšem dostatečně malá, aby eliminovala zbytkový proud Q2 (mě to vyšlo v megaohmech, ale zas to nepřehánějme :slight_smile:).

Odpor zavírající bázi Q2 není potřeba, protože logický obvod, který to budí, tam drží téměř 0V pokud má být tranzistor uzavřen.

Pokud jsi zvyklý, že napětí je U, tak si ho všude domysli. Nám do hlavy hustili tak dlouho V (voltage), až jsem taky rezignoval.

Ten tvůj výpočet patrně počítal s běžným zesílením mimo saturaci. Jenže pro saturaci je třeba uvažovat zesílení menší. Vše, co je na tyhle výpočty potřeba, je:
Ic = hfe * Ib
U = R * I (ohmův zákon)
napětí otevřené diody Ube = 0.7V
Víc nepotřebuješ :slight_smile:.
bc546-556.gif

Diky, zkusim se tim prolouskat, skoda ze jsem misto chemie nestudoval elektrotechniku :slight_smile:
Taky clovek pouziva co ma v supliku a tak tyto 2 typy tranzistoru jsou jedine co mam…
Pises ze odpor R10 vysel ve vypoctu 10k nebo mensi, ale ve schematu je 15k?
Muj postup prace je takovy, ze louskam ruzne datasheete a ruzna zapojeni a davam je dohromady na nepajivem poli tak dlouho, dokud to nefunguje, v tomto pripade jsem potreboval otevirat PNP tranzistory ve stejnem smyslu jakko mi chodi citac, coz pro me znamenalo, ze logicky vystup citace musim otocit, tak clovek zadal negace, negator a to jsem zkombinoval. Vzhledem k tomu ze nemam zadne elektricke vzdelani, tak to clovek zkombinuje, bohuzel uz nevidi to pozadi a nevi kde usetrit apod.
Taky jsem si myslel, ze u pokud je tranzistor “predimenzovany” tak to nevadi., dulezita je akorat horni hranice.

Takze pokud to chapu spravne da se zjistit hFE toho meho tranzistoru BC327 tak, ze na bazi si dam potenciometr napr 20k a budu ho tak dlouho snizovat dokud mi tam pres EC nepotece napr. tech 30 mA a z toho potom vypocitam hfE (pomer mezi mA zkrz EC a mA pres bazi)?

Koukám, že po úpravě fóra tu něco zmizelo…
Byl tu ještě text, že schéma jsem kreslil před výpočtem, platí výpočet.

S tím zesílením ano, zjistíš však zesílení v nesaturovanym režimu. Doporučuju taky mezi zdroj a C dát odpora, jinak by tě tranzistor nemusel mít rád :slight_smile:.
Pokud takto zjištěný zesílení použiješ, dostaneš se nejspíš jen na okraj saturace (tranzistor bude mít třeba Vce = 0.5V). Když se budeš chtít dostat ještě níž, použij pro výpočet tak polovičku toho, co změříš.
Když si však stáhneš datasheet tranzistoru, tam je rozsah zesílení uveden. Vem 1/4 - 1/2 minima a mělo by to bejt pro saturaci dobrý.
Saturační napětí se v datasheetech obvykle uvádí při Ic = 10Ib, takže i oni počítají s desítkou :slight_smile:.

Dovolil jsem si prenest diskuzi o tranzistorech tady [forum.mcontrollers.com/t/vse-o-tranzistorech-pro-zacatecniky/1845/1) , protoze bych se chtel o nich dozvedet neco vice a na googlu jsem nasel jenom teorii, kterou moc nechapu. Spis bych se chtel dozvedet nejakou praxi, nebo navrhy, jak si to zkusit sam na stole…