Schéma: trvalé spínání/vypínání pomocí tlačítka bez aretace

Ahoj,
mohl by mi prosím někdo dát tip na nějaké jednoduché elektronické zapojení, které “udělá” z tlačítka spínač s aretací? Jinak řečeno potřebuji nějaké zapojení, které bude pomocí FET tranzistoru (nízký úbytek napětí) spínat a rozpínat nějakou aplikaci a bude ovládáno pomocí klasického tlačítka a samozřejmě bude imunní proti zákmitům kontaktů toho tlačítka.

Zařízení bude napájeno 5V, spínat bude taktéž 5V a přes spínací člen poteče maximálně 200mA. A úplně ideální by bylo, kdyby si zařízení pamatovalo stav (sepnuto/rozepnuto) i po odpojení napájení. Předpokládám ale, že to by příliš zesložitělo celé schéma, takže by bylo asi rozumnější ,kdyby po připojení napájení automaticky seplo a rozeplo až po stisku tlačítka.

Předem děkuji za každý tip a děkuji provozovatelům tohoto fóra.
Michal Rozehnal

polarizovane rele s dvoma cievkami to zariadi… :smiley:

Ideální by bylo relé, jako je v dnes už vzácném západním stroji - varťsovi. Tam je na přepínání světel přesně to, co potřebuješ. Uvnitř je kotva a kolíbka. Není potřeba opačná polarita pro přepnutí. Ale nevím, jesli se něco takovýho dá sehnat v menšim provedení.

Každopádně by to šlo poskládat z klopných obvodů. Odpor, kondik, 1xSKO + 1xJK by to vyřešilo. S trochou štěstí by si s tím JKáčko poradilo i bez schmitta, ale s ním (nebo MKO místo něj) je jistější. 5V je pro spínání mosfetu dostatečné.

No a do třetice jsou mezi námi tací, co by se s vymejšlením neobtěžovali, vzali procesor za dvacku, napsali pár řádek a je hotovo i s pamětí. To ale asi nebude tvůj případ když je to “Elektronika bez mikrokontrolérů, procesorů” :slight_smile:

Dnes prodávaná bipolární relátka ale potřebuji opačnou polaritu, škoda. Jsem ale rád za informaci ohledně relátka ve „Varťasovi“ (Warburg?). Netušil jsem, že něco takového existuje.

Pro toto zařízení jsem sice nechtěl použít MCU, na druhou strnu to možná zmenší celkový obvod více, než kdybych použil klopné obvody. Použít např. 8-pin PIC12F675 a obvod bude opravdu mrňavých rozměrů. Možná bych ani nemusel používat krystal, ale stačil by nějaký RC, ačkoliv jsem jej zatím nikdy nepoužil. EEPROM od PIC12F675 by navíc vyřešila problém s uložením hodnoty po vypnutí.

Děkuji piityy a Atlen.
Michal Rozehnal

Ani externí RC není potřeba, tento obvod má nastavitelný vnitřní oscilátor.

Normalny pocitac impulzov, napr 7493. Vystup zober zo vst. signalu :2. Tlacitko si osetri RC clenom

Věděl jsem, že nezklameš :smiley:. Vždy najdeš obvod, jehož použití by v konkrétním případě člověka běžně nenapadlo. Nebude mu vadit pomalá hrana do hodin? Proto jsem psal ty další serepetičky u JK. Ten totiž v tomhle případě bude pracovat shodně (J=K=1, tlačítko clk).

Pochybuji že si 7493 bude pamatovat po odpojení napájení stav výstupu, jak je požadováno.

Ono to snad nebylo požadováno, ale bylo by to “pouze ideální” :slight_smile: Nechť si vybere, co je pro něj nejschůdnější.

No, já myslel že to je požadováno:

Děkuji za tip na 7493, vážně dobrý nápad.

Už jsem se ale rozhodl pro 12F675. PIC12F675 bude jednoznačně nejminiaturnější řešení mého problému. Ukládání minulé hodnoty není striktně požadováno, ale bude to příjemné vylepšení.

V EAGLE jsem právě načrtl schéma zapojení, je v příloze. 10k rezistory jsou v případě MOSFET tranzistoru kvůli tomu, aby tranzistor krátce nesepl ještě před inicializací mikrokontroléru.

Jediné, co mi na schématu nesedí, je to, že bych potřeboval k výstupu připojovat kladný pól a ne zem. Mohl by mi prosím někdo poradit, jak připojit P-MOSFET, kterým bych připojoval/odpojoval +5V a ne GND jako v případě BS170 N-MOSFET tranzistoru?

Všem moc děkuji a přeji příjemný zbytek večera,
Michal Rozehnal

:arrow_right: administrator: přesunuto z “Elektronika bez mikrokontrolérů, procesorů”
A později zase zpět…

Aby admin nemusel přesouvat, tak jsem založil nové téma, které se bude již jednat mikrokontroléru Microchip PIC12F675.

By si sa divil co dokaze spravne zapojena CR2032 :slight_smile: Aj 10 rokov :slight_smile:

Myslím, že libovolné připojení CR2032 na libovolný TTL obvod (a 7493 TTL je) toho moc nedokáže. Tak leda se za chvíli zcela vybít…

A kdo tu mluvil o TTL??? To už je snad v dnešní době pravěk ne? HC, HCT a další mraky cmosových technologií ti nic neříkají?

Mea culpa :slight_smile:. Ja som hovoril o TTL a to hlavne oznacenim 7493. No myslim, ze aj chce technicky rozmyslajuci jedinec dlhu zivotnost naklikaneho stavu citaca predlzit, najde si 16citac aj v rade C40xx, alebo 74HC93 kde na kolisani napajania baterie naozaj nebude zalezat.

inak si osobne myslim, ze presne na taketo uly su jednocipy v 6 alebo 8 pinovom puzdre. Najlepsie ak este k tomu maju nejaku tu EEPROM, ako moje oblubene ATtiny. Tri samostatne tlacitka sa daju bezpecne (vratane vyrobnej tolerancie odporov) zrealizovat cez jeden 10b AD vstup. To usetri vela pinov.

dakujem Piityy-mu za zastanie :slight_smile: