Sháním náhradu za K1112

Zdravím všechny, sháním dostupnou náhradu za mosfet K1112. Děkuji za jakékoliv info.

Co je to za výrobce, Toshiba? Nejspíš je to MOSFET 2SK1112, N-kanál 60V 5A, ale nevím takhle narychlo, jestli v sobě nemá diodu apod. Z čeho jsi to vykuchal?

s tim to bude zřejmě on, je to od toshiby, ted se me dostal do ruky jeden starsi zapisovac na kterem odesel zdroj, asi tak 15 roků stary.

Aha, takže velmi pravděpodobně má antiparalelní diodu i vybíjecí odpor (podle toho, že je ze zdroje - jestli je přímo za ním cívka transformátoru, tak máš téměř 100% jistotu - a taky podle toho, že ostatní v řadě ji též mají). Nahradit to můžeš prakticky čímkoliv, co splní dané parametry (60V/5A a zrátový výkon - zapisovač by ale zřejmě nemusel být až tak náročný) a co seženeš v daném pouzdru, tedy DPAK (TO-252). Třeba v TME mají jakžtakž výběr, nebo přímo Toshibu (např. 2SJ668) mají u Farnella. Můžeš to samozřejmě i trochu předimenzovat, tím patrně ničemu neublížíš. Když seženeš něco, co nemá vybíjecí odpor, klidně to můžeš vzít, jen si ho na desku pak prostě musíš přidat. A nebo jestli máš místo v zapisovači, můžeš vzít i něco normálního v izolovaném pouzdru a dotáhnout si to k desce drátama (krátkýma, při tom proudu - tím myslím, aby ten T pak nebyl v krabici umístěnej na druhý straně, než je zdroj :slight_smile: ). konkrétní typ neporadím, musíš vybrat sám podle situace, ale na výběr je, takže to určitě “zmákneš” :wink: Držím palec, a pak napiš jak to dopadlo.

Ooh shit, chybička se vloudila, ten “příkladový” 2SJ668 je P-kanál! :blush: Ale třeba 2SK4103 se jeví velmi použitelně.

Tak jsem doma vyhrabal buz11, dal jsem ho tam, jen se tezce zahral a nefungoval. Zkousel jsem nejaky slabsi na 0,350A a s tím to slape jak hodinky, tak nevim, musim zkusit jeste neco pohledat. Pak dam vedet jak to dopadlo.

Tak jsem koupil IRF540N, vysledek stejny jako u BUZ11, zahreje se a nic. Jediny s kterym me to jede je bs170, ale ten je pouze max 0,5A. Premyslim ze ho tam necham, jak jiz jsem psal jedna se o průmyslovy zapisovac, v tomto zapisovaci je zdroj ktery má jednu část pro napájení A/D převodníku, jelikoz je to pro A/D prevodniky tak by to snad mohlo vydrzet, zkusim a uuvidim.

Ty silný tranzistory ti nejspíš nechoděj, protože mají velkou vstupní kapacitu (2nF u IRF540 proti 70pF u BS170). Řídicí obvod je pak nestačí otvírat a zavírat. Čím má tranzistor větší proud, tím má i větší kapacitu. Snaž se tedy najít typ co nejbližší původnímu. Jesli neměl proraženej Gate, můžeš si u něj tu kapacitu změřit.
Taky se podívej na převodní charakteristiku. Kdyby byl původní otevřenej při 5V a novej až při 7V, tak by to už taky nemuselo stíhat.

Podle typu zdroje, poměru napětí a výstupního proudu se dá špičkovej proud tranzistorem odhadnout.

IRF4905 a podobne… ale ako uz bolo napisane…zissti napajacie napetie. ake je male mohol by sa pouzit nejaky z PCdosky… zalezi od napetia Ugs…