Problém s ICSP u PIC16F877A

Zdravím,

prosím o radu. Pomocí programátoru Xeltek SuperPro 3000U se snažím naprogramovat aplikaci, kde je PIC16F877A. Pořád mi to nešlo, tak jsem PICku vyndal a zkouším to na kontaktní desce jen s nejnutnějšími součástkami, abych zjistil, kde je problém. Potřebuji rozchodit programování v aplikaci a nemohu si dovolit v budoucnu programovat PICku normálně paralelně.

Jsem si jist, že mám vše správně zapojené. MCLR nemám přímo na +5V, ale přes odpor 10k, RB6 a 7 mám na kontaktní desce připojené přímo k programátoru. Vcc a Vss je v pohodě připojené. Všechna vedení jsou v pořádku. V takto drahém programátoru být problém nemůže. Zkoušel jsem jej otestovat a vpohodě. Mám nový programovací software.

Dobrý večer

Měl byste mít dvě možnosti u ICSP programování - u Xelteku označované Low V a High V. Jedno je tedy programování vysokým napětím (13 V), kde není zapotřebí RB3 a to druhé je programování napájecím napětím, kde je zapotřebí RB3 a v config. word musí být tato možnost povolena. Jakou možnost jste zkoušel?

Tak tomu říkám rychlá odpověď, díky! Jinak mi klidně tykej, jsme na fóru :slight_smile:

Zkoušel jsem obě. RB3 jsem zkoušel zapojovat na různé potenciály. Mimochodem jsem to zkoušel i s MCLR a RB6 a RB7 jsem připojoval přes 10k odpory taky na různé potenciály. Zkoušel jsem prostě všechno!

Promiň za tykání, síla zvyku z mailů :smiley:.

Co napájení? Zkoušel jsi mít desku v napájení, když programuješ?

Jo zkoušel taky. Mám u napájení i jednu LED, jestli je to v poho. Používám kvalitní zdroj a zkoušel jsem i možnost tam dát kondík, jestli není napětí zvlněné. Pokud nemám desku pod proudem, tak LEDka při začátku programování (před zobrazením chyby programování) blikne (je tedy vidět, že programátor v pohodě napájí).

Zkus programovat prázdný buffer, mělo by to fungovat bez zobrazení chyby i při vytaženém ISP kabelu.

Jakou ti to píše chybu?

Jaký používáš ISP kabel?

Jo, přesně, jak říkáš, tak to programuje (nebo tedy neprogramuje).

Chyba je, že se na adrese 0 data v buferu neshodují s daty v PIC.

Kabel mám dělaný svůj ale je v poho

Kdo by taky kupoval originál od Xelteku, když stojí více jak 700.

Škoda že Xeltek u ICSP programování nenapíše více chyb. I když ono to vlastně ani nejde…

Co mikropočítač? Je v pořádku?

PICka je určitě v poho. Zkoušel jsem i jinou 877A a pořád to samé. Zkoušel jsem do ní nahrát program normálně (bez ICSP) a v poho.

Podívej se třeba sem na schéma zapojení ISP konektoru:
melabs.com/support/icsp.htm#schematic

a zkontroluj si, jestli vše sedí. Dioda kterou tam vidíš u MCLR slouží k oddělení 13 V, ale není jí nutné vždy používat.

Diodu jsem také zkoušel podle nějakého jiného zapojení než jsi poslal odkaz a nic se nezměnilo. fakt už nevim

Asi se ti to nebude líbit, co teď napíši, ale možná by bylo vhodné vyzkoušet i nějaký jiný ICSP programátor. Koukni se třeba sem:
olimex.com/dev/pic-pg2c.html

Týjo to se mi fakt nechce, ale asi máš pravdu že by to chtělo

Ještě mě napadá, co můžeš jednoduše zkontrolovat…

Při programování vysokým napětím (nevyužíváš RB3), zkontroluj, že z Xelteku jde +13V na MCLR. Pokud máš osciloskop, tak můžeš i zjistit, co se “děje” na RB6 a RB7.

Já jsem věděl že když budu celej den kontrolovat fórum, tak tě ještě něco napadne. Zkusím to a hned napíšu.

Kdybys byl zaregistrovaný, tak nemusíš kontrolovat…

Proč?

Můžeš si nastavit, že při změně v tématu ti dojde informační email.

Aha tak to se zaregistruji

To s tou kontrolou nemohu udělat protože oscilák nemám a napětí nestihnu změřit (Xeltek chviličku po začátku vyhlasí chybu).

Tak udělej to, co jsem již psal, že programuj prázdný buffer.