Způsob posílení napájení USB aby USB mohlo dodat více proudu

Ahoj,
tak jsem tu zase a opět to bude o USB. Něco teď vymýšlím a rád bych nalezl způsob jak posílit napájení USB, resp. jak zajistit, aby zařízení na USB připojené si mohlo vzít více než 500 mA.

Moje otázka teda zní, je možné přímo na napájecí vodiče USB (na +5V a GND) připojit jiný zdroj 5V DC? Případně mě ještě napadlo dát na +5V vodič ze strany PC schottkyho diodu a až za ní připojit externí zdroj, díky čemuž by nemohl téci proud z externího zdroje do počítače. Schottky diodu jsem vybral kvůli nižšímu úbytku napětí, aby takto modifikované USB fungovalo i bez připojeného externího zdroje.

Posílení napájení by se určitě dalo udělat i složitěji nějakým elektronickým přepínačem, který by na připojené zařízení pustil proud buď z USB nebo jenom z externího zdroje, ale raději bych to udělal takto jednoduše, a zajistil, že by externí zdroj mohl i nemusel být připojený a USB by v případě připojené externího zdroje nemělo kdykoliv problém dodat třeba i 800 mA.

Děkuji,
Pavel Sopoušek

Kdysi jsem na internetu našel varnou spirálu :smiley: ,
která se napájela ze 2 (slovy: dvou) USB konektorů.
Tím získávala proud 1A ( 2 x 500mA).
Toto je myslím nejjednodužší způsob.
Pak už zbývá jen externí napájení …

Ahoj,
zařízení zapojené do dvou USB je poměrně obvyklá záležitost. Tuto možnost má např. většina externích pevných disků a HDD boxů, protože jedno USB je často málo např. u notebooků, které často nejsou schopny dát ani těch 500 mA. Disky se tedy zapojují buď do jednoho USB portu pro komunikaci a napájení, a pokud je to málo a disk nenaskočí, tak se tzv. Y napájecím USB kabelem zapojí druhé USB, aby měl disk dostatek proudu a naskočil. Y USB kabel je klasický datový kabel, z kterého trčí druhý konektor, u něhož nejsou zapojeny datové vodiče a tedy slouží jen pro posílení napájení.

Toto ale neřeším, můj primární dotaz je, zda se může něco stát, pokud na napájení PC USB portu připojím zdroj 5V např. pomocí stabilizátoru 7805. Z mého laického pohledu by se nemělo nic stát, budou prostě paralelně zapojené dva zdroje a USB port tak získá schopnost dávat více než 500mA. Jak ale říkám, je to můj laický pohled a nerad bych díky nějakým bludným proudům, které potečou z externího zdroje do PC, vypálit USB port v PC.

Přímému spojení dvou zdrojů bych nevěřil. Vybral bych hodně dobré schottky na nízké napětí a tedy s malým úbytkem. Použil bych dvě, na každý zdroj jednu, tedy spojené katodami.

Děkuji, přesně to jsem potřeboval slyšet :smiley:. Dám tam Schottky SB540 - 40V, 5A, trošku větší pouzdro DO-201AD, ale to nevadí, ale hlavně při 500mA úbytek méně než 0,2V. Lepší jsem nenašel :smiley:.

Děkuji.

jestli mám dobré tušení tak vám to stejnak nepomůže. Pokud zařízení pozná že je připojený kabel k PC pro komunikaci tak se nabíjecí proud omezí aby nedošlo k přetížení USB. Takže i když posílíte zdroj tak si stejnak neveme víc jak 500mA. By jste musel přerušit komunikaci aby si myslel že je připojený k nabíječce. Pak už ale nemá smysl modifikovat kabel a je výhodnější rovnou použít nabíječku.

V tématu ohledně modifikace USB kabelu jsem psal, že by nebylo špatné sestrojit USB kabel s externím napájením. Kabel by pak bylo možné odpojit od počítače a zařízení by se stále a bez přerušení nabíjelo. K tomuto účelu mě napadlo stejné jednoduché zapojení, jaké navrhl jankop. Pokud chceš Pavle posílením napájení sestrojit externí napáječ, tak to určitě bude fungovat. Samotné posílení ale je, jak píše Pawalos, naprosto zbytečné. Jediné využití mě napadá u starých laptopů, které nebyly schopny dát ani těch 500 mA.

Pokud zapojíš diodu mezi zem a stabilizátor 7805, tak zvýšíš jeho výstupní napětí o úbytek na diodě, díky čemuž bude za další diodou krásných 5 V. Při tomto zapojení nemusíš u externího napájení používat Schottkyho diodu.