Jaké používá základní deska napětí pro indikační LED?

Ahoj,
dělal jsem nějaké úpravy na počítačové skříni a na panel jsem přidal LED diody, které bych chtěl, aby sloužily jako klasické indikační LED zapnutého počítače (Power LED neboli PWR LED) a LED indikující činnost disku (Hard Drive Activity LED neboli HD LED). Chci pro LEDky vypočítat předřadný odpor, ale nevím, s jakým napětím mam počítat. LEDky, které byly ve skříni před tím, neměli předřadné odpory, ale na druhou stranu vím, že existují LED s již zabudovaným rezistorem. Dává základní deska přímo 2V pro připojení LED „natvrdo“ nebo dává 5V a před nízkopříkonové (2mA) LED tedy musím předřadit 1k5 rezistor?

Děkuji vám.
Honza

Ahoj.
Na všech základních deskách (alespoň těch které jsem viděl) jsou již předřadné odpory pro LED HDD a PWR.
Takže jsou připojeny přímo LED bez předřadných odporů.
Pokud chceš přidat nové, tak platí vzorec: R = Unap - Uled/I led.
Milkop

A já bych se i vsadil, že to tak nebude, protože mi připadá logičtější, aby vycházelo 5V a rezistor se dával až na LED na panelu v závislosti na tom, co je použita za LED - tedy aby mohli výrobci skříní dávat např. 20mA LEDky. Každopádně je to takto pro mne jednodušší, takže je to možná i dobře, že tam sám nemusím LEDku dávat. Děkuji ti Mikope.

Jinak vzorec samozřejmě znám - klasické použití ohmova zákona a tedy výpočet odporu, aby na rezistoru byl správný úbytek napětí. Díky.

to je hlupost, 5V ti z dosky nejde… este som sa nestretol s tym, ze by bol pred ledkou v PC zapojeny odpor. ja som ledku menil, dal som tam len obycajnu ledku, ziadnu specialnu s predradenym odporom, nic take. ta ledka blika uz 5 rokov, ak by doska davala 5V, tak ta ledka by bola uz davno KO. ja si myslim ze je tam nejakych stabilnych 3 - 3,5V a prud do nejakych 20mA.

Asi jsi mikopa nepochopil. Nepsal nic o odporu před ledkou v PC, ale o odporu integrovaném na základní desce. V PC bedně jsou všechny ledky bez odporů, ale také různých barev, tedy vyžadující různá napětí. Nevidím z pohledu výrobce důvod na desku vymejšlet cokoli jiného, než jen spínání 5V s odporem. Jakékoli řešení napěťového zdroje s proudovým omezením by bylo naprosto zbytečná složitost a pochybuji, že se tím někdo zabývá.
Mimochodem, jesli je to potřeba vědět přesně, není niic jednoduššího, než si to změřit :wink:.
Joe: Připoj k desce obyčejnou 20mA led a žměř si proud s napětím. Diodu odpoj, změř si napětí naprázdno. Z těchto hodnot zjistíš velikost onoho odporu a dopočítáš odpor pro 2mA led.

s mikopovim prispevkom praveze suhlasim… s tym predradenym odporom som sa odvolaval na joe12-ov prispevok:

to je hlupost… zapojenie indikacnej led s odporom radu 0207 napr. som este v PC bedni nevidel…ako pisal mikop, predradeny odpor je uz na doske…

Na základních deskách jsou skutečně předřadné odpory a napájí se z 5V. Rozdíly jasu výrobci neřeší.

Nejde jenom o jas, ale i o to, že když chci připojit 2mA LED, tak bych mohl výrazně snížit její životnost, pokud do ní půjde 5mA.

Za normálních okolností bych to změřil a vůbec bych nezakládal toto téma. Problém je, že teď nemám k dispozici žádnou volnou desku a hrabat v mém počítači, kde je tuna a ke kterému je špatný přístup je vážně problém.

Nevíte prosím někdo, jaký tam je odpor? Jak už jsem říkal, chci připojit 2mA LEDky, takže pokud tam je např. 470 ohm, tak ať vím, že mám k LEDce připájet 1k, atd.

Proboha, Joe, nepleť si LED s pojistkou (navíc pro srandovní proudy 2 a 5mA). Uvědom si, že při proudu 5mA je ztrátový výkon (pokud se vše změní v teplo, což je velmi přehnaný předpoklad) 10mW - tím libovolný chip sotva znatelně zahřeješ, natož abys “výrazně” zkrátil životnost.
Bádej nad věcmi které stojí za to, ne nad hloupostmi.

Ono ani nejde tak o celkový výkon, jako o výkon, který je daný kousek křemíku schopen odevzdat do okolí při udržení určité teploty. Myslíš, že když má procesor tdp 50W, že můžeš jediným jeho tranzistorem zmařit i jen 0.1W? Ani omylem.
Takže když má ledku na 2mA, bylo by opravdu vhodné ji provozovat do 2mA. Ovšem zkoumat přesně odpor na desce je skutečně zbytečné.
Když to vezme odhadem, tak 3V (5-2 pro červenou) / 20mA = 150R. Pro 2mA je potřeba 1k5. Dej tam tedy 1k5 a máš jistotu, že to bude ok. Zkoumat jesli tam jde 1.8 nebo 2mA opravdu nemá smysl. A jesli tě to trápí, co ti brání si to změřit a odpor upravit. Pokud ho tam budeš dávat, tak každopádně budeš mít přístup ke změření potřebných hodnot.