Jak postavit malý a jednoduchý regulátor otáček ventilátoru?

Ahoj,
dávám si do počítače nějaké 120 mm ventilátory a potřeboval bych jim mírně snížit otáčky. Moje deska to neumí. Ventilátory mají klasické tří-pinové DMI konektory, takže neřeším regulaci otáček pomocí PWM.

Ke každému ventilátoru bych v ideálním případě chtěl dál nějakou malou krabičku nebo součástku s 3-pin DMI konektorem (něco jako je na obrázku), která mi sníží napětí. Ideální by bylo namontovat trimr pro regulaci napětí a tedy i otáček. Je mi jasné, že by se dal nainstalovat do přední záslepky PC i nějaký ten potenciometr a regulovat tak otáčky i bez otevření počítačové skříně. To už je ale pro mne zbytečně složité, rád bych to vyřešil co nejjednodušeji.

Pokud vím, tak nemohu přímo k ventilátoru připojit pevný rezistor nebo trimr, protože do ventilátoru teče moc proudu a odpor by se uvařil. Mohl by mi prosím někdo dát tip na jednoduché zapojení?

Na AlfaComp.cz jsem našel velice jednoduchý regulátor. Říkám si, jak asi funguje, co v tom je? Objednávat se mi to kvůli tomu ale nechce, protože nejsem z Ostravy a samotné poštovné by bylo několikanásobně dražší.

Děkuji Vám,
Michal Gvuzda
regulator-otacek-ventilatoru.jpg

Co v tom je? Že by dělič?

Jakymkoliv odporem nebo delicem si udelas topeni. Zapoj ten ventilator na 7V. Mezi 5 a 12V vetev.

Dělič je přece zapojení dvou odporů, nějak mi nejde do hlavy, jak by se to tam vlezlo. Tipuji, že je tam pouze jeden odpor, což taky znamená, že to musí slušně pálit.

Tohle je VÁŽNĚ dobrá rada, to mě vůbec nenapadlo, děkuji. U některých ventilátorů to určitě půjde, ale u jiných by to chtělo vyšší napětí. Je mi jasné, že zdroj dává i jiná napětí (třeba 3,3V) ze kterých by šlo v kombinaci s 12V udělat i vyšší napětí než 7V, ale až tak moc do toho vrtat nechci.

To vážně neexistuje žádné jednoduché zapojení, které mi nebude produkovat značné množství tepla?

Co jednodussiho jeste chces, nez natahnout 2 draty do konektoru napajeni disku?
Myslim ze zbytecne vydavas energii na reseni blbosti a moc nad tim premyslis.