Na co jsou a kde se používají kabelové zakončovací dutinky?

Dobrý den,
možná to zná jako stupidní otázka, ale může mi prosím někdo z praxe vyjmenovat, kde všude používá kabelové dutinky a jaké má s nimi zkušenosti? Dostaly se mi do ruky krimpovací kleště na dutinky a rád bych je využil. Na druhou stranu jsem je do dnes nepotřeboval, takže si říkám, jestli dutinky vůbec používat.

  1. Dutinky se používají pouze na lanka (lanované vodiče) nebo i na dráty?
  2. Pokud chci dát vodič do svorky / svorkovnice, která má mezi vodičem a šroubem kousek plechu, má se i tam dávat dutinka nebo je to zbytečné?
  3. Je obvyklé dávat dutinky i na vodiče, které se dávají pod šroub (např. v zásuvce nebo v šňůrovém spínači)?
  4. Barevný límec dutinky slouží jako izolace, barevné označení a úchop nebo má ještě i jiný význam?
  5. Není nakonec lepší vždy lanko jen pocínovat? Vždyť dutinka je přechodový odpor navíc.

Děkuji,
Marek Nápravník
kabelove-zakoncovaci-dutinky.jpg

Cau,
vetsinou se pouzivaji v prumyslovych rozvadecich , autoelektronice, …
jako eletrikar je pouzivame pri zapojovani licen : prodluzovaky , zapojeni sporaku, bojleru …, na to sou lepsi bez toho limce

1: osobne je pouzivam na lanove vodice , na drat bych v tom nevidel polepsujici okolnost
2:dutinky nebo navleky se davaj z duvodu netrepeni se toho lanka , takze pojud tam je tim lip, kdyz je tam vic vodicu a nekolikrat se to uz prepojovalo dela se s tim porad dobre
3:viz zy 2 , pouzivaj se ale bez toho barevneho limecku
4:Barevný límec dutinky slouží jako izolace, barevné označení a úchop …
5:jak je to s prechodovim odporem nevim, ale je to rychlejsi , predstava pocinovavat cca >200 vodicu v prumyslovem rozvadeci nepripada v uvahu

Velice děkuji MiloPS3 za rozsáhlou odpověď na všechny otázky. Když už mám ty kleště, tak zajdu koupit balík dutinek bez límce, protože jejich cena je minimální a uznávám velký přínos v tom, že nemusím cínovat - že je to rychlejší.

Děkuji,
Marek Nápravník

jeste k tomu pocinovani, ten cin docela rychle zacina oxidovat, a je mekej, pak to muze delat bordel,
dutinky bez limce sou lepsi, cena, neresis ze ti dosla XX barva kdyz ji zrovna potrebujes , sou kratsi, lip se pracuje s vyce vodici pod jednou svorkou

Doma jsem je potřeboval párkrát, ale v práci by to bez nich ani nešlo.
Jsou svorkovnice (wago) kde dokonce musí bejt. Dostali jsme jednu sfušovanou mašinu kde tyhle dutinky nebyli a dělalo to hroznou neplechu, tam kde jsou jsem nikdy nemusel řešit problém s připojením kabelu.
Cín má nevýhodu že tzv. teče, když ho přitáhnete pod šroub tak se časem uvolní.

A přechodový odpor tam asi moc velký nebude, u nás na kabelech k topení teče až 16A dutinkou 2.5mm pod šroubkem a v pohodě.

O tom jsem slyšel, že přitažený pocínovaný vodič může postupně měknout. Asi to bude mít něco společného s tím, že cín je měkký a pocínované lanko tak začíná tlakem svorky postupně placatět. Sice jsem se s tím ještě nesetkal, ale evidentně je to další plus pro dutinky. Děkuji za výbornou a nápaditou diskuzi.

Marek Nápravník

Cín taky způsobuje, že na konci, kde cín končí se má lanko tendenci lámat, což u dutinek nehrozí.