Výpočet napětí z transformátoru po 2c usměrnění a filtraci

Zdravím, mám toroidní transformátor 230V / 12V - 10A, napětí je usměrněno čtveřicí diod a vyhlazeno 10000uF kondenzátorem, jaké dostanu výsledné napětí ?

Platí vzorec (napětí x 1.3 nebo 1.4)
Děkuji za info.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Výpočet napětí z transformátoru"

U = Us * sqrt(2) - 2*Uf
Us - napětí sekundáru
Uf - napětí na diodě (tady už ho nelze zanedbat)

Co je sqrt(2) , jde mě o výsledné napětí v nezatíženém stavu.

Cau, ze vzorcem ti moc nepomuzu , uz se my to vykourilo z hlavy :blush: , ale mam tu neco podobnyho : toroid 230V/12V 100W, ctyrcestny usmerneni ,kondik 5800uF 35V, na prazdno je tam 16,78V , to vychazi ze je to cca Usec x 1.4

Vypadá to na těch U x 1.4, díky.
Teď ještě zjistit jaké tam bude napětí v zatíženém stavu… :slight_smile:

sqrt(2) je odmocnina dvou (1.4142)
121.4 - 20.5 = 16V
Milo tam má víc, protože nezatížený trafo má na výstupu o něco víc než je jmenovitý napětí.

V zatíženym stavu bude napětí na diodách větší (0,8-1V) a bude tam zvlnění. Taky klesne napětí sekundáru díky vnitřnímu odporu trafa. Dá se to vypočítat pokud ty parametry budeš znát. Rozhodně jednoduší je to změřit :wink:.

Jo, díky moc za objasnění, šlo mě o napětí naprázdno, zbytek raději na tvé doporučení změřím…

Edit: ještě pro mou informaci, proč - 2*0.5 když jsou tam čtyři diody.

S napětím naprázdno je to malinko složitější. Ja pravda, že napětí za usměrňovači se bude blížit amplitudě efektivního napětí. Odtud ta odmocnina ze 2.

  1. problém je, že každé trafo má tzv. přídavek na sekundáru, který kompenzuje ztráty v mědi tak, aby při jmenovitém napětí na primáru bylo na sekundáru právě jmen. napětí při jmenovitém sekundárním proudu. U malých transformátorků (do 5W) je přídavek cca 25%, u toroidů (např. 100W) odahaduji 2% až 5%. V neztíženém stavu se právě o tento přídavek zvyšuje sek. napětí.

  2. problém souvisí s rozvedem elektřiny. Podle norem se může síťové napětí lišit o ±10% . Přirozeně se zvýšení primárního napětí projeví úměrně na zvýšení sekundárního napětí. S tím je třeba počítat při dimenzování kondenzátoru.

Při zatížení jmenovitým proudem by napětí (střední hodnota) na kondenzátoru mělo dosahovat hodnoty sqrt(2)*2/pi = 0,9 jmen. hodnoty sekundáru. Od této hodnoty je třeba odečídt úbytky na diodách.

:question:

A jak jsem to měl správně napsat…
Tak jsem to opravil, no… :slight_smile:

Ve tvém případě jde o dvoucestné usměrnění, protože při práci usměrňovače se střídají 2 cesty :wink: Při jedné půlvlně teče proud dvěmi diodami (které jsou zrovna v propustném směru) - 1 cesta a při druhé těmi zbylými dvěmi. To je zároveň odpověď proč 2*0.5 (0.8-1 při zátěži). V jeden okamžik teče proud vždy pouze dvojicí.

Už to chápu, díky… :slight_smile: