Který počítačový konektor je větší než 25 pin COM nebo LPT?

Dobrý den pánové,
říkám si, že jsem na dobrém místě pro můj poměrně nestandardní dotaz. Na obrázku vidíte zadní část počítačové skříně, na níž jsou tři otvory. Malý otvor je pro plně nezapojený sériový port (9 pin COM1), velký je pro druhý již plně zapojený sériový port (25 pin COM2) nebo pro paralelní port (25 pin LPT1) a třetí… Pro co asi bude třetí? Ne, nepotřebuji to vědět, jen jsem zvědav, protože je to hodně velké. Díky.

Aleš

9 pin COM je stejně plně zapojený jako 25 pin, jen u 25p je jich spousta nevyužita. O větším konektoru však taky nevím.
Ostatní velké konektory musejí mít vlastní kartu, protože nepatří do výbavy PC (třeba dříve GPIB pro měřící techniku).

Treti pozice neni konektor ale proste obdelnikovy vyrez ve ktetrm jsou pohromade ps2, usb a eternet sockety si myslim ja

A nebo je to jen díra na protažení kabelů ze zadu do předu, třeba na přední panel. Dříve na zákl. desce potřebné konektory nebyli, tak se to tahalo od zadních konektorů.

No, myslím že to je historická skříň a dírka je na SCSI konektor. Dříve se tak připojovali SCSI zařízení jako např. scanner, Bernouli disk, DATka, atd. Ještě mě tady něco takového leží. Je to zkrátka nostalgie pro pamětníky :slight_smile:

Ahoj,
jestli myslíš takový ten starý velký řadič do VL-BUS, v němž byla spousta konektorů, tak to rozhodně být nemůže, protože otvor je vodorovně k desce.

SCSI konektor, hmm, to je zajímavé, díky. Historická skříň to ale není. Je to klasický ATX midi-tower a její stáří je asi dva roky. U jednoho mého známého ležela doma a já si rád vzal právě kvůli otvorům na COM a LPT, protože do desky dávám přídavný řadič na COM a LPT a tyto porty je jednodušší vyvést pomocí těchto otvorů než přidávat další zadní záslepku, na kterou není místo.

Otázka: Který počítačový konektor je větší než 25 pin COM nebo LPT?
37 pinový :slight_smile:

Přikláněl bych se k tomu SCSI protože mě kolega právě vyvedl z omylu že by SCSI bylo historické zařízení. Prý se s tím ještě dnes připojují k serverům záložní zařízení. Rozměrově to tomu SCSi odpovídá.

Takze, tyto otvory maji rozmer pro SCSI externi konektor (jen pro vsechny, SCSI se pouziva dodnes, je rychlejsi asi tak 30x nez SATA a spolehlivejsi 100x HDD standortne toci na 15000 a je k tomu rada dalsich veci) a ted se dostavame k tomu, proc to tam je. Historicky se SCSI pouzivali i pro tiskarny a scanery a toto je jeden z vystupu na tato zarizeni 9standartne topouziva AGFA a podobne pro RIP na tyto stroje)