Jak regulovat proud vytékající z H-můstku L298?

Ahoj,zajímlo by mě jak regulovat proud vytékající z H-mustku l298.
Našel sem v datasheetu piny current sense, na které se připojuje odpor.To by mohlo být ono.Nevyčetl sem, ale jak se volí hodnota toho odporu…

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "H-můstek L298"

Ty odpory jsou pouze snímací pro řídicí obvod (mcu). Činnost samotného můstku neovlivňují. Na pinech je ovšem maximální povolené napětí, které nesmíš překročit.

Aha tak to sem se sek.
Ja mam k. motorek s max proudem 1,4A a s odporem faze 2ohm (na netu sice pisou 1,5ohm).Nevim kde pro něj mam vzit napětí 2.8V.Nebo jak omezit proud…
Odporovej dělič napětí za můstzek je asi blbost,že?

Na takový napětí by sis moc velký otáčky neužil. Jak už jsem psal jinde: motor je převážně indukčnost. Když na ni připojíš napětí, proud postupně začne růst, dokud není omezen. Ten vzestup proudu trvá určitou dobu, která je dána napětím, indikčností a odporem.
Při pomalu po sobě jdoucích krocích by ti to napětí vyhovovalo, ale když bys chtěl rozjet motor rychleji, kroky se zkracují a proud by pak již v přiděleném čase nestihl stoupnout a přišel by jsi o točivý moment. Na to je potřeba vyšší napětí.
Řešení tedy je použít vyšší napětí a na snímací odpory můstku dát obvod, který zajistí vypnutí můstku při překročení proudu.

Aha.Pokusim se sehnat motorek s vetšim odporem vinutí.Nebo k tomu přidat složitost L297.diky
Pak tu mam ještě motorek 3fázovej s odporem 3.1Ohm.Ale nic o nich nevim.Kouknu na net…

Taky sem koukal že k L298 používaj monstrozní chladiče dokonce i s větráčkem.V datasheetu sem se ale nedočet, žeby bylo nutný používat chladič po překročení nějakýho danýho proudu.Nevim podle čeho zvolit chladič na mejch 1,5A.

Žádnou velkou složitost nepotřebuješ. Stačí ti obyčejnej komparátor. Jakmile překročíš proud, vypneš můstek. Větší odpor nic neřeší, teda pokud to nechceš krokovat rychlostí, že bys to mohl přepínat rukou a vyšlo by to nastejno. Počítej taky s úbytkem na obvodu (mimochodem docela velkym).

Co se týká chladiče, tak není třeba žádný monstrózní. Máš saturační napětí na spínačích pod 2V, takže 2V high-side, 2V low-side, proud můstkem max. 2A, jsou tam dva. 22(2+2)=16W při plný zátěži obou můstků, víc to nedá. Je pravda, že 16W už není zrovna málo, ale nic drastickýho taky ne. Dej tomu procesorovej chladič s pomaloběžnym větrákem za 100,- a máš hotovo. Stejně nakonec zjistíš, že není tolik potřeba.

Na netu sem koukal, že k L297 maj připojenej delič s potenciometrem na pin Vref.Takže bych to viděl tak, že budu měřit proud vinutím při stojícím motoru a budu krouťit poťákem dokud tam nebu mít 1,5A.Jo?

Co prosim?? Kde mám saturačí napětí 2V a co to je High side a low side… :confused:

Tohle je ten úbyte o kterým pišeš??
VCEsat Total Drop: IL = 1A (5) - 3.2V ; IL = 2A (5) - 4.9V
Kdyz pouziju 12V zdroj a L298 mi to zkrouhne na 5V,bude pak motorku stačit 7V ?Nebo to je pořád málo?

Šel by k tomuhle pužít komparatol zabudovanej v ATmega ??

Komparáto v meze by použít šel, má to ovšem malej nedostatek - je tam jen 1. Potřebuješ 2 :wink: Lepší by bylo použít LM393 nebo podobný a jejich výstupy si připojit na externí přerušení.

Nevim, kde u L297 vidíš jakej potenciometr. Obvod má dva vstupy sens - ty jsou připojený přímo na proud měřící odpory u L298 a jeden vstup Vref. Jeho napětí určuje hranici, kdy L297 vypne L298.
Pokud budeš tedy mít odpory u L298 0R5 => při 1.5A tam bude RI=0.75V. Tohle napětí přivedeš na Vref u L297 a je vyřízeno. Žádný pokusy a kroucení čímsi. Takhle se obvody nenavrhují :wink: Postupuje se tak až při ladění prototypu, ale první nástřel musíš spočítat abys aspoň věděl v jakých hodnotách se máš pohybovat.

high-side spínač je tranzistor mezi výstupem a horní polovinou mostu (připojený k Vcc), low-side je obdobně mezi výstupem a dolní polovinou (GND). VCEsat Total Drop je už sečtený saturační napětí obou.
Je to napětí, který na těch spínačích zůstává ikdyž jsou plně otevřený a musíš ho odečíst od napájení.
L298 je starej obvod a tyhle hodnoty jsou u něj hódně daleko od ideálu.
Moderní mosfety mají odpor kanálu v sepnutym stavu i pod 0.02Ohm, jejich saturační napětí (a tedy i zahřívání) je s tímhle prehistorickým švábem nesrovnatelný. Záleží, jak moc ti vádí to potřebný chlazení :slight_smile:

Pokud bys při řízení motoru nevyužíval poloviční krok, mohl bys piny 1,15 spojit a vystačil by sis s 1 komparátorem a tedy i tím v mcu.

Děkuji.Teď mi to je snad všechno už jasný.Původně sem si chtěl stavět driver s L297, ale bylo by to dražší a pak bych si tolik neužil tolik softíku.A mně de hlavně de oto si stím pohrát.Takle si to dám na nepájivý pole a bude.Pro motorek nemám zatim žadný využití.