Debugging s PICkit 3 nefunguje: check your configuration bit

Som začiatočník v oblasti mikrokontrolérov.Mám programátor/debugger PICKIT3.Sledujem seriál Mikrokontroléry PIC v Praktickej elektronike.Začal som s prenosom programu PIC19 (blikajúca LED) z tohto seriálu do PIC16f88.Programovanie ide bez problémov.Nefunguje mi debugging.Nastavím v MPLAB debugging,Debugger>PICKIT3,Programer>None,Preložím program:Build all,potom Debugger>Program.Po tomto úkone je vidieť,že predtým riadne bežiaci program (blikajúca LED) je poškodený,LED bliká sotva viditeľne,hoci vypísalo:Programming/Verify complete.Keď potom kliknem na Run,vypíše:Err0040:The target device is not ready for debugging.Please check your configuration bit settings and programe the device before proceeding.Keď sa vrátim späť do programovania,bez problémov sa LED správne rozbliká.Dľžka kábla medzi PC a PICKIT3 je 1,5m,taký bol v originálnej dodávke.Prosím poraďte mi kde je chyba.Ďakujem :cry:

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "debugging s pickit3"

Mas to tam napsano co je za problem

to znamena ze musis mit i debug povolenej v pojistkach programu (_DEBUG_ON), naprogramovat do PICu a debugovat, pro normalni cinost musis zase debug v pojistkach vypnout

V konfiguračnom slove mám DEBUGG_ON,taktiež mám za RESET ORG 0x0000 inšrukciu NOP.Ďakujem za odpoveď

Debug ON netreba zapinat, odporucam s nim v ziadnom pripade nehybat. MPLAB si ho nastavi sam, ak je ako debugger zvoleny nastroj iny ako MPLAB SIM.
Co sa tyka tej chyby, problem je v tom, ze je pravdepodobne zle zvoleny oscilator alebo oscilator nefunguje.

Chcelo by to ukazat konfiguracne bity a skutocnu schemu zapojenia.

Problém bývá i s kabelem mezi programátorem a deskou. Neměl by být delší než 15cm, jinak to zlobívá.

osobne debug nepouzivam, ve vetsine pripadu se my to taky nepovedlo rozchodit a kdyz uz tak az na po 10, a po prehrani programu to opet neslo, v mem pripade pri pouziti PICkit 2 Debug Express o dlouhe kabely neslo
pozdej se na to kouknu …

Musi to chodit :slight_smile:
Samozrejme, na druhej strane od debuggeru musi byt PIC, ktory sa da debugovat. Ak chces, zaloz separatne vlakno, nejak to vyriesime.

Konfiguračné slová sú nasledovné:_Config1,_CP_OFF&_CCP1_RBO &_DEBUG_OFF &WRT_PROTECT_OFF &_CPD_OFF &_LVP_OFF &_BODEN_OFF &_MCLR_ON &_PWRTE_ON &_WDT_OFF &_INTRC_IO
_C0NFIG2,_IESO_OFF &_FCMEN_OFF.Podľa rady som teda vrátil DEBUG na OFF,nerozumiem to s tým oscilátorom.Je možné,že by ten oscilátor,ktorý je zvolený v konfig.slove pri Debug nepracoval,keď programovanie ide a po naprogramovaní sa to chová ako program káže.
Ako hodíme vlákno?Ďakujem za trpezlivosť :cry:

Na Jaromírove doporučenie ešte dodávam:PIC16F88 programujem a pokúšam sa debuggovať na vlastnoručne urobenej skúšobnej doske.Pri programovaní cez Programer nevadí keď som mal na všetky piny PORTuB pripojené LED cez rezistory 1k8.Pôvodne som mal aj MCLR pripojené na +5V cez diódu a rezistor 10k.Všetko som odpojil a pri programovní cez Debuger je na PIC pripojený len PICKIT3.Inak je všetko v “lufte”.LVT bolo zakázané pri prvom programovaní.Môže túto "galibu"robiť originálny kábel dodaný s PICKIT3 ktorý je 1,5m dlhý??? :cry: :cry: :cry:

tim kabelem se mysli od PICKitu do zarizeni/k MCU neboly pripojeni po ICSP, ne USB pripojeni PC → PICKIT

No takze:

1, 1,5m kabel je OK, pokial je to USB kabel medzi PC a PK3. Niekde som cital, ze ten origo kabel k PK3 robil problemy a po jeho vymenei to slo v poriadku - neviem posudit, ja mam PK3 s jeho origo kablom a vsetko je v poriadku. Ale vymenit ho mozes skusit - je to klasicky MINI B USB - USB A kabel, takych je hafo k telefonom alebo fotakom.

2, MCLR musi mat pull-up, zvlast ak pouzivas externy MCLR (co silno odporucam, najma ked zacinas a nevies co vsetko to obnasa). Diodu s odporom mozes pouzit, este jednoduchsie je pouzit iba odpor, ja uz dlhe roky pouzivam 22kOhm a este som nemal potrebu pouzit nieco ine.
Kto ti to radil odpojit odpor?

3, Pridaj si na plosak kondik 100nF medzi VDD a VSS piny MCU. Spoje medzi VDD a VSS pinmi a kondikom, tak ako aj vyvody kondiku msuia byt co najkratsie (do 1cm). Kondik musi byt maly keramicky. Na tom 16F88 to pojde najjednoduchsie prispajkovanim zospodu plosaku, resp. pod paticu.
Blokovacie kondiky na napajani, to je pravidlo cislo 1 v digitalnej technike. Mnohokrat to funguje aj bez nich, ale potom sa to castokrat poondi, bez zjavnej priciny :slight_smile:

4, Vodice medzi PK3 a PIC sa snaz drzat s dlzkou do 10-15cm, ako tu uz bolo spominane.

5, _PWRTE_ON s tymto moze byt problem, daj _PWRTE_OFF

6, Na PGD a PGC pinoch pre zaciatok nemaj nic pripojene, len PK3.

7, Ake mas napajanie? Odporucam pouzivat externe napajacie zdroje (nie napajanie z PK3), taka klasicka 7805-ka s dvomi kondikmi, napajana nejakym trafozdrojom 8-12V je jedna z najlepsich a najjednoduchsich veci co moze napajat MCU.

Ďakujem za odpoveď:1.Orig.kábel 1,5m je medzi PC a PICKIT3.KT3 je napojený na dosku priamo cez konektor( bez kábla),ktorý je zaletovaný do dosky.2.MCLR je pripojený späť na +5V cez rezistor 10k a diodu.Prosím vysvetliť čo to znamená"MCLR musí mať pull-up"?3.Keramický kondenzátor 100n som pripojil zospodu na DPS na vývody Vdd a Vss.5.Nastavil som PWRTE aj DEBUG na OFF.6.Na PGD a PGC nie je nič pripojené.7.Napájanie je riešené zo stabilizovaného zdroja 9V.Priamo na doske je 7805.Na IN je elyt 100uF a keramika 100n.Na OUT je 100n.Cítim sa ako v zlom sne.Teraz som si pri slabšom svetle všimol LED.Po DEBUG>PROGRAM začne slabšie blikať,ale asi s rovnakou frekvenciou.Vypisuje stále to isté.Po DEBUGER>PROGRAM:Programming/Verify complete.Po RUN:PK3Err0040.Cítim sa už ako v zlom sne. :cry: :cry: :cry: !

Hm… vsetko vyzera byt v poriadku.

Tak a este jeden detail… je to naozaj dobre pripojene? Skus mi sem este nakreslit schemu, teda co kam pripajas z PicKitu3, presne do poslednej suciastky (je ich malo, tak to bude lahke). O sto percent lepsie bude aj ked sem das fotku dosky, z obidvoch stran. Ak to vyzera hrozne, tak si z toho nic nerob, moje bastldosky vyzeraju tiez strasne. Ale doska umoznuje vycuchat chyby ktore by tebe mohli uniknut.

Pull-up je odpor, ktory zabezpecuje defaultnu napatovu uroven digitalneho vstupu, v tvojom pripade je to ten 10kOhm odpor medzi Vdd a MCLR. Dioda je tam na to, aby sa napatie z MCLR pinu (je tam 13V pocas programovania a debuggovania) netlacilo na Vdd.

Mozes skontrolovat ake napatia su na Vdd, MCLR, PGD a PGC pocas programovania v debug mode a po nom? Na Vdd musi byt stabilnych 5V, na MCLR vacsinou 5V, resp. mozno 4,5, pocas programovania na chvilku aj okolo 13V. Na PGD a PGC sa musi napatie menit pocas programovania.

Ktora LED zacne blikat po programovani v debug mode?

Ked to fakt nepojde, skusim vytiahnut nejaku dosku s 18-pinovym PIC a urobit to iste s mojim PicKit3.

Este mi prosim napis aku verziu MPLAB-u pouzivas.

Schemu žiaľ zaslať nemôžem,nemám skener.Je sľubená multitlačiareň na vianoce.Zmeral som tie napätia,sú rovnaké pri programovaní cez Programer aj cez Debuger,a to:Vdd=5V,MCLR v kľude=4,6V,pri programovaní vybehne ručička na cca 10V.PGD, PGC majú v kľude 0V, pri programovaní sa ručička na 10V rozsahu vychýli asi na 0,5V(program je krátky a zotrvačnosť ručky je asi dosť veľká).Tá blikajúca LED je pripojená na RB4.Ak máš možnosť pozrieť ten program PIC19,Praktická Elektronika 7/2007 str.4.Zistil som pri meraní zaujímavú vec:Ako som už písal po Debuger>Program začala LED blikať slabšie.Keď som napájanie odpojil a potom znova pripojil blikala LED opäť normálne!!!Keď som zopakoval Debuger>Program začala LED opäť blikať slabšie.Keď som odpojil KIT3 a až potom odpojil a potom zapojil napájanie, tak LED ďalej
blikala slabo.Pri slabom blikaní LED PIC16F88 nereaguje na Reset(na MCLR),ak bliká normálne,tak na tento Reset prestane blikať.Verzia MPLAB je 8.50,originál DVD dodané s KIT3.Tak už fakt neviem čo si mám myslieť. :unamused:

Text:Pri slabom blikaní LED nereaguje na RESET (na MCLR) beriem späť!!!neviem kam som sa to díval.Už som z toho KITu úplne zblbnutý.

Fuha, toto vyzera zahadne.
Tak ked nemozes nakreslit schemu, tak ju aspon slovne popis. Presne co kam ide, kazda jedna suciastka - malo by ich tam by dokopy 4 kusy plus zdroj, tak to hadam nebude take strasne :slight_smile:

Na dosku je prispájkovaný 6pinový konektor.Z neho idú priamo spoje na sokel.LVP nie je vedené ďalej od konektora.Vpp je priamo vedené na RA5/MCLR(pin 4 na sokli).Sem je pripojená katóda diody 1N4148.Anóda je spojená cez rezistor 10k s Vdd.Na sokli na strane spojov je keramika 100n medzi Vdd a Vss.Nič iné na doske pri Debuggingu nieje.Mám pocit,že tam je niečo zle nastavené v MPLAB,alebo v samotnom 16F88.Programovanie ako som už písal, ide perfektne.V návode pre KIT3 som sa dočítal,že pre využívanie vnútorneho in-circuit ladiaceho HW of the target Flash device na spustenie a testovanie aplikačného programu treba uvoľniť v ukontroléry debuggaciu.Ďaľšie podrobnosti k tomuto tématu buď neboli,alebo mi ušli okrem toho,že treba aktivovať špeciálne debugg funkcie,Code protection OFF.V konfiguračnom slove je ale ,myslím si všetko ošetrené,všetky ochrany proti zápisu sú vypnuté.Tak čo treba ešte zmeniť,nastaviť?Škoda,že sa nikto neozval komu debugg na 16F88 s KIT3 ide.Prípadne keby niekto poslal jednoduchý program,ktorý sa mu darilo s KIT3 ladiť.Ešte raz ďakujem za ochotu.

Takze: tet sem to skousel , testovano PICKIT2 + 44-Pin Demo Board ( microchipdirect.com/products … DM164120-2 ) , nahral sem program “Hello World” original od Microchipu(PICkit 2 Lesson 1 - “Hello World”) do PICu, pojistky : interni oscilator jinak vsechno OFF, zapl sem PICKIT2 jako DEBUGGER , prelozil asm, zmackl F6 pro reset a behem 2-3 sekund to naskocilo a slo debugovat …,pokud to mas dobre zapojeny skus tento muj postup a uvidis …, osobne si myslim ze na programu nezalezi (pokud je funkcni )

staci fotak v telefonu :wink:

Borko: mas to zapojene presne tak ako by som to zapojil ja a naozaj mi dosla fantazia, fakt neviem co je tam zle.

Skusim sa zajtra pohladat vo svojich haraburdach, ci tam mam niekde dosku s nejakym 18-pinovym PICkom, ak ano (co je pravdepodobne), tak tam supnem PIC16F88, pripojim PK3 a uvidim.
Ak tu medzicasom budes, tak skus napisat, aku verziu MPLAB-u pouzivas.

ja si myslim ze je to tym KIT3…