osmibitový počítač programovatelný hexadecimálně

Sháním osmibitový počítač programovatelný v jazyku symbolických instrukcí. (hexadecimálně). Kdysi jsem se setkal s Tesla TEMS 80 03A.
Používal se na výuku programování ve škole. Byl to v podstatě board s MHB 8080, s malou klávesnicí a LED displejem. Dá se to někde sehnat, nebo postavit? Dočetl jsem se o procesoru 8051, snad je v něm celý počítač obsažen. Dá se na jeho základě výše zmíněné zařízení postavit?
Tzn. přidat klávesnici, displej, pamět´ plus něco. Prosím o info, jak moc je to složité a kolik by to asi stálo. Budu rád i za případný odkaz na literaturu s tím související. e-mail: jakimcik (zavináč) seznam.cz

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
(z důvodu vaší ochrany před SPAMem jsem upravil zápis emailu)

:arrow_right: administrator: příspěvek byl zaslán dvakrát shodně a první kopie byla smazána

Máte zájem přímo o zmíněný Tesla TEMS 80 03A nebo chcete nějaký moderní modul pro výuku programování osmibitových mikropočítačů?

TEMS 80 03A by byl ideální. Ale pochybuju, že se dá po těch letech sehnat. Máte nějaký tip? Když ne, tak mám samozřejmě zájem o nějaký
moderní stroj. Ale mělo by to být podobně syrové a jednoduché jako TEMS. Prostě deska se švábama a na ní klávesnička a LED displej.
A aby se to programovalo hexadecimálně.

Nemám nejmenší tušení jak sehnat daný TEMS. Určitě by se dalo něco podobného, jako popisovaný TEMS, navrhnout. Ale takováto práce by jistě stála více, než by byla užitná hodnota výsledného zařízení.

Chcete toto zařízení proto, abyste se naučil programovat mikropočítače? Pokud ano, tak si myslím, že začínat s něčím takto historickým by nebyl dobrý nápad. Dnes se bez vyjímky programuje na počítači, který celkové programování v mnohém ulehčí a program do mikropočítače nahraje (nebo ho edituje v reálném čase). Vím, jak se programovali mikropočítače v minulosti. Něco takového bych nepřál ani někomu, koho nemám rád :slight_smile:. Navíc v dnešní době již takovéto programování ani není možné… Dovedete si představit, jak byste dlouho ručně programoval například 8k paměti?

Já nemám ambice stát se programátorem. Ale chci právě poznat jaké dřív programování bylo a chtěl bych mít starý počítač. Nebo i nový, ale co nejjednodušší. Takový demonstrátor počítače. Proto jsem zmiňoval TEMS.
Ten úplně splňuje mou představu. Ale stavět takovou věc od stádia návrhu by se určitě nevyplatilo. Myslel jsem, že jsou to nějaké modulární konstrukce. Podobně jako PC. Že všechno pasuje ke všemu a jen se to propojuje. Ted´vidím, že je to jinak. Jsem rád, že jste mi to osvětlil, a nebudu Vás asi víc zdržovat. Zkusím sehnat nějakou historickou techniku. Na netu jsem viděl že takovýchto zařízení se ve své době dělalo hodně typů (ve světě). Možná něco schrastím na aukci e-bay.

díky Jakimčík

Není zač, rád jsem pomohl.

Pokud vámi popisované zařízení seženete a vzpomenete si, tak sem prosím hoďte jeho fotografii. Rád se podívám a určitě nebudu sám, koho to bude zajímat.

Podobný stroj bylo také PMI-80. Jistě to někde seženeš, ale bude to dost palba, myslím. Pepa

Další pěkný historický počítač je třeba ZX80, nebo 81 (Sinclair) - Jeden jsme za slušný peníz už prodali :wink:

Pokud máte zájem o programování nějakých uC, tak pokud umíte trochu elektroniku, tak doporučuji opatřit uC ATMEL třeba 89S51 (jde to naprogramovat bez programátoru :wink: ) k tomu připojit nějaký 7misegmentovky. Tahle konstrukce vyžaduje minimum součástek a vymýšlení zapojení. Ale myslím si že pokud by jste chtěli si s tímhle “hrát” tak až zjistíte co všechno se s tím dá dělat tak vás ta 7misegmentovka omrzí :wink: Kdyby jste o to měl zájem, písněte na mail:
jan{dot}16{at}seznam{dot}cz (doufám že tohle rozluštíte :wink: )
PS: konstrukce tohohle by vyšla na max 100CZK :slight_smile:

