Nejběžnější/nejobvyklejší napájecí konektor pro nízké napětí

Zdravím Vás,
mám v plánu udělat jedno zařízení, ze kterého bude trčet spousta napájecích konektorů pro malá napětí. Říkám si, jaké mám použít. Chtěl bych použít pokud možno ty, které jsou nejběžnější. Při hledání nejběžnějšího napájecího konektoru jsem narazil na konektory, které jsou v příloze. Jedná se o napájecí konektory 2,1 a 2,5 mm. Může mi prosím někdo říci, zda se používá častji 2,1 nebo 2,5? Nebo se nejčastěji používá ještě nějaký jiný rozměr?

Vybírám z těchto: gme.cz/cz/elektronicke-souca … 19117.html

Děkuji.

Bohumil Valena
napajeci-zasuvka-do-panelu-2-1mm-hebg21.jpg
napajeci-zasuvka-do-panelu-2-5mm-hebg25.jpg
napajeci-zasuvka-do-pls-2-1mm-scd-016.jpg
napajeci-zasuvka-do-pls-2-5mm-scd-016a.jpg

Ahoj, beznejsi z meho pohledu sou ty hebgXX ,ty vidam nejcastej, ty druhe sem jeste nevidel, jsou i jine typy, velikostne se to odviji zrejme podle zatizeni,
pokud bude mit zarizeni vice konektoru s ruznym napetim nedoporucil bych vsechny stejne velke , kvuly zamene

Děkuji za odpověď.

Ani mi tak nejde o to, který z vyobrazených konektorů je častější. Který použiji, bude záviset na tom, který se mi více hodí do plošného spoje nebo do panelu. Spíše mě zajímá, který rozměr je častější. O proudové zatížitelnosti jsem popravdě vůbec nepřemýšlel. Je jasné, že tlustším pinem může téci větší proud, nějak se mi ale nechce věřit, že ten rozdílný průřez kolíku se volí s ohledem na proud. U konektoru není zmínka, kolik přes něj může téci a tak předpokládám, že budou mít stejnou dokumentovanou zatížitelnost.

Ochranu proti záměně řešit nebudu, protože je to dle mého názoru zbytečné, protože pokud nasadím samce 2,1 mm na zásuvku 2,5 mm, tak ho sice nezasunu, ale i tak ho na okamžik vodivě spojím, takže pokud by záměna znamenala například vypálení připojeného zařízení (v konektoru bude vyšší napětí), tak se to zařízení stejně vypálí.

Opravdu si myslíš, že rozdíl v průřezu se volí v závislosti na proudu? Neví prosím náhodou někdo, kde k těmto konektorům najít datasheet? Rád bych se do něho mrknul a ověřil si, zda mají stejné nebo různé proudové zatížení.

Použij 2.1mm, ty jsou určitě rozšířenější. Viz stadartní napájecí adaptéry v GME od nějakých 5V do 24V, střídavé i stejnosměrné, proud přibližně do 1A.

Bezva, děkuji. :laughing:

Prosím tě, co jsi myslel tím “viz. standardní napájecí adaptéry”? Napadlo mě, že myslíš kategorii v GM eshopu, ale ta tam není.

5 až 24V je naprosto přijatelné. 1A se mi ale zdá poměrně málo. Vážně jen jeden ampér? Nejsou to dva nebo tři?

Omyl, konektor má izolované čelo a boční kontakt je dostatečně hluboko, takže se při pokusu o připojení 2.1 do 2.5mm konektoru žádné spojení nekoná. Ta část, která je volně přístupná by měla být zem.

gme.cz/cz/dum-byt-kancelar/n … 21179.html

gme.cz/cz/dum-byt-kancelar/n … 21181.html

S adaptéry do 1A mám zkušenosti, jiné jsem nikdy nevyužíval, proto píšu, že do 1A není problém. Ale když se podíváš na spínané zdroje, které jsou pochopitelně i na mnohem více A, tak konektor 2.1mm také převládá, ovšem cena se zvyšuje až nepřiměřeně vysoko … přístoje vyžadující proud nad několik A mají většinou vestavný zdroj.

2,1 mm jsou jednoznačně vidět častěji, 2,5 mm konektor existuje, ne kvůli vyšší proudové zatížitelnosti, ale právě proto, abys do něj nemohl zapojit 2,1 mm. Znamená to, že pokud máš např. na výstupu zdířky s 5 V a 12 V, tak vyšší napětí připojíš na 2,5 mm zdířku, díky čemuž se nemůže stát, že bys zařízení na 5 V připojil na 12 V (naopak to samozřejmě jde, ale to už obvykle není problém). Je to stejný princip, jako když nemůžeš natankovat naftu do zážehového motoru. Z některých zdířek 2,1 mm lze “udělat” 2,5 mm. Pokud mají dělený prostřední kolík, tak je možné pomocí tenkého šroubováku zvětšit jeho průměr. Není to sice vhodné, ale na krátkou dobu si je možné takto pomoci.

Před lety jsem si postavil rozvaděč malého napětí pro stůl s počítači v laboratoři. Chtěl jsem si zjednodušit napájení všech krabiček (modem, router, switch, data switch, atd.) a zařízení (nabíječka myši, nabíječka mobilu, programátory, vývojové desky, atd.), které jsou u počítače. Naprostá většina zařízení je tak napájena pouze pomocí dvou průmyslových spínaných zdrojů 5 a 12 V a nepotřebuje mít vlastní adaptér v zásuvce. Tehdy jsem také přemýšlel, zda použít konektor 2,1 mm, 2,5 mm nebo oba dva. Nakonec jsem kvůli jednoduchosti použil pouze 2,1 mm. Samozřejmě se nesmí při zapojování splést zdířka.

Když nad tím přemýšlím, tak mě napadá, že ani jeden z těchto napájecích konektorů není nejčastější. Nejrozšířenější je dost možná konektor z nabíječek Nokia o rozměrech 3,5 x 1,1 mm. Vzpomínám si, že jsem jednou chtěl v GM koupit samici tohoto konektoru a měl jsem smůlu. Samce bylo možné koupit, ale samici neměli v nabídce.

Bezva, díky moc chlapi. Dám tam ty 2,1ky.