Předělání přímé brusky DREMEL ze 110V 60Hz na 230V 50 Hz

Dobrý den,
mám možnost si přivést ze Spojených států výbornou přímočarou brusku/minifrézku DREMEL 4000 za naprostý pakatel. Problém je, že fréza je na americké napájení 110V/60Hz. Samozřejmě se dá zakoupit transformátor (měnič napětí), ale to už není ono a cenově se to přestává vyplácet. Myslíte si, že je možné nějak jednoduše předělat Dremel ze 110V na 230V? Říkám si, zda výrobce dodává do amerických výrobků jiný motor nebo jen přepojí vnitřní zapojení. Nikde o tom nemohu najít informace.

Děkuji, Ondra Malyšek
dremel-4000-6-50.jpg

no ked by tam bol pouzity univerzalny motor tak by to slo teoreticky riadit triakom… pripadne diodu problem je ze by to aj tak bolo napatovo pretazovane… ale vydrzat by to mohlo.

Na webu píšou, že už to v sobě nějakou elektroniku má. Je potom otázka, jak je dimenzovaná. Dokud to někdo nerozloupne, tak se nedá říct, jesli to výstup z triaku na 50ti% vydrží.

Triak změní fázi sinusovky a tedy změní efektivní napětí, mám pravu?

Jinak jsem se díval na specifikace a bruska jede na 110 i 120 VAC a na 50 až 60 Hz. Jelikož není nutné měnit frekvenci, tak začínám zvažovat nákup trafa… I tak bych ale byl šťastný za levnější řešení.

Děkuji, Ondra Malyšek

Dá se to tak říct, ale přesnější je, že uřízne ze sinusovky určitou část vždy po průchodu nulou. Když bude tedy nastaven obvod tak, aby triak spínal v amplitudě (fázové řízení), bude efektivní napětí poloviční. Maximální napětí však zůstane stejné (315V) a pak záleží na konstrukci a dimenzování odrušovacího filtru a dalších částí.
Trafo by to určitě vyřešilo. Šel by asi taky navrhnout triakový regulátor a vlastním filtrem takovým, aby se to dostatečně blížilo požadovaným parametrům. Můžu něco zkusit odpoledne odsimulovat. Čekal bych však problém ohledně dostupnoti potřebné tlumivky. Jiné by to mohlo být při rychlém spínání (kHz) pomocí tranzistoru a můstku. Taky cena by šla dolů. Je tam však oproti triaku určitá nevýhoda. Jednak tranzistor se při překročení dovoleného napětí neurčitým způsobem zničí (triak pouze sepne do doby poklesu proudu) a musel bych trochu podumat nad špičkama při spínání do filtru, teď na to už není vhodná doba :slight_smile:.

Jsi hodný, děkuji, ale nedělej to. Bylo by to zbytečné, protože takovýto způsob nechci riskovat. Asi nakonec skončím u trafa.

Děkuji, Ondra Malyšek

Trafo je jistota. Ty druhý 2 řešení by se při kusovým množství stejně asi nevyplatily. A to ještě vůbec neřeším čas.

Nedavno som riesil podobny problem, brat si z USA priviezol stolarsku frezku - cca 6A/110V AC,DC. Nakoniec som pouzil autotrafo. Je vyhodnejsie ako obycajne, lebo pri porovnatelnej velkosti doda vacsi vykon. Ako alternativa sa da pouzit aj obycajne trafo, staci aby malo napoly delene primarne vinutie - sekundar nas nemusi zaujimat.

Děkuji Tonko za nápad. Můžeš mi prosím napsat nějaký odkaz, kde takovéto trafo koupím?

Tak to ti asi neporadim, ale myslim si, ze by nemal byt problem zistit vhodneho predajcu. Ale vtom pripade by sa ti to asi dost predrazilo. Ja by som odporucal pokusit sa zohnat taketo trafo v nejakom bazare, popripade vymontovat ho z nejakeho nefunkcneho zariadenia. Ako som uz spominal, da sa pouzit dostatocne dimenzovane obycajne trafo, ktore ma delene primarne vinutie. Su to napriklad trafa na “C” jadre s dvoma samostatnymi vinutiami. Tam kde su tieto dve vinutia spojene, odtial sa da odoberat prud o polovicnom napati ako je napajacie - teda cca 115V.

Myslim ze v dnesnej dobe je moznost dat vyrobit trafo na mieru a z hladiska toho ze ti staci autotrafo tak by to mohlo byt lacnijsie …caa 500W. asi 1000czk

Robil som nejake poriadky a nieco som nasiel…
img257.imageshack.us/img257/4042/220na120v.png

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory