Stabilita DCF - večer vypadává signál, jak zlepšit příjem?

Preji hezky vecer.
Koupil jsem si od Conrada DCF modul. Pripojeny je k Atmega 8. Cely den mi to fungovalo, ale vecer nemuze chytit signal a zesynchonizovat se. Zkusil jsem restartovat jine hodiny a ty se kupodivu nechytily taky.
Jake mate zkusenosti se stabilitou DCF signalu? Stava se vam obcas, ze at delate co delate, tak proste DCF nechytite?

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Stabilita DCF signalu"

je to na houby…

No asi to bude necim jinym, protoze at jsem jel na baterku, nebo na adaoter tak to puvodne fungovalo bez problemu, ted kdyz to zkousim s jednim nebo s druhym tak to nedokaze chytit signal, ale jakmile zapojim biprog programator, tak to zacne fungovat, tak mozna nejaky studenak. Skusim to postupne vyhledat, ale je to divnyyy

Nejvice me taky stve, ze kazdy tamansky hodiny s tim funguji a me to nejde… Holt musim odjet na rok do Taiwanu :frowning:

Jsi mě rozesmál… :laughing: Ale nevěř tomu a nevěš hlavu… i kdybys papal celej rok rejži, tak to nic nemění na tom, že je to závislý na povětrnostních podmínkách a profilu terénu, a to jak u těch ťamanských, tak u tvých. Spíš mě ale zaujala ta zmínka o Biprogu… bych řekl, že ten připojenej Biprog tomu dělá anténu, a proto to začne fungovat. Takže je třeba si uvědomit, že se v podstatě jedná o (prastaré) rádio na dlouhých vlnách, a podle toho k tomu udělat anténu a protiváhu, a pak to podle všeho pojede.

Aha.
A ja si myslel, ze ten Conrad modul obsahuje antenu dostatecnou k tomu chytit signal v pokojovych podminkach. Tak to zkusim…

A skusaj vecer najlespie v noci …pri vypnutych spinanych zdrojoch…

Hmm, prave ze vetsinou vecer mi to vypadne, pres den to slape jako fik.

Tak to si pročti tento odkaz, najdeš tam poměrně zajímavé informace.

Urcite je to antenou. Mozes si spravit antenu ramovu, DObra protivaha robi divy. Mozno by Ti pomohlo nahradit ten ferit od Conrada niecim dlhsim, alebo jednoducho na koniec tej cievky priletuj 1-4m drotu

a proč to děláš pro DCF77? Snazsi to je udělat pro GPS, tam máš jednak sígnál 1 sec a jednak signál 10 kHz a krom toho kompletní čas, takže si můžeš vybrat co použiješ a to nemluvím o pozici.

Muzes specifikovat jaky GPS modul? Je jich docela spousta…
DCF je docela standart, nehlede k tomu, ze delam bateriovou aplikaci a ta GPS bude asi docela zrat.

Spousta GPS nemá UTC, ale pouze GPS time, ze kterého se UTS aproximuje. Proti UTC se někdy liší o sekundu. GPS je primárně na zjištění souřadnic, nikoli pro časomíru i když v NMEA protokolu je čas obsažen. Jen některé jsou určeny pro časomíru a jsou také patřičně drahé.

DCF dekodéry jsem dělal několik let profesionálně a je to hodně o statistice. Nestačí se jen spoléhat na 3 paritní bity v datagramu, je nutné několik datagramů porovnávat mezi sebou(min 2 až 3) nejlépe 5. I tak se někdy stává i u profesionálných hodin, že se čas rozejde přesně o 4 hod, nebo o 8 min atd.

Anténky od Conrada stojí za ho… Jsou všechny rozladěny. Kdyby byly dobré, neprodávaly by se u Conrada. Z 5 vybereš sotva 2, které se chytnou tady v Praze, na Moravě tak 1 a na Slovensku se nechytne žádná. Skopčákům to stačí, když mají vysílač za zadkem. Aby ti to fungovalo, musel by sis navinout vlatní anténu na pořádném kusu feritu teplotně kompenzovaným. Jinak se ti bude rozlaďovat. Stejně při -15°C už nefunguje žádná.

Koukam, ze cim vic se toho clovek dozvida, tim mene toho vi. Jak rikal Vladimir Iljic Lenin. Se ucit, se ucit, se ucit

to: DragonSoul - buďto Oncore Motorola nebo Trimble, nebo Connexant Jupiter. Ten datum a cas se ze signálu “neaproximuje” jak tu psal kdosi nahoře, nýbrž přesně vypočte. To je docela rozdíl. Krom toho, výše tři uvedené GPS moduly mají také normálový signál, krom 1sec obvykle ještě 10 MHz nebo 10 kHz, kterým se dolaďuje lokální OCXO ze kterého se řídí ty místní hodiny nebo přístroje.

mno ale GPS signal asi niekde v dome nezachyti. Neviem to isto ale co mam ja navigaciu tak v dome mi polohu neurci, nema signal od satelitov, tym padom nedostane z toho ani spravny cas.
ale mozem sa mylit.

Tak OCXO asi ne, to už je vysoký přepych pro čas. Mimochodem Trimle to vyrábí s obchdoním označením disciplined clock nebo taknějak a stojí to cca 18000Kč bez DPH. Kdysi jsem o tom uvažoval, ale lacinější né o moc, je si to postavit. OCXO je velký žrout energie a musí se poměrně dlouho temperovat, než podá tu žádanou přesnost. Pro bateriový provoz absolutně nemyslitelné. Spíše TCXO.
Co se týče toho času, tak skutečně jde o aproximaci. UTC je pozemský čas, který je odvozen od pohybu Země kolem slunce a rotace Země kolem své osy. Den nemá přesně 246060 sekund, ale liší se několik ms. V důsledku toho se musí zhruba jednou za 18 měsíců zavádět tzv. přestupné sekundy. Tato vada na kráse brání používat UTC jako časovou normu nejen pro GPS, ale i pro astronomy. Ti potřebují čas, který je nezávislý na pohybu planet včetně naší Země, i když 1 s je vždy stejně dlouhá pro všechny časové stupnice UTC, GPS, TAI, UT1, UT2,… Proto může GPS poskytovat přesnou sekundu, přesnou frekvenci, ale nepřesný UTC, SEČ čas. V protokolech GPS jsou předávaný informace o UTC ve vztahu GPS time. Ličí se vždy o celistvý násobek sekuny, zpravidla o 1 a v tom by mohl být problém. Levné GPS přijímače nevyužívají korekcí mezi GPS time a UTC a pouze ho matematicky aproximují. Mají pevnou aproximaci 1s/18měsíců.