Osvitova jednotka UV - problem se seriovym zapojenim LED

Zdravim vsechny.
Chci si postavit osvitovou jednotku z UV LED. Dle katalogu UV Led dioda ma 3,4V a 20mA. Zdroj pouzivam Siemens 24V 2A, ktery se normalne pouziva k napajeni Simatic CPU. Zapojil jsem 7 diod seriove bez odporu a techto rad jsem vytvoril nekolik. Bohuzel se stava, ze z neznameho duvodu nejaka dioda v rade nesviti (je ve zkratu). Pritom jsem diody pred zapajenim vyzkousel, vsechny fungovaly. Odpajim vadnou diodu zapajim tam jinou a uplne jina v te rade prestane fungovat. Jsem z toho na palici. Po doporuceni jsem tam dal jeste kondenzator 100uF aby to nemelo takovou spicku, ale porad nic. Zkusil jsem tam jeste do rady na zacatek dat odpory cca 50 Ohm, ale porad to nefunguje tak jak bych chtel. Vzdycky nejake diody nesviti po odpajeni a zapajeni novych prestanou svitit na uplne jinych mistech.
Vim ze mi asi reknete abych si poridil UV zarivky.
Diky moc

Inspiroval bych napriklad:
belza.cz/ledlight/ledbulb.htm

Ty chceš říct, že jsi připojoval diody k zdroji tvrdého napětí bez použití nějakého omezení proudu? Divím se, že se divíš, že to nějaká dioda semo tamo nevydrží (já se divím, že to některé diody vůbec vydrží!). Diodám stačí malá změna napětí aby došlo k obrovské změně proudu, proto musí být vždy zapojeny přes něco, co nastaví proud na potřebnou velikost (odpor, zdroj konstantního proudu). Těch 50 Ohmů asi nestačí, protože na každý volt úbytku dává 20mA. Krom toho bych hádal, že díky razantnímu přetěžování diody při minulých pokusech budou už načaté a budou pozvolna odcházet.

Takze jak bych to mel delat? Ke kazde diode davat odpor? Pouzil jsem tento programhebeiltd.com.cn/?p=zz.led.resistor.calculator Dosadil jsem Supply - 24V, Voltage Drop Across LED - 3.4V, Desired LED Current - 20mA, How many leds connected - 7, kliknul na calculate tak odpor vyjde 10 ohm. 50 ohm se mi v tomto pripade zda docela predimenzovane.
S nacatymi diodami samozrejme pocitam a vyhazuji je.

pripoj si funkcni diodu na regulovatelnej zdroj , zvysuj pomalu napeti od 0 dokud nebude mit ledka odber 20mA, pak si zmer napeti a podle toho se zarit , nektery se budou urcite lisit,
a jak uz rek Pytlik

tak pozor na to

Ok diky moc, zkusim to… Poreferuji dale

Možná bude dobré si přečíst toto: mcu.cz/news.php?extend.1187.7 a použít ten zdroj proudu pro napájení UV ledek. Použil jsem 32V a 8x UV led na jednu větev. Změnou R2 lze nastavit požadovaný maximální proud.

Tak problem nalezen, ale nebude vyresen :slight_smile:
Posadil jsem 7 UV led diod do nepajiveho pole pred ne potenciometr 1k a ampermetr a snazil se regulovat potenciometr tak, aby tam teklo cca 20 mA.
K memu prekvapeni pri 0 odporu teklo cca 8 mA. Vykopal jsem potenciometr a zkusil to merit be z nej a ejhle porad 8 mA. Tak jsem tech 7 diod zapajel a co cert nechtel, zase jedna z diod nesvitila.
Vysledek - patrne nevhodna metoda pajeni. Mam hrotovou odporovou pajku 40 W, snazim se dodrzovat vsechny zasady (min 3 mm od pouzdra max 5 sec a max 260 C) ale bohuzel u teto pajky nelze kontrolovat teplotu, proste topi a topi. Mam i takovou otiraci houbicku, kterou se snazim trochu srazit teplotu, ale vysledky k nicemu nevedou. Pajky s regulaci teploty jsou nad 2.000 coz se mi nechce investovat a tak holt opustiom UV Led resenim a koupim si vytvrzovacku nehtu, ktera pouziva UV zarivky a upravim ji dle jednoho webu na osvit DPS.
Diky za tipy.

co je to za UVLED , pouzdro , popripade DS

DS je v pripojenem souboru
led.5mm.uv.td.png

pokud si myslislis ze je problem v pajeni tak skus ty pouzdra nedavat primo na desku ale kousek nad ni, cca 5mm, abys moch pajenou nozicku chytit silnejsi pinzetou nebo mencima klestema, ty odvedou castecne teplo z nozicky a memuselo by dojit k tepelnemu poskozeni cipu

Pro každého, kdo chce dělat trochu více elektroniku, je mikropájka základní vybavení. Jestli tohle není tvůj první a zároveň poslední projekt v elektronice a jestli můžu radit - sežeň si z bazaru nebo třeba na Aukru aspoň starší ERS50 nebo Solomon. To je investice, která tě nepoloží a 100% se ti vrátí.

staci i obycejna trafo pajka ja sem s ni pajel i smd soucastky po upraveni hrotu a nebyl problem.ted uz teda mam mikropajku i pajku na bga pajeni.a s tou osvitovou jednotkou velice doporucuji tu lampu na nehty mam ji a vali uplne super vnitrni rozmery jsou 15X15cm coz me staci a tistak je osvicenej behem 33 sekund jen si dodelat nejaky pritlacny skla na tistak a negativ

Osvitovou jednotku ve verzi vytvrzovace na nehty uz mam, ale nejsem s ni moc spokojeny, pri osvicovani vetsi desky jsou detaily mezi 2-ma trubicemi hure osvicene a clovek musi skrabat, pokud clovek chce aby byly dobre prosvicene pak v miste trubic je to presvicene a podleptava se to.
Momentalne to pouzivam jen na male desky, ale sehnal jsem si krokovy motorek a budu to delat jako scanner, taky jsem si k jezisku pral mikropajku, ale jeste jsem ty diody nezkousel pajet…

Tak uz jsem konecne spokojen.
Pouzil jsem stary skener ze ktereho jsem vykopal to sklo, ktere pozdeji pouzivam k zatizeni DPS a na pojezd jsem pripojil 2 rady UV led. Pouzil jsem samozrejme mikropajku donesenou jeziskem. Pohyb ridi mega16 a mustek, mohla byt i mega8, ale valela se mi tady zbytecne tak proc ji nepouzit. Protahnuti 2 padu spojenim 0.012 inch uplne v pohode, detaily ostre, klidne by se dalo jit i na tenci… Teda jeste jsem nezkousel SMD soucastky.

co foto , by nebylo ?

Tak na zadost zasilam foto, u motorku vlevo je mustek L293 vpravo je konektor na programovani procesoru a vyvod na budouci LCD.
Na pojezdu jsou diody pripajeny do pripravku kteru se mi podarilo vytvorit s UV zarivkami, nebylo nutne delat tenke spoje a pote pohled zespoda.
Tedka to ale uz asi nepatri pod elektroniku bez mikrokontroleru…



Pokud to osvicuje tak jak rikas , DOBRA PRACE :wink: , tech ledek je tam cca 52 ks ? za jak dlouho se ti to osviti ci kolik prejezdu je treba ? a jak vysoko sou ty UV led nad deskou ? tot vse ohledne mych otezek :laughing: , Dik

Ano.
Ledek je tam 52 ks, odporu 26 pro 2 ledky jeden odpor.
Udelal jsem zatim jenom jeden pokus, takze to jezdilo od konce do konce a to zabralo cca 40 sekund, nechal jsem to jezdit pul hodiny, ale zkusim to zkratit.
UV led jsou 6 cm nad zakladni podlozkou, delal jsem pokus ze byly i niz (bez te drevotrisky) ale bylo to moc nizko, sly videt cesticky ledek.
Nejsem fotograf tak promin za kvalitu teto fotky. Tezko se z ni da urcit v jake kvalite je ta deska udelana, nicmene byla osazena a funguje.
Uvazuji ze tam jeste pridam display a tlacitka a zvolim si jak daleko to ma jezdit od zacatku at to neprejizdi celou cestu a pocet prejezdu budu snizovat dokud bude kvalita OK, to se jeste vychyta. Celkova delka osvitu pote bude zavisla jenom na delce jednoho prejezdu, pocet prejezdu bude konstantni.

Chtěl bych se zeptat k tématu chtěl bych vytvořit osvitovou jednotku ale s tím že by měla užití i jako zatvrzování gelových nehtů , jenže řeším problem jestli mužu použít klasické UV LED 5mm … Navíc nevadí vl. délka 390 nm když běžně UV LED LAMPY uvádí vl. délku diod 340- 370 nm? Potřebovyl bych ohledně toho radu jestli s tím někdo má zkušenosti… díky…

PS: samozdřejmě počítám přibližně 50 - ks LED aby byl výkon alespoň 25 W…

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven