forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

 

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

 
Správný význam barev kontrolek LED diod, červená/zelená/bílá
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika bez mikrokontrolérů, procesorů
 
Gorila Chlupatá
Anonymní

PříspěvekZaslal: 04 srpen 2010, 9:34    Předmět: Správný význam barev kontrolek LED diod, červená/zelená/bílá Citovat

Dobrý den,
rád bych se zdejších borců zeptal na jejich názor ohledně barev kontrolních světýlek. Již dlouho mě tato otázka zajímá, ale až teď jsem se dostal k tomu, že o tom něco najdu (nic relevantního jsem ale nenašel), protože právě chci něco zkonstruovat a říkám si, jakou LEDku tam dát.

Našel jsem, že významy mohou být následující:
Zelená LED - vše OK, zařízení je zapnuto / nebo / není pod proudem a je to tedy OK
Červená LED - Výstraha - zařízení je pod napětím / nebo / zařízení nefunguje, pokazilo se

Jinak řečeno, jednotlivé významy barev se navzájem vylučují.

Znáte klasické zapojení kontrolky LED na 230V? Stačí dát do série usměrňovací diodu (například 1N4148), rezistor (47k nebo vyšší, pokud se zahřívá) a nízkopříkonovou LED (2mA) a LEDka se na síťovém napětí krásně rozsvítí. Na chatě u tchýně jsem kvůli jednomu spotřebiči, který je nutné pravidelně vytahovat ze zásuvky, nainstaloval vedle sebe zásuvku a klasický vypínač. Problém je, že si tchýně nepamatuje, ve které poloze je vypnuto. Rád bych proto do zásuvky vyvrtal malou dírku, kterou prostrčím LEDku. Pokud bude zásuvka pod napětím (spínač bude zapnutý), tak bude LEDka svítit. Jakou barvu ale zvolit? Zelená - zařízení je zapnuto, nebo červená - zařízení je pod proudem?

Jinak si rád poslechnu i informace o významu barev v jiných případech, než je můj případ se zásuvkou.

Děkuji, děkuji, děkuji!
Návrat nahoru
 

 
P.O
Anonymní

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 11:44    Předmět: Citovat

Kde jsou ty doby, kdy existovaly jen červené LED, že... Very Happy Můj názor, tedy tak, jak bych to používal já a jak si myslím, že by to zhruba mohlo být obvyklé:

Zelená - OK; běží
Červená - zastaveno, neběží; standby; když bliká - chyba
Oranžová/žlutá - systém běží, ale vyžaduje zvýšenou pozornost/kontrolu; když bliká - varování; chyba

Další barvy už nejsou tak jednoznačně zažité, významy co jsem popsal se zažily už v době, kdy ještě jiné barvy LED diod než ty tři nebyly k mání. Takže co se týče třeba modré, běžně je k vidění jako indikace STBY i jako provozního stavu (i jiných stavů), význam si zatím neustálila.

Jinak další významy barev bys zjistil, pokud bys někde našel popis průmyslových stavových majáků, které jsou např. na osazovacích stolech a dalších zařízeních. Záleží, v jakých souvislostech to pak použiješ (popisuju obecně, tvůj případ se zásuvkou neuvažuju. Já bych si do ní "narval" zelenou, že elektrika kope, snad ví každý. Červená ale taky nebude vyloženě špatná, spíš jde o to, aby babička věděla, že když to svítí, tak tam ten proud je. Pokud se ale v okolí vyskytují, byť jen občas, děti, tak bych tam ale nedával žádnou, ono by je to světýlko mohlo zajímat).
Návrat nahoru
 

 
Gorila Chlupatá
Anonymní

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 13:32    Předmět: Citovat

Právě jsi mi vysvětlil jednu barvenou záhada, aniž bys to udělal úmyslně. Vždy jsem si říkal, proč na síťových adaptérech (klasické krabičky s transformátorem do zásuvky , kterými se napájí všechno možné) je červená LED dioda. Vždy jsem si říkal, že by tam měla být zelená. To, že kdysi existovali pouze červené, mě nedošlo. A tím to asi bude, že se do adaptéru prostě dávají klasicky červené, protože se tam dávali odjakživa, případně se tam dávají jako náhrada červené doutnavky, která v historických časech nahrazovala dnšení LEDku.

Děkuji za radu se zelenou ledkou do zásuvky, dám tedy zelenou, stejně jsem jí tam chtěl dát (působí mi tam logičtěji zelená). Pěkně jí namířím dolů, ať neoslňuje a bude to super. Děti tam naštěstí nejsou Wink.

Jinak dodám, že modrá se používá pro bluetooth případně pro indikaci zapnutého bezdrátového zařízení pro datovou komunikaci (Wi-Fi, WiMAX, či jakákoliv jiná wireless).

Díky P.O.
Návrat nahoru
 

 
Technik
Anonymní

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 17:09    Předmět: Re: Správný význam barev kontrolek LED diod, červená/zelená/ Citovat

Co se týče barev, existuje na to norma. Číslo z hlavy nevím. Přiřazení barev je zhruba následující:

Zelená a bílá = stav zapnutí, zařízení je v provozu, funke běží atd.
Žlutá, okrová či jantarová = signalizace mezních stavů, překročení provozních podmínek např. zvýšení teploty
Čerevná = sinalizace poruchy

Většina výrobců to nedodržuje. Takže pro signalizaci zásuvky určitě zelenou nebo bílou s doplňujícím nápisem třeba "zapnuto".
Jiná norma říká, že u takovýchto vypínačů musí být jendoznačně uvedeno v které poloze je zapnuto a v které vypnuto. Označuje se zpravidla 0 a 1.

A ještě k zapojení LEDky. Určitě ne tak, jak píšeš. 1N4148 má závěrné napětí je 75V a LED cca 5V, takže po připojení do sítě bude kaput. Diodu 1N4148 zapoj antiparaleně k LEDce a k ním sériově odpor 230V/0,002A = 115kohmů. Nejlépe 2 x 56k v sérii.
Návrat nahoru
 

 
P.O
Anonymní

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 17:20    Předmět: Citovat

Připojení LED na 230V se řeší např. zde. Samozřejmě měl by ses do toho pouštět, jen pokud jsi odborník a víš, co děláš, protože se pracuje přímo se síťovým napětím. Při zkoušení na stole radši použij oddělovací transformátor. Za škody na zdraví i majetku si ručíš sám, tak opatrně.
Návrat nahoru
 

 
Gorila Chlupatá
Anonymní

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 20:44    Předmět: Re: Správný význam barev kontrolek LED diod, červená/zelená/ Citovat

Děkuji za informace o barvách Techniku.

P.O napsal:
Připojení LED na 230V se řeší např. zde.

Děkuji za odkaz, ale zapojení s kondenzátory je pro jednu 2 mA LED naprosto zbytečné. Tady stačí rezistory a diody. Je možné jimi (diodou a rezistorem) nahradit nožičky LED, takže zapojení je miniaturní a vleze se všude.

Technik napsal:
A ještě k zapojení LEDky. Určitě ne tak, jak píšeš. 1N4148 má závěrné napětí je 75V a LED cca 5V, takže po připojení do sítě bude kaput. Diodu 1N4148 zapoj antiparaleně k LEDce a k ním sériově odpor 230V/0,002A = 115kohmů. Nejlépe 2 x 56k v sérii.

Antiparalelní znamená paralelně s otočením o 90° (anoda usměrňovací diody na katodu LED a naopak), že ano? Zapojit je to takto samozřejmě taky možné. Díky.

Hlavně jsem ale překvapen tím, že by se neměla používat 1N4148. S tím napětím to samozřejmě říkáš správně, ale jak je možné, že LEDku na 230VAC mám už roky zapojenou právě s 1N4148. A svítí téměř pořád. Na jednu nožičku LED diody mám připájenou usměrňovací diodu 1N4148 ve stejném směru jako je LED (katoda 1N4148 na anodu LED) a na druhé nožičce je rezistor 47k. LED je zelená a klasická 5mm, 2mA. A jak říkám, funguje to tak už dlouho a žádná ze součástek se nezahřívá (