Měření proudu na solárním regulátoru

Stavím si solární regulator , který mi řídí ATMEGA 8. Princip je takový , že měřím napětí na akumulátoru přes odporový dělič a podle toho jestli je akumulátor nabitý tak odpojuji solární panel nebo při vybití akumulátoru odpojuji zátěž. Toto mi funguje. Protože jsou na na MCU volné vstupy AD převodniku tak jsem chtěl jenom pro zajímavost měřit okamžitý nabijecí proud a proud co teče do zátěže no a s tím si nevím rady. Prosím nemohl by mi někdo pomoci jak na to jaké použít OZ apod. V jiném zkušebním zapojení jsem zkoušel měřit proud na bočniku jen proti minusu na napětí 5V, ale tady nevím jak to udělat když tu je 12V
panel.JPG

Tohle by mohlo pomoct.
Ua a Ub připojíš na snímací odpor proudu.
Podle snímacího odporu a maximálního proudu určíš rozdíl napětí na vstupech zesilovače a z požadavku na max. výstupní napětí(dle reference převodníku) dopočítáš potřebné zesílení (Rf/Ra). Jeden z těchto dvou dáš od oka a druhý ze známého poměru dopočítáš. OZ napájej z baterie.
Měl by stačit LM358. Taky by to chtělo trochu zatížit výstup aby se mu víc chtělo k nule a přidat mezi výstup OZ a vstup AD sériový odpor - kdyby se tam vyskytl větší proud, než očekáváš, aby to mcu přežil :wink:.

Mimochodem - to měření napětí… Takhle bys toho moc nenaměřil :smiley:.
rozdilovy zes.gif

Děkuji za odpověď něco podobného jsem měl na mysli vyzkouším. Samozřejmě že ten dělič je připojen na + chybička se vloudíla. Teď to pišu z práce kde jsem přihlášen tak proto beagle, ale včera doma jsem si nemohl vzpomět na heslo tak proto filuta

Můžete mi prosím vysvětlit, jakto že voltmetr bude měřit napětí na aku a ne napětí na solár panelu ?
Děkuji
Jde mi o to jak ochránit aku před přebíjením poocí přepěťové ochrany
elkoep.cz/produkty/elektroni … rn-37-157/

Kam zapojit voltmetr ?

Toto je AC přepěťová ochrana. Takže na baterce (DC napětí) chodit nebude.

Jinak voltmetr měří napětí tam, kam ho připojíme. Když ho připojíme na baterie, tak bude měřit napětí baterii. Když na panely, tak bude měřit napětí na panelech.

Jinak jako ochrana před přebíjením baterie je nejlepší si pořídit vhodný regulátor nabíjení. Pro fotovoltaiku jich existuje mnoho s cenou už od pár stovek.