Základní principy a způsoby ovládání krokových motorů

Zdravim,predem bych chtel rict ze sem nikdy s zadnym krokovym motorkem do styku neprisel,tudiz sem laik.
Precet sem si teorii na robotika.cz/articles/steppers/cs a co sem si tam precet mi bylo vse jasne :smiley:
Cetl sem ze motorky maji treba 200 kroku.Nechapu ale jak se toho dosahne.Museli by mi vsobe mit hafo civek a z motorku by vedlo hafo kabilku.Tak to ale asi neni.Chapu ze rizeni polovicnim krokem zdvojnasobi pocet kroku.ale t¨j porad malo.Mohl by mi to nekdo polopate vysvetlit??

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Ovladani krokovych motorku"

čau, na té stránce co uvádíš je ovládání KM jen opravdu velmi zjednodušeně.
Nejčastěji je asi používaný tzv. Hybridní KM (KM s axilně polarizovaným magnetem) s většinou 1,8 stupně kroku (tedy 200 kroků na otáčku). Jestli chceš vědět víc, zkus si najít něco odbornějšího. Např. mti.tul.cz/files/ats/krok2.pdf

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
krok2.pdf (398 KB)

Diky to by mohlo bejt ono,az bude cas nastuduju a ozvu se.

Tak uz mi je jasny proc stacej 4 dratkyna ovladani :smiley: Ted uz se zeptam co doporucujete na hrani za axialne polarizovanej motorek?Mam doma H mustek L293D,takze staci neco s obycejnym vynutim.Podle toho co sem se docet.L293D dava 600mA.

Tak záleží jakej máš motorek. Jinak 600 mA bude asi pro většinu KM málo.

No tak pak je jeste l293 a ten dava 1A a ve špičce 1.2a na pin.Tj jediny co znam.Prave proto se ptam s tim tu mate dobry zkusenosti…

Na hraní s krokovým motorkem ti 1A bude stačit.

Co si muze byt v tomhle servo nebo krokovej moturek?

Předpokládám, že dotaz měl být: “Co asi může…” :slight_smile:. Pak ovšem zůstává otázka: V Čem? Nechybí ti tam link?

Jezis sorry,tady to je:youtube.com/watch?v=ecqdyMVDfC8&feature=related

Ja by som tam dla krokac…

viděl bych to na serva…

:smiley: Na prvni pohled sem myslel krokac,ale nikdy se to neotoci vic jak o 360 stupnu a ktomu se pouziva servo.Nevim jakej v nich je rozdil z hlediska funkcnosti, krome ty tech stupnu.Zajimavy taky je kudy vedou dratky ke svetlu a k moturku.Existijou nejaky otocny kontakty?

Servo je taky o dost levnější než krokáč, proto se taky myslím, že tak spíš bude.

Ted ale ctu ze serva se obecne otacej maximalne v rozsahu 180 stupnu a tam to de o 360.Je mezi nimi jeste nejaky rozdil?

Nektery maj 180 da se najit i na 200, pokud chces 360 neni problem ho predelat , ale nebudes vedet v ktery je pozici , o tuto vec prides , pujde rychlostne ridit obema smerama o 360 ale nevis kde je , tot jedinej hacek predelavky , a problem s levnejsima servama je pri neustalym provozu se zahrivaji a pak se krapet rozjizdi

EDIT: mel sem na mysli bezne modelarske servo

Pokud máš na mysli modelářská serva, tak třeba serva pro modely plachetnic mají až šest otáček, ale pokud myslíš servomotory jako náhrada za krokové motory, tak ty se můžou točit pořád dokola, u takových motorů je opakovatelná poloha zajištěna pomocí encoderu.