40 tlačítek a jeden Port. Zapojení, jde to vůbec?

Mám takovej dotaz, jde nějak jednodušše zapojit 40 tlačítek na jeden jedinej port.
Napadla mě možnost na 2 porty jako klávesnici tudíž bych potřeboval jeden celý port a u druhého portu 5 pinů, tudíž bych mohl použít 40 tlačítek, jenže už by mi nezbývalo dostatek portů(pinů) na ostatní věci, které taky potřebuju.

Tak už jsem zjistil, že to jde udělat expandérem, bohužel nikde nemůžu najít nějakej levnej nebo dnešní náhradu.
P.S: Myslel jsem tento 82c43 nebo 82c55A

Záleží, jak to potřebuješ rychlý. Pomocí PISO registrů (74HCT165) bys to měl zvládnout na 3 pinech (load, clk, data). Registrů bude potřeba 5ks.

Na rychlosti mi nezáleží, neboť vím abych to mohl nandat do jednoho portu, musím obětovat rychlost.
A nedalo by třeba lepší použí tento? 74HCT251. Ke zjednoduššení Programu?

Žádne zjednodušení v použití MX nevidím. Naopak, bez dalšího dekodéru se nevejdeš na 1 port.

Oukej. :slight_smile: Tak díki moc :slight_smile:

pripojenie odporovej siete na AD prevodnik…teoreticky…lebo pri 40 odporoch by to bolo zajimave :smiley:

Tak to nebudu potřebovat. To nejsou špínače, ale tlačítka. A použiju 2x 74HCT165, kde u jednoho využiju všech 8 bitů a u druhého 5 bitů a propojím to jako klávesnici ne snad? Nebo ne? :smiley:

Jaký je problém s rozdílem mezi spínačem a tlačítkem. 5 nebo 8 tlačítek na 1 AD vstupu bys vpohodě rozlišil.

Jako klávesnici to zapojíš těžko… Jak tam totiž chceš v řádcích nebo sloupcích točit logickou úroveň, když máš na registrech k dispozici pouze vstupy??? Musel bys mít 1 SIPO (kterým bys určoval např. vybraný sloupec) a druhý PISO(kterým bys četl např. řádky).

taak moze pouzit pcf8574 jeden ako vystupny a jedn ako vstupny este ti neico zvysi… dokonca by si mal…aj jeden pin co by mohol vyvolavat prerusenie… cize na ovladanie 3 piny, ak ozelies prerusenie tak 2. Chodi to po i2c zbernici. existuju aj ine obvody podobne tomu cenovo ± to iste 45czk

A nebo třeba taky 74LS(HC/T) 154, 145, 138… 148… těch možností je vážně poměrně dost, a žádná není vyloženě špatná. A nebo třeba MH1KK1 :smiley: