eeprom

Jsem zacatecnik a zajimalo by me, jestli jdou programovat pameti eeprom pomoci programatoru Seeprog tak, aby se pameti nemuseli vyndavat z plosnaku? Najde se neldo kdo by mi to popsal? Predem dekuji…

Jistě, že se najde někdo, kdo ti poradí :smiley:. K tomu je toto fórum určeno.

Předem bych rád zmínil pro ostatní, že programátor SEEprog pochází z dílny ELNEC. Odkaz na něj najdeš zde.

Funkce kterou potřebuješ, se nazývá ISP (In-System Programming).

Pokud se podíváš na tento odkaz o SEEprog a začneš číst text, tak se dostaneš k této větě:

Dovol mi ti to přeložit: Programátor SEEprog není zamýšlen jako ISP programátor. Pokud uvažuješ o ISP programátoru, použij prosím programátor vybavený ISP konektorem (SmartProg, BeeProg, …).

SEEprog tedy dle vyjádření výrobce nelze použít pro programování v aplikaci. Co potřebuješ programovat? Možná společně najdeme jiný komerční programátor nebo programátor, který ti bude vyhovovat a jeho zapojení je zveřejněné na internetu.

Ahoj, diky za vysvetleni :slight_smile: . Jde o to, ze programatory podporujici ISP, jsou cenove trochu jinde - myslim si ze Seeprog je za “zanedbatelnou” cenu perfektni profesionalni nastroj (software, podpora, atd.). Tim nechci zatracovat Ponyprog nebo Willem, ale to je mozna jen muj trochu zacatecnicky nazor :open_mouth: . Me jde vicemene jen o typy 24cxx a 93cxx, na coz je Seeprog plne dostacujici… - ale tohle jsem tedy nedomyslel :frowning:

Není zač :wink:.

Já jsem také pro profesionální řešení. Ovšem když už profesionální řešení, tak jsem pro tu nejvyšší úroveň (BeeProg od ELNECu nebo 3000u od Xelteku).

Znáš programovací software IC-prog? Podporuje dost pamětí řady 24 a 93. Podívej se například zde a řekni, jestli by ti to stačilo. Pokud ano, stačí již jen najít k IC-progu kompatibilní hardware.

Ahoj,
tak jsem mrknul na ty programatory … a smiril se s tim ze budu pajet EEPROMY. Vsechny ISP programatory jsou (pro me ucely) prilis drahe, ikdyz toho umi strasne moc - takze mi to pripomina situaci, jako bych sel “zabijet mouchu dynamitem” :smiley: . Takze ted by me spis zajimalo, jakou si poridit pajku na “bezpecne” vyjmuti a opetovne vraceni eepromky do plosnaku. A jelikoz informaci neni nikdy dost, zajimalo by me, zdali existuje nejaka sikovna literatura o eepromech (a tak vubec), dle Vaseho nazoru…
A znovu dekuji za odpovedi :blush:

Ahoj

Pokud jsou ty EEPROMy v pouzdře DIP, tak není problém je vyjmout za pomoci té nejlevnější odporové páječky (mikropáječky) a levné odsávačky.

Kdyby jsi zatoužil po něčem lepším, tak není problém koupit profi odsávačku s motorickým odsáváním a tepelnou regulací (aspoň 10 000 Kč) nebo si koupit rovnou profi horkovzdušnou odsávací stanici (30 000 Kč).

Pokud máš EEPROMy v SMD provedení, tak je můžeš samozřejmě také pájet běžnou odporovou páječkou, ale dělat takto spoustu obvodů si opravdu nedovedu představit. Ideální je horkovzdušná pájecí stanice a několik dobrých trysek (10 000, ale klidně i 50 000 Kč).

O literatuře k obvodům EEPROM nemám zdání. Řekl bych, že českou literaturu nenajdeš. Anglickou najdeš určitě, ale osobně nechápu na co. Myslím, že datasheet je ta nejlepší literatura :wink:.

Pokud něco objevíš a vzpomeneš si, hoď sem prosím nějaký odkaz. Určitě nejsem sám, koho to bude zajímat.

Ahoj, zase mas pravdu 8) - datasheety jsou plne vycerpavajici “literatura” a da se rici ze ve spojeni s internetem sezene clovek vse co potrebuje… . Kazdopadne, kdybych preci jen na neco zajimaveho narazil, urcite sem dam link, protoze mi zde bylo pomozeno, a proto bych se chtel taky taky nejak zprospesnit :bulb:

Tak jsem zase tady s malichernou otazkou: budu potrebovat nejaky konvertor napr. pro tohle: Seeprog a 93c46? Nebo ta pamet primo “pasne” do Seeprogu?

Pokud si koupíš 93C46 v pouzdře DIP (jinak řečeno si nekoupíš SMD provedení), tak jí vložíš přímo do ZIF patice SEEprogu a programuješ…

No ja jsem ale … - to je preci jasny. Dekuji za “trpeni” takovych otazek :blush:

Na uvodni strance se zminujes o Mtaplus. V jejich nabidce jsem nasel nekolik redukci, myslis ze by nektera z nich byla vhodna i pro me? Napr.: Redukce ZIFSO8/DIL8, nebo jina? :blush:

Nemáš zač. Jsem tu od toho, abych odpovídal, tak se ptej! :laughing:

Měla by ti fungovat v podstatě jakákoliv pasivní redukce. Na 100% ti to ale nikdo neřekne. Určitě ti nebudou fungovat specifické redukce pro nějaký programátor (třeba redukce na Willem).

Pokud bys chtěl něco z mtaplus, tak stačí napsat a seženu to se slevou.