Jednoduchá ochrana polovodič. obvodu proti vysokému napětí

Ahoj,
nedávno se mi podařilo odpálit celý plošný spoj s mikrokontrolérem a LCD s řadičem a to jen proto, že jsem jej namísto na 5 V zapojil na 12 V. Hledám nějakou jednoduchou a univerzální ochranu, kterou bych mohl používat u elektronických obvodů, které obsahují i polovodiče (čipy).

Moje nápady:
Asi bych měl začít tím, že do obvodu (mezi VCC a VSS/GND) zapojím transil. Pokud vím, tak nejmenší se dělá 6V8, tedy na 6,8 V. Dále si říkám, že mrňavý transil dlouho nezvládne vysoký proud, který je schopen dodávat výkonný zdroj, a proto by to chtělo ještě pojistku. V tomto případě mě napadlo použít nějakou vratnou pojistku - nějakou „PolySwitch“ z GME. A na závěr bych ještě vedle transilu (mezi VCC a GND) dal obyčejnou usměrňovací diodu jako ochranu před přepólováním.

Co říkáte, bude takto jednoduchá kombinace transilu, PTC pojistky a diody fungovat? Transil a vratnou pojistku jsem ještě nikdy nepoužíval, moc tedy o nich nevím.

Jakým způsobem se vybírá vratná pojistka? Pokud do obvodu běžně teče např. maximálně 200 mA, tak vyberu 300 mA PTC pojistku a tato pojistka přeruší obvud již např. při 350 mA, chápu to správně?

Když tam bude vratná pojistka, nebude lepší místo transilu zapojit zenerovu diodu, která se při přepětí nezničí (nezůstane ve vodivém stavu), protože vratná pojistka ještě před jejím přehřátím rozpojí obvod?

PTC a transil je bezny typ ochrany ktory sa pomerne casto pouziva. Paralelnu usmernvoacku nemusis pozuivat, ak pouzijes jednosmerny trnasil - oni sa totiz robia jednosmerne (napriklad P6KE6V8A) a obojsmerne (napriklad P6KE6V8CA) - (unidirectional a bidirectional).
Zenerku nemusis pouzivat - lebo nevidim dovod preco by sa mal transil znicit, zvlast ak je isteny PTC-ckom. Zenerky mavaju omnoho pozvolnejsi nabeh zaverneho prudu nez transily, transil bude v tejto aplikacii lepsi.

Děkuji za reakci Jaromíre.
Založit toto téma mě napadlo ve chvíli, když jsem četl toto téma o poškozeném pevném disku. Majitel pevného disku v témtu popisuje, že po přivedení zvýšeného napětí na transil se transil stal trvale vodivým a na to reaguje Pytlik, že transil při přepětí položil svůj život. S transilem jsem nikdy nedělal, takže z toho usuzuji, že transil je na jedno použití (na rozdíl od zenerky) a při přepětí se již navždy zkratuje. Myslím, že stejně se chová bleskojistka. Nebo se mýlím a není to tak?

Mohl by mi prosím někdo poradit s výběrem PTC pojistky? Když do obvodu teče např. maximálně 100 mA, jaká pojistka je vhodná? Dvojnásobný proud (200 mA) nebo jen např. 150 mA?

Nie, transil sa pri prekroceni isteho zaverneho napatia stane vodivym. Co sa stane dalej zavisi od toho, co je pred nim.
Ak je pred nim poistka alebo PTC, tak naozaj vsetok prud na okamih, kym sa prepali poistka alebo zareaguje PTC, tecie transilom a transil dost trpi, ale potom vypne ten istiaci prvok a vsetko je OK.
Ak pred transilom nie je poistka a zdroj je dost tvrdy, tak sa transil do sekundy usmazi. Mimochodom, po usmazeni transilu sa moze stat, ze sa prerusi aj skratuje, ak sa prerusi, tak zas vsetok prud tecie obvodom, ktory ma byt chraneny.

Teda smrt transilu nastane len vtedy, ak nie je dobre isteny. Ak pouzijes dobre dimenzovany PTC, tak by sa znicit nemal.

A co sa tyka vyberu PTC - asi tak ako si napisal. Ak mas zarucene, ze obvod nebude brat viac ako 100mA, tak tam daj trebars 200 alebo 250mA PTC. Je to viac o odhade nez o nejakom exaktnom pravidle.

Mimochdom, mnohe obvody pri starte odoberaju mnohonasobne vacsi prud ako pri trvalej rpevadzke. Napriklad nabijajuce sa kondenzatory, roztacajuce sa motory atd. Castokrat sa to neda zmerat multimetrom, iba osciloskopom.
Na to treba pamatat pri voble PTC.

Bezva, mnohokrát děkuji za skvělé vysvětlení. Použiji teda jednosměrný transil (místo obousměrného a diody) a PTC pojistku.

Jo, to mi nedošlo, děkuji. Kapacity tam nějaké jsou, indukčnosti žádné. Osciloskop nemám, takže tu velikost tipnu a kdyby pojistka vypínala při startu, tak koupím větší, ta menší se v šuplíku neztratí :wink:. Díky.

Jinak k tomu transil kontra zenerka: Na ochrannou funkci je vhodněší transil, je, na rozdíl od zenerky, dělán tak, aby vydržel dost vysoké přetížení. Pochopitelně, když je něčeho moc, tak je toho příliš a např. v citovaném příkladě by se zenerka explozivně rozprskla, kdežto transil decentně praskl…

Ahoj, stou vratnou pojistkou pozor! Mrkni se do datasheetu u pojistky na 100mA je Itrip (vypinaci) 200mA, ale vypne az za 10s pri tech 200mA, pri 600mA vypne do 1s. Je to tam pekne v grafu.
Takze pro jisteni nejake elektroniky Ti driv odejde procesor a o transilu ani nemluvim, nez polyswitch staci zareagovat.
Polyswitch se hodi pro jisteni motoru nebo nebo silovky, protoze tam je cas na spaleni ponekud delsi.
Mnoho uspechu preji

Děkuji Pytlik za vysvětlení.

XiXao, díky za záchranu. Jsou pěkně pomalé… Takže zpátky ke klasické pojistce.

Klasicka zenerova dioda je konstruovana na stabilizaciu napätia, respektive obmedzenie napätia na urcitej urovni. Transil je konstruovany ako ochranny prvok proti napätovym spickam, takze dokaze bez poskodenia prijat podstatne väcsi prudovy impulz a je ovela rychlejsi nez zenerova dioda.