Poškodí se HDD, pokud mu odpojím jednu napěťovou větev?

Dobrý den
Mám v plánu připojit k počítači několik klasických (interních) SATA pevných disků 3,5“. Počítačový zdroj by na jejich napájení nestačil a krom toho bych z počítače nerad vyváděl napájení. Pro zajímavost, disky budou s počítačem propojeny přes eSATA, ale o tom tento příspěvek není.

Disky bych rád napájel dvěma spínanými zdroji. Jsou to klasické čtyřhranné krabičky podobné nabíječkám od notebooku. Tyto zdroje chci použít zkrátka proto, že jich mám pár doma. Mám jak 5V verze tak i 12V. Velice rád bych se vyhnul použití pouze jednoho 12V zdroje pro napájení disku, protože pokud bych měl 5V „vytvořit“ z 12V, tak by to „hodně hřálo“. Pro 5V větev chci použít samostatný 5V zdroj a to samé pro 12V větev. Zdroje samozřejmě společně propojím jejich zemí (nulovým potenciálem). Tyto spínané adaptéry dávají poměrně kvalitní (filtrované) napětí, takže z mého laického pohledu by neměl nastat problém.

Jediné, nad čím přemýšlím, co když vypadne jeden z adaptéru? Je to sice nepravděpodobné, ale stát se to může. Jsem již tak trochu veterán, začínal jsem na ZX Spectrum, a tak jsem toho už stačil za svůj život hodně pochytit. Velice dobře si pamatuji, že se v archaických dobách řešilo něco vy smyslu, že pokud u HDD vypadne pouze jedna napěťová větev (už si nepamatuji, zda to bylo +5V nebo +12V), tak to může zničit pevný disk. Nevíte prosím o tom něco?

Výpadek napájení je samozřejmě vždy problém, ale není to zase nic tak extrémního. Pokud disky vypnu během činnosti počítače, tak přijdu o aktuálně ukládaná data, způsobím na disku chyby, které bude muset vyřešit Windows Scandisk, atd. Mám ale strach z toho, že bych výpadkem pouze jedné větve mohl oddělat disky včetně jejich datového obsahu. Kdybych disky napájel z počítačového zdroje, tak bych si s tím nemusel lámat hlavu, protože např. při zkratu vyletí celý zdroj a tedy i obě napěťové větve. To samé, pokud bych disky napájel pouze z jednoho externího zdroje. Vážně ale netuším, co by se stalo, pokud by vyletěl jen jeden zdroj, když pro napájení použiji dva.

Celý problém bych mohl vyřešit relátky – připojil bych dvě relé a každé z nich by bylo spínané jednou větví a ovládalo by tu druhou. Pokud by v tomto případě vyletěla jedna větev, tak by okamžitě vyletěla i ta druhá. Nechce se mi ale zbytečně stavět relátkové zapojení, takže bych potřeboval vědět, zda je to nutné. Jak jsem již říkal, problém s odpojením jedné napěťové větve a následným zničením HDD jsem slyšel již dávno, netuším, zda to byla pravda, a pokud ano, tak nevím, zda tímto neduhem trpí i dnešní moderní pevné disky.

Děkuji vám za váš čas.
Václav Varmuža

Mohu zde napsat jen to že na základě osobních zkušenosí s HDD duplikátory se nepodařilo žádný disk zničit při odpojení jednoho napájecího napětí. Přeci jen občas obsluze upadne jeden přívodní kablík při výměně disků. Předpokládám že ty disky budou připojeny k PC trvale, že? Zvažte toto - než mít za počítačem šílenou změť kabelů a zdrojů bylo by lepší investovat do výkonějšího zdroje. Víc kabelů a konektorů a zdrojů = víc možných poruch.

Velice Vám děkuji za reakci.

HDD duplikátor je taková ta krabice, která se v profesionální sféře používá ke klonování disků? Profesionální sférou myslím, když se disky kopírují masově a ne když člověk chce jednou za rok oklonovat disk při jeho upgradu a za použití software od Paragon nebo Acronis.

Kupovat zdroj mi přijde jako zbytečnost právě proto, že disky nebudou připojeny trvale. Budu je spouštět jenom občas pro nahrání záloh. Krom toho budou disky od počítače vzdáleny, takže použití externího zdroje nějak moc nenavýším složitost kabeláže a zajistím tak trochu vyšší bezpečnost, protože vyvedení interních kabelů z počítače je vždy tak trochu riskantní.

Václav Varmuža

Ano, je to ta “krabice” jak píšete. Pokud to budete připojovat občas tak by bylo vhodnější použít převodník USB<>SATA nebo USB<>ATA. Pokud to budete připojovat jinak než přes USB, tak budete muset nejříve připojit disk a pak pustit PC a když to budete chtít odpojit tak vypnout PC. Přes USB je to podstatně jednodušší. Dali by se na to použít např. moduly U2H4+PATA pro IDE disky, nebo U2H4+PSATA pro IDE a SATA disk.

Pokud bude sata řadič v režimu ahci, tak může disky připojovat/odpojovat za chodu stejně jako u usb.

… jojo, však nahoře píše, že to bude připojovat přes eSata.

Přesně tak, s tím není problém. Jen je nutné dbát na to, aby se vypínalo napájení až po odpojení. Ale to samé je v případě USB. USB-SATA vážně ne, tedy pro časté používání ne. To je dobré pro disk, který mi přinese kamarád a chce na něho jednorázově něco nahrát. Výkonnostní rozdíl SATA-USB / SATA je přímo propastný.
Děkuji.
Václav Varmuža