MPLAB 7.50

Ahoj,

doposud jsem používal verzi 4.12 a teď jsem přešel na verzi 7.50 a mám problém s vytvořením nového projektu. V předchozím příspěvkzu jsem se dočetl jak to udělat přes Project --> Project Wizard atd… nevím ale kde nastavit (parametry překladače) jak to bylo u starší verze. Do vytvořené složky se vytvořili soubory project.mcs, project.mcp, project.mcw. Potom vytvořím File --> New napíši END a uložím jako project.asm, když dám Project --> Buil All vypíše nějaký error

Clean: Deleting intermediary and output files.
Clean: Deleted file “E:\Program Files\Microchip\projekty\project.mcs”.
Clean: Done.
Build aborted. The project contains no source files.
BUILD FAILED: Sat Mar 03 17:56:10 2007

Může mi někdo poradit jak na správné nastavení, jinak se jedná o microchip PIC12F508. Pokud by byl někde návod “v češtině :slight_smile:” i za ten bych byl vděčen.

Doufám, že jsme to popsal celkem srozumitelně :slight_smile: a předem děkuji za jakoukoli odpověď.

Ahoj Kájo.
Předně bych ti doporučil stáhnout aktuální MPLAB IDE 7.52. 7.50 se v některých případech nechová korektně.

The project contains no source files. - znamená, že jsi nový soubor *.asm uložil, ale nedal jsi ho k překladu.

Našel jsem svůj starý příspěvek, o kterém jsi mluvil a tady ti z něho kopíruji část:

Už víš v čem jsi udělal chybu?

Už si nepamatuji, jak to bylo u verze 4, ale v aktuální verzi to je v “Project” → “Build Options…”.

O českém návodu nebo manuálu nevim. Pouze ti mohu dát české rady :smiley:.

Stručný popis a nastavení MPLAB je možné nalézt v knize Učebnice programování PIC nebo Komunikace mikrokontrolerů s okolím 2.

Ahoj,

předem děkuji za předešlou odpověď :slight_smile:. Nový projekt už není problém vytvořit. Napsal jsem program na časový spínač, ale mám problém jak změřit skutečnou dobu časovoé smyčky.

Předem děkuji :slight_smile: Kája.

Jakmile si zapneš simulátor, tak v nabídce “Debugger” zapni stopky - “Stopwatch”. Za smyčkou udělej breakpoint, zapni stopky a nech běžet program.

Co to třeba spočítat? Nemyslím, že by ten tvůj program byl tak složitý. :smiley:

Předpokládal jsem, že když se téma jmenuje MPLAB, tak Káju zajímá jak délku smyčky otestovat právě v MPLAB IDE :smiley:.

MPLAB je na manuální počítání délky smyček optimální. Mám k němu mnoho výhrad, ale tohle v něm jde vcelku dobře.

A jaké máš k němu výhrady?
Kdyby bylo na mě, tak bych tam toho také spoustu změnil, ale myslím si, že MPLAB je opravdu výborný program…

Podle mě je to naprosto diletantský program, ve kterém není možné ani bez problému rozumně formátovat zdrojový kód. Když mi řekneš, jak trvale uložím nastavení komunikčního portu pro ICD2, tak jsi frajer.
Podle mě je to tisíc drobností, které z MPLABu dělají uživatelsky velmi nepřívětivý program.

Formátování zdrojového kódu by mohlo mít více možností. Už to ale neřeším - zvykl jsem si. Dodnes mě ale udivuje proč v nastavení velikosti tabulátoru je nejvyšší hodnota jen 16.

Stejně ale není jiná možnost než MPLAB, takže já osobně ho beru…

No netvrdím, že ho nepoužívám. Nic lepšího taky nemám :slight_smile:

Zdravim,chtel bych se zeptat jak se ten debuger zapne?V jeho menu si akorát múzu zvolit zarizeni,ale já zadnej programátor/debuger nemám.
Skusil sem tam zadat simulátor a to píse ze neni inicializovanej.Zádná nabídka stimulus tam taky neni.Nevíte jaký zarizení se má zvolit?Co vaechno nainstalovat? - mám volitelnou inst.Díky.Proc mi nejdou písmena s hackem?Cárka de.

Pokud mluvíš o simulátoru, tak všechny nabídky jako tebou zmíněný “Stimulus” jsou viditelné až po jeho zapnutí.

Založ si projekt, a zapni si simulátor takto:
Debugger → Select Tool → MPLAB SIM

Možná špatně nastavený font - nastav si středoevropský.

Dobrý den. V MP Labu verze 7_40. Používám pic 16F648A. Základní nastavení, než je možné začít programovat mi vcelku problémy nedělá, ale ve škole programujeme různé příklady a vůbec si s tím nevím rady a nevím, co s tím. Máme třeba příklad:
Sestavte program, který bude sloužit jako úplná čtyřbitová sčítačka (tedy sčítá 2 čtyřbitová čísla, k tomu přenos zespodu, a vygeneruje jedno čtyřbitové číslo a přenos nahoru). Obsazení jednotlivých pinů si zvolte podle libosti.

Nevíte někdo, jak by se toto mělo řešit? Vůbec tomu nerozumím, takže předem děkuji, za případnou odpověď .

Neznam sice strukturu tehle MCU, ale obecne je to celkem jednoduchy:
na dolni nibble portu das prvni 4 bity, na horni pak ty dalsi 4 bity. V programu si pak ten port nactes do 1 promenny, zkopirujes do druhy, ve druhy vymaskujes dolni 4b a provedes posuv o 4b doprava. Tim mas nacteny ty 2 4-bitoy cisla. Pak je normalne sectes, prictes jeste prenos zespodu (kterej mas zase pripojenej na nejakym jinym pinu) a vysledek posles na jinej port, na jeho dolnich 4b bude 4-bitovej vysledek a na 5.bitu bude prenos :wink:

Když jste u MPLABu. Používám v8.00. Od té doby, co používam debugger, se mi MPLAB hroutí. Někdy po minutě, někdy po hodině, doteď jsem nepřišel na to, čím to je. Když jsem používal MPLAB SIM, tak jsem s ním žádné problémy neměl, ale MPLAB ICD 2 je skoro nepoužitelnej.
Napíše mi, když to přeložím, že ve vnitřním systému došlo k chybě, omlouváme se za problémy, MPLAB IDE bude ukončen.

Nevíte někdo, čím to může být?

V současnosti používám MPLAB 8.02 a nemám v podstatě žádné problémy se stabilitou. A dříve s verzí 8.00 také ne. Někde jsem viděl zmínku o tom, že se u dřívějších verzí projevily problémy se stabilitou u DualCore. Doporučil bych ti, zazálohovat projekty a MPLAB odinstalovat včetně vyčištění registrů a pak ho znovu nainstalovat.

Od nedele mam nove wokna. Delal jsem FORMAT C: :smiley: :smiley: Takže systémem to nebude. A dělá to pořád stejnou chybu.
A mám P4 3Ghz, staré dobré Pentium :smiley: A projekty mám na disku E:, ale to snad nemá vliv. Jen že je nemusím zálohovat

Když se MPLAB zhroutí, svíti nebo se rozbliká kontrolka ERROR a nepřestane, dokud nevypojím USB kabel. MBLAP na me vyhodi chybu
ICD0154: Invalid target mode for requested operation (TM = Running) nebo ICD0203: Operation not supported for current device. nebo ICD0082: Failed MPLAB ICD 2 operation

banksel	OPTION_REG
movlw	b'00000111'	; 
movwf	OPTION_REG	; 

banksel	INTCON	; 
movlw	b'00000000'
movwf	INTCON	

ICD0203 nebo ICD0082 to uděla při skoku na movwf OPTION_REG
ICD0154 to udělá při skoku na movwf INTCON

Když krokuju dál, tak hned při dalším kroku se LED ERROR rozsvítí a nejde s tím nic jíneho udělat, protože napíše že vnitřním systému došlo k chybě, omlouváme se za problémy, MPLAB IDE bude ukončen, a když to nenapíše tohle, tak si porgram při krokování skáče kam chce.
Když ho nekrokuju, ale pustím na plno hned, tak se mi asi po 5 vteřinách přeplní STACK a udělá to reset procesoru a zastaví se na startu a rozsvítí se LEDka ERROR.

Když program nahraju do procesoru přes ICD2 jako programátor, tak funguje normálně.

Jedná se o PIC16F877A a tím to není, zkoušel jsem 3 a dělají to všechny.

Nevíte někdo co s tím?

[size=200]1.4.2008 v 6:48 po celenočním laborování jsem to vyřešil. DÍKY ZA RADY [/size] :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Předpokládám, že jsi přepisoval nějaké rezervované paměťové oblasti debuggeru?