Univerzální bipolární spínač (relé) digitálních signálů

Ahoj,
hledám způsob jak jednoduše a hlavně co se týče součástek tak minimalisticky udělat spojovač a odpojovač digitálního signálu. Jinak řečeno bych rád našel schéma elektronického relátka, které by se dalo ovládat pomocí portu mikrokontroléru a jehož dva vývody mohu jako klasické relé zapojit do libovolného přerušeného vodiče.

Nároky nejsou až tak vysoké - elektronické relé by mělo zvládnout vést proud maximálně několik desítek mA a mělo by být schopné vést proud oběma směry. Odpor by měl být co možná nejmenší, maximálně jednotky ohmu. Žádné vysokofrekvenční vlastnosti nejsou vyžadované. Napětí je shodné napájecímu napětí mikrokontroléru.

Poradil by mi prosím někdo vhodné zapojení? Neexistuje na to nějaký hotový integrovaný obvod, který např. má takovýchto spínačů více v jednom pouzdře?

Děkuji,
Aleš Starčala

focus.ti.com/paramsearch/docs/pa … STRY_PGE_T

Ja som pouzival ako digitalne multiplexory obycajne 4051/4052/4053, resp. by urcite sli pouzit aj 4016 - to su jednotlive spinace.

Bude záležet, jesli by mu u těch 405x nebude vadit jejich odpor v sepnutém stavu.
Ono pokud by to měl pouze jednosměrné, stačil by mu obyčejný 2 vstupový AND.

4066 má nižší Ron, jednotky Ω to ale nejsou. Při 5 V je Ron 200 až 300 Ω, při 15 V je Ron několik desítek Ω.

Děkuji Vám za odpovědi.

Díky piityy. Zkusit jsem zadat **ron do 10 ohmu a našlo mi to obvody TS3A a TS5A, žádný z nich ale nelze koupit v GME a objednávat je nechci.

Díky jaromir a administrator, ale **Ron **je u CMOS4000 obvodů příliš vysoký.

Děkuji,
Aleš

AStar: ak by si napisal, co konkretne chces, tak by sme ti vedeli lepsie pomoct. Pisal si o spinani/odpojovani digitalneho signalu - tak presne na toto su 405x ako stvorene. Pouzivam ich napriklad pre prepinanie jedneho USARTu na viacero stran. Na tento ucel staci Ron niekolko desiatok az stoviek ohmov.

A co sa tyka dostupnosti normalnych suciastok v GME, tak to je uplne mizerne. V GME je sortiment cca 5-10 rokov pozadu voci realnemu svetu a je velmi pracdepodobne, ze akakolvek z pouzitelnych suciastok jednoducho v GM nie je.

Navíc od TI si můžeš objednat zdarma vzorky.

A co tahle finta (já myslel, že už je docela provařená), to by nešlo?

belza.cz/pclink/swusb.htm