Návrh - DPS H můstek s ST VNH2SP30

Zdravím,

chtěl bych Vás poprosit o kontrolu DPS h mustku. Jedna se o relativne jednoduchou vec, ale jelikoz je to teprve ma druha deska, a vubec prvni oboustranna, byl bych rad kdyby jste mi poradili jestli takhle ok nebo takhle ne.

Trochu info: Ty dva cipy jsou vnh2sp30. V eaglu jsem nasel jenom vnh3sp30 ktery nema current sense proto ty nepripojene kondiky a rezistory. Jinak napajeci napeti je 7 V a proudy potecou maximalne 14 A.

Ty svorkovnice tam zrejme nebudou nejspis tam rovnou napajim kabel.

Schema:
klasdesign.cz/images/schema.png

Top:
klasdesign.cz/images/top.png

Bottom:
klasdesign.cz/images/bottom.png

Trosku sem to popsal tak snad to bude jasne.

Jeste bych mel dva dotazy, nektere Not connected piny jsem pripojil k nejblizsimu vodici takze nektere NC piny jsou k GND nektere k VCC, to nevadi ne?

A druha vec: kdyz otevru eagle vsechny polygony jsou ze zacatku pouze carovane, az po kliknuti na Ratsnest se vyplni. To je normalni? Aby pri vyrobe to vzal vyrobce v potaz :slight_smile:

Jinak bude to vyrobene u p. Kohouta (nejspis)

Diky za shlednuti

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Návrh DPS H můstek”

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory



U těch polygonů je to vpořádku.
NC piny se obvykle nezapojují pokud neuvede výrobce v datasheetu jinak (třeba pro snížení tepelného odporu pouzdra).
Pro takový proudy bych vypnul v polygonech “thermals”
Proč si nenakreslíš vlastní součástku? :wink:
Neklikals ty polygony náhodou ručně? :slight_smile: Nemaj totiž všude stejnou mezeru. S tím se nepatlej, prostě hoď polygon přes celou desku. Tam, kde to půjde, tam se vyleje.
Ještě bych posílil přívod ke kondiku. Nevim co to bude napájet, ale pravděpodobně potáhne největší nárazy právě on. Teda pokud tam není jen na parádu (což by obyčejný elyt byl, do spínače patří Low ESR).
Nastavil sis návrhový pravidla podle zamýšleného výrobce a prošla kontrola? (DRC)

Vychazel jsem z tohodle schematu. Kde delaj neco podobnyho a prodavaj to za 2x tolik nez to vyjde me :slight_smile:

pololu.com/catalog/product/708

Pisou tam ze: “NC pins connected to nearby nets” tak jsem to pochopil ze je muzu pripojit kam chci. Ohledne polygonu v dolni vrstve jsem to natahnul Vsude (pul VCC, pul GND) nahore uz jsem to delal rucne. A nekde jsem dal vetsi mezery u soucastkem ktere budu pajet. Ale pod tim cipem ty mezery uz jsou takhle nakresleny pri vlozeni na board. Takze tam jsem to nechal.

Ten kondik vychazi taky z toho schematu tam maj dokonce tri, nevim tedy jestli vsechny zapojujou ale myslim ze by mel byt neco jako ochrana proti spickam. Maj tam nakresleny taky elektrolyty.

(Pozn. tak jsem na to koukal a opravdu za bateriemi napajejici ss motory davaj ty low ESR. Ale vypadaj jako obycejny elektrolyty :slight_smile: )

Ohledne DRC, to sem nedelal ani nevim ze to existuje :slight_smile: od vyrobce mam spoj minimalne 0,3 mm a mezera 0,2 mm. Vsechny spoje jsou min. 0,6 a mezery min. 0,4 mm.

Jeste ohledne toho Rastnest, to je tedy normalni ze se vzdy po otevreni jevi pouze jako obrysy?

Jsem mrknul na farnell. 400,- za švába… Za tu cenu bych to postavil celý :wink:

Jěště jednou speciálně pro tebe: ANO, s těmi polygony (a rastnestem) je to normální.

Když klikneš na ikonu DRC, tak si tam můžeš upřesnit návrhový pravidla: minimální spoj, min. mezeru, prokovku… pak dáš check a je to.

Jěště bych do těch chladících ploch pod švába dal několik prokovek pro lepší odvod tepla. Je ti doufám jasný, že ten šváb musí bejt připájenej HLAVNĚ na těch chladících plochách zespoda obvodu.

Kodíků se dává víc paralelně, protože jejich výsledný odpor se tím sníží.

Ty cipy nastesti pajet ja nebudu. Ty vyvody jsou na me uz dost maly a ani na to nemam techniku (doma mam jenom trafopajku). Jinak ty svaby jsem sehnal levnejcnez za 400, na tme maji tu nizsi verzi bez CS myslim za 170 Kc. Puvodne bylo v planu si ty H mustky postavit ale nakonec jsem z toho upustil vzhledem k nedostatku mista a blbe se shaneli budice pro tak nizky napeti.

Ohledne prokovu pod svaba, taky jsem na to myslel, ale budu to nechavat u kohouta ktery nedela prokovy, takze by se mi tam nevesli dratky.

Dneska to asi budu posilat do vyroby tak diky za rady.

Co se týká budičů, tak v pdfkách nepíšou nic ohledně minimálního provozního napětí hi-side driveru, měly by tedy chodit i na malým napětí. Když jsme u toho - postavit driver pro tak malý napětí není žádnej problém, nehledě na to že se dá použít dvojice N-P a ani není třeba bootstrap. Taky spínače se dají najít s menším odporem kanálu (IRFZ44 - 10Kč, 0.018 Ohm max. typický pro tvůj pracovní bod 0.010 Ohm).

Pravda však, že tvoje řešení je jednodušší, ale to zas pak není žádná zábava když to chodí napoprvý :slight_smile:

No to byl taky duvod, nedostatek casu. Ale minimalni napeti se opravdu uvadi. Napriklad skoro vsechny od IR pracuji az od 10 V, hodne podobne je to i u ostatnich.

Viz. irf.com/product-info/datashe … ir2112.pdf

Kdyz se podivas na doporuceny podminky pouziti. Je tam Vcc 10-20 V

Navic hned na prvni strance: Undervoltage lockout for both channels

opravdu se hledali tezko, neco sem nasel od maximu ty zase nebyly k mani v CR. Pro low side to jeste slo high side uz byl celkem problem.

No… Až na ty chybějící 3V by to nebyl problém. Na 7V napájení jsem už nějak pozapoměl. Automaticky jsem to bral tak, že napájení driverů by to dalo a ono smolík :slight_smile: Ikdyž to samozřejmě není neřešitelné.