Jo to byla doba… Ziloga jsem uměl a možná bych si zase vspoměl :slight_smile: No každopádně se mi možná někde válí PMD 85 a to je na MHB8080 postaveno. a Didaktika gamu mám někde taky :slight_smile: Ještě k tomu byl standartně televizor MERKUR (novější typ měl i video vstup!!! a nemuselo se to slaďovat dohromady) Napsat funkční program znamenalo pochopit bezezbytku funkci elektroniky počítače a jeho periférních obvodů, architekturu paměti atd. Kdysi jsem k tomu s kamarádem připojil i 8" disketovou mechaniku a zkoušel CP-M. No a na učňáku Kolínské Tesly se provozovala “síť” na strojích IQ151. “Server” měl dvě 8" disketové mechaniky a ze stanic se daly ukládat programy na diketu. Měl jsem to ohromné štěstí, že jsem na téhle tedchnice začínal a měl velmi dobré vzahy s tehdejším správcem oné učebny a téměř volný přístup. To co mi tahle doba dala jsem zúročil snad tísícinásobně. Později jsem se naučil další jazyky, ale ve všech je někde v pozadí stále ono:
start ld a, 255
jz next
dec a
ju start
next …

kdo ji najde?

ju start ?

Mne tiez trochu vadi, ze vacsinu ludi vobec nezaujima, ako to tam “dole” vlastne pracuje. Ale zvykam si :slight_smile:

pokud vím, tak pan Jakimčík tyhle věci sbírá, zejména tzv. československé, takže to chce do sbírky a ne na programování. Jestli umí programovat to nevím. Já to též sbírám, ale ne československé, nýbrž Hewlett Packard. HP dělal něco podobného, tehdy se to používalo na vývoj softwaro a ládovalo se to tam v hex kodu. Něco na ten styl jsem tehdy udělal v ČSAV v Praze. On ten Tems 80 nebyl moc spolehlivý. Teda Sinclair ZX-80 třeba mám, ale jeho cena je dneska pálka, před rokem se prodal na US eBay za necelých $1000, jinak se vzšplhá někam mezi 12-15 tisíc Kč. Podobně je to s Atari 400. A jsou ještě dražší kousky a bude hůř… On je to docela dobrý byznys tyhle starý púočítače, jen to nesmíte moc říkat veřejně, jinak to z nikoho zadara nedostanete :slight_smile:

Já mám třeba tohle cs-pocitace.ic.cz/

Počítačů řadu Tems se vyrábělo spousta druhů, bohužel vzhlem k osazení epromkami byly značně poruchové a v dnešní době budou obsahy těchto pamětí pravděpodobně již nečitelné.

Dělat repliku TEMPSu se asi fakt nevyplatí, ale udělat repliku ZX-80 by se už vyplatilo. Krom toho, mám za to, že někde na Netu ve světě jsem už viděl existující repliky.
Druhá cesta je použít simulátor na PCčku. Těch existuje hodně.
Jinak já z 8-bitů používám dodnes HP-85 k vidění na našem muzeu:
bohemiae.com/museum/calculat … /hp-85.jpg

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

Původní dotaz je sice už hodně starý, ale jestli se ještě někdo zajímá o staré počítače, programované hexadecimálně, koukněte na stránky www.nostalcomp.cz

Sehnat TEMS 80-03A, nebo jednodušší PMI-80, je sice dnes oříšek, ale postavit si plně funkční repliku PMI-80 zvládnete za dva až tři večery. Veškerá dokumentace i software je k dispozici. A dokonce se nemusíte držet ani původního procesoru :smiley:

Podobných počítačů je na NOSTALCOMPu popsáno více. Zajímavý je třeba PETR, který se programoval ne hexa, ale jen decimálně. A málokdo o něm dnes ví.

Pokud někoho opravdu zajímá, jak to tam dole funguje (jak uvedl kdosi v tomto vlákně), jsou tyhle počítače pořád ideální.

I já navážu na kolegu přede mnou a nabízím další snadno postavitelnou alternativu - počítač kompatibilní s legendárním PMI-80, ale na bázi procesoru Z80, s jedním napájením 5V. Dále rozšiřující kartu s RAMkou, EPROMkou, sériovým interface, čítači/časovači, generátor přerušení atd. Dále spousta hotového softwéru. Vše si můžete prohlédnout, postahovat a následně postavit, web počítače je pmiz80a.xf.cz.