NE555 - mezni kmitocet

Dobry den,
chtel jsem pouzit NE555 zapojenou v astabilnim rezimu jako generator obdelnikoveho prubehu kmitoctu radove stovek kHz. Zjistil jsem vsak, ze 555 prestava “stihat” jiz asi od kmitoctu 30kHz. Smerem k vyssim kmitoctum jiz prestavaji platit vypocty pro vystupni frekvenci. Napr. pri R1=R2=10k a C= 1nF je teoreticky vypoctena frekvence 47,62kHz, avsak realne obvod kmita na kmitoctu cca 42kHz.
Nikde v literature (ani v datasheetu NE555) jsem nenasel informaci o meznim kmitoctu tohoto casovace. Nezda se mi, ze by nestihal uz od tak nizkeho kmitoctu. Neverim, ze by to nestihal vnitrni klopny obvod nebo spinaci tranzistor. A komparatory ze by byly tak pomale?
Mate s tim nekdo zkusenosti?
Dekuji.

Vlasta

V datasheetu od ST, SGS a Philips - hned na úvodní straně píší “Max. operating freqency greater than 500kHz” = max. provozní kmitočet je větší než 500 kHz, takže by to alespoň do těch 500 kHz mělo chodit.

napajacie napetie …merane osciloskopom alebo citacom ?

Hm, mate pravdu …
Ja ty radky, psane nejvetsim pismem, jaksi ze zasady preskakuji :slight_smile:.
Nicmene opravdu mi to chodi tak, jak jsem psal.
Obvody maji oznaceni: NE555N od ST Microelectronics.
Napajeci napeti bylo 5V, vystupni signal byl meren osciloskopem i citacem. Oboji souhlasilo.

Vl.

skus ist vysie s napatim… malo by to ist do tyvh 500khz…ci budu sediat vypocty netusim

Predpokladam ze B5/94 mas nastudovane.

Co to je B5/94??? :slight_smile:.

Vl.

Amaterske rádio Modre B4 1994 celé je venovane 555, príklady poznámky, skúsenosti

Díky, podívám se na to.

V.