Atmega8 a zarovka spinana tranzistorem

Preji prijemny den.
Trochu jsem googloval, ale odpoved jsem nenasel. Mozna pomuzete vy.
Chci pouzivat atmegu8 ke spinani 5V zarovky. Odber zarovky je 0.4A.
Koupil jsem tranzistor BC639 a chci spinat zarovku timto tranzistorem. Dle datasheetu by mel stacit pro tuto aplikaci.
Myslim si tedy spravne ze zarovka musi byt zapojena mezi 5V a colectorem bez odporu a emitor k GND bez odporu. Jak zvolit odpor na bazi ktera je ovladana z uC, kdyz vim, ze hFE je mezi 40 a 160. Zde je datasheet gme.cz/_dokumentace/dokumenty/210/210-051/dsh.210-051.1.pdf pro zajimavost typ prodavany v GME ma prohozene piny Emitor Colector.
Dale dotaz. Co se stane kdyz si koupim 2A tranzistor a budu s nim spinat napr 0.02A diodu? Budu mit ztraty, nebo je to lepsi, akorat jenom drazsi?
Alespon odkaz na nejakou dostupnou literaturu ktera by mela prakticke priklady.
A prosim nekamenovat, ze jsem elektronicky analfabet.

Zapojení tranzistoru máš dobře. Rb=Urb/Irb. Urb=Ucc(mcu) - 0.6. Irb = Ic/hFEmin. Pro napájení mcu Vcc=5V to bude: Irb=0.4/40=10mA, Urb=5-0.6=4.4V. Rb=4.4/0.01=440R. Když není v řadě, tak nejbližší menší.

Když budeš spínat malý proud silnějším tranzistorem, tak se nic neděje. Musíš ovšem samozřejmě mít proud diodou omezen odporem abys ji nespálil.

Žárovka má při zapnutí malý odpor, tj. krátkodobě přes ní teče několika násobě větší proud než je jmenovitý.
Při použití toho BC639 (0,5A) může docházet k destrukci tranzistoru(dvakrát tu žárovku zapneš a potřetí je tranzistor kaput). Raději bych použil např. BD139(1,5A).