Program pro medomet (prog. odstředivka pro vytočení medu)

Prosím o pomoc:
Mám strejdu (55let, je to chuďas a věnuje se včelám). Pořád mne otravuje, že když si prej furt hraju s PC, tak bych mu měl udělat flash do nějakýho microchipu, aby mohl vyměnit mechanický programátor (něco jako z pračky Tatramat) za elektronický. Obvody na tišťáku a periferie si prej umí udělat jak potřebuje. To on fakt opravdu umí! Protože mu nějaký mašiny chodí s mechanickými programy ala Tatramat (on říká anologový programy).
Jenže já to sice tady studuju jek umím a nikam to nevede, jen utrácím prachy za součástky, čas a úsilí na něco co je jistě už vykoumáno!

O co (strejdovi) jde:

Pro vytočení (získání medu od včel) používá tzv. medomet - tj stroj , něco jako programovaná odstředivka. Ta se musí točit sem tam rychle nebo pomalu podle momentálního stavu plástů tak jak si určí sám včelař. A to je :

  1. po spuštění jednopólovým vypínačem, rozběhnutí (libvolného= třeba SS sériového, nebo jiného ) motoru směrem A(např. vpravo);
  2. možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem v rozsahu třeba 5-100%, nebo 0-100%)
  3. možnost nastavit dobu tohoto otáčení vpravo při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem v rozsahu 0-60 minut)
  4. vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru B
  5. zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
  6. zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
  7. vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru A; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
    8 ) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru B; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
  8. vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru A; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
    To znamená 5 cyklů se změnou otáček, ale každý cyklus s jinou rychlostí a časem
  9. vypnout

Program by měl být napsaný v asm abychom ho mohli pomocí VM 111(k8084) nasypat do nějakého procesoru (prosím doporučte jaký).
Je to vůbec takto možné?
Díky moc

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Program pro medomet?"

Celkem jednoduchý program, akorát místo potenciometru bych použil pro regulaci otáček dvě tlačítka UP – DOWN. V takovém případě si můžeš v každém z deseti cyklů nastavit jiné otáčky, případně je přímo za běhu programu tlačítky měnit.
Bohužel v asm nepíšu, tak snad se toho někdo jiný ujme.

Vsetko sa da, pisem ASM pre Microchip. 16F rada ti na to bude bohate stacit. Tam mozme ocakavat nejaky display ktory ti bude zobrazovat smer, cas atd. no a da sa to riesit cez potenciometre, ale asi naozaj budu lepsie tie tlacitka UP, DOWN, NEXT,…
Hladas nejakeho samaritana co nevie co s volnym casom ?

Zajímavé a neobvyklé použití, mě se ta myšlenka líbí :slight_smile: Jinak tlačítka bych asi nedával, nebyl by lepší nějaký rotační enkodér (třeba optický ze staré myši s kuličkou), který v podstatě spojí výhody obojího (plus jen jedno potvrzovací tlačítko)? Nějaká enkodérová inspirace zde

On mi sice říkal jak to pracuje (má pracovat), já si to zapsal a dal sem. Pak mi napsal jak mu pracuje ten analog a jak by to mělo makat tady:

Požadavky průběhu programu:
1.START - tlačítkem
2. kontrola průběhu programu LED diode blikání
3. možnost přerušení průběhu programu a jeho pokračování. provedení jedním tlačítkem.
4.STOP ukončení programu tlačítkem


Představa průběhu programu: " ( znázorněné výstupy př. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.)
Po startu " sepne " 1. " chod motoru v pravo
" sepne " 3. " periferní časový spínač který po uplynutí,nastaveného času dá povel na vtup
" sepne " 4. " periferní relé potenciometru nastavení otáček motoru pohonu prvního)
povel od časového spínače jako od tlačítka


Vytvořeni mezičasu : asi30sec. (doběh setrvačností)
*************************************************************** Poznámka
Pokračuje: 2. " chod motoru v levo všechny výstupy do úrovně H , inpulz z čas . spínače ve všech cyklech*************** ****************************************************
3. " čas
4. " nas otáčky pot prvního)


mezičas 30sec


Pokračuje 1. v pravo
3. čas
5. relé potenciometru druhého)


mezičas 30sec


Pokračuje 2. v levo
3. čas
5. pot druhého)


mezičas 30 sec


Pokračuje 1. v pravo
3. čas
6. pot třetího)


mezičas 30 sec


Pokračuje 2. v levo
3. čas
6. pot třetího)


mezičas 30 sec


Pokračuje 1. v pravo
3. čas
7. pot čtvrtého)


mezičas


Pokračuje 2. v levo
3. čas
7. pot čtvrtého)


KONEC Konec programu


                         čtvrtého)

Jestli jsem to pochopil, tak motor je na 220V nebo jaký?
Program by měl být schopen provést celý cyklus bez zásahu operátora? (tedy kromě nastavení otáček)

P.S. Koukám, že se mermomocí snažíš získat pomoc.
Stejné téma jsi založil i tady. elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=39706
Jsem zvědav, kde ti poradí dřív a líp.

Ako spominali kolegovia predo mnou, tak napisat taky program nie je nic zlozite. Zas na druhu stranu, zadarmo to nikto robit nebude - ak keby to samotne pisanie trvalo jednu hodinu, co je realny cas, tak to treba zospajkovat, ozivit, poslat a semtam zodpovedat nejaku otazku…
Takze zasadna vec bola zodpovedana - da sa to urobit a je to jednoduche. Teraz musi cirus este tak nejak specifikovat, kolko do toho chce investovat penazi - ak to samozrejme nechce urobit sam.

To jaromir:
Není to složité - OK
Kolik € bys za to zpracování chtěl?

Tak si to čtu a přesně tuto věc jsem řešil. Motor musí být min. 250W, když bude na 230 tak je potřeba použít fr. měnič (ten je pro strejdu poměrně drahý), ale pokud má medomet ze stejnosměrným motorem, tak by to šlo řídit PWMkem (starší medomety byli na SS motor, protože si včelaři točili i u úlu).
Takže jsem ochoten pomoct, napiš zprávu a nějak se domluvíme.

Ani pro střídavý motor(1f, záleží částečně i na typu) není potřeba frekvenční měnič. Všechno se dá řešit programově.

Předal jsem přihlašovací údaje pro nick cirus strejdovi, bude s vámi komunikovat on sám, já se v tom vůbec nevyznám.

Mal som na strednej majstra vcelara, on sa tiez chystal urobit vlastny medomet a spominal dynamo zo Skody 1000. Mozno by to stalo za pokus.

Mám frekvenční měnič a 3f motor najde se tu někdo kdo by mi pomohl s nastavením měniče? Ideálně Brno - Znojmo, na ceně se určitě dohodneme.

Jaký je to měnič ? Máš manuál ? Jde to řešit i na dálku.

To Pepeee!
Napíšte aspoň výrobcu, typ meniča, Vaše požiadavky, čo a ako to má robiť a hádam by sa dalo pomôcť na diaľku, ako napísal p. Sender.
Prajem príjemný deň.

Tak dnes jsem to asi vyřešil, ale děkuji Vám za snahu, pokud se to nepovede tak to tu rozeberem podrobně.
Děkuji

Vyřešeno, jsem v kontaktu s výrobcem pohonu medometu a dáme to do kupy s ním, pokud nastane nějaký problém a nebudeme vědět tak to tu dořešíme.
Děkuji