Co to znamená difúzní LED? Diffused = velký úhel vyzařování?

Ahoj,
hledám teď nějaké LEDKy, které mají sloužit jako kontrolky a jelikož kontrolky musí být vidět i z boku, tak vybírám mezi LED s vysokým úhlem záření.

Vždy jsem si myslel, že diffuzní LED je LED s velkým úhlem vyzařování, tedy 60° (60deg.) a více. Dívám se ale teď do katalogu a jsou tam uvedeny difuzní LED se 60° (LED 5MM WHITE 2500/60° DIFF) a u LED se 150° (LED 5MM WHITE 700/150°) není zmínka o tom, že by byla difůzní.

Může mi prosím někdo říci, jak to vlastně je? Co znamená difuzní LED? Která LED je vhodnější pro kontrolky?

Děkuji.
Bohuš
led-5mm-white-2500-60deg-diff.jpg
led-5mm-white-700-150deg.jpg

Difuze je technologie výroby polovodiče, kdy donorové nebo akceptorové atomy difungují (pronikají) do základního materiálu (křemíku) obvykle za zvýšené teploty. Nemá to nic společného s vyzařovací charakteristikou. Ta je dána geometrií plastu, do kterého je LED zalita. V katalogu v tomhle případě prostě koukej jen po vyzařovacím úhlu (u čirých). Na kontrolku mi však přijde vhodnější matná ledka, ta je většinou vidět z širšího úhlu a hlavně neoslňuje.

jj aby si potom nemusel zabrusovat povrch ledky lebo budu oslnovat obsluha ta potom nebude mat rada :smiley:… cize klasiku pripadne s maly odberom zelenu cevenu led… najlepsie je kupit z kazdej vzorku…a oskusat si to…niekedy staci zmensit prud a uz to neoslnuje a je to viditelne aj z boku…

Pojem difúzní LED nemá svůj základ ve výrobě polovodiče, ale je to běžně používaný výraz pro matnou LED. Nic míň, nic víc a souvisí to tedy úzce s vyzařovací charakteristikou.

No jo… To jsem pako. Jakej by mělo smysl tam psát něco o výrobě :slight_smile:.
Difuze tady má stejnej význam jako u deního světla když je pod mrakem.
U tý ne-difuzní tedy uvidíš přímo polovodič a bude to krásně nepříjemný na pohled (a jako bonus i ze širokýho úhlu).
Ovšem že vyzařovací úhel je dán geometrií diody platí. Akorát u té matné nemá úhel na viditelnost ani zdaleka takový vliv jako u čiré.

Aha, takže difúzní = matná. No, to je všechno co jsem potřeboval vědět, mnohokrát děkuji za vysvětlení!

Jinak co se týče obsluhy a jejího oslňování, tak právě v tomto případě potřebuji něco silnějšího. Zatím jsem nikdy pro kontrolky nepoužil jiné ledky, než klasické matné nízkopříkonové (2mA). V tomto případě ale potřebuji kontrolku, která bude vidět i za denního světla když do místnosti například svítí sluníčko. Po tmě tam nikdo nepracuje a kontrolka bude jenom jedna, takže se o žádné oslňování nejedná. Budu tedy prostě vybírat LEDky se zmíněnými 150 stupni a vyhnu se difúzním, protože „nedifúzní“ jsou více vidět. Ještě jednou díky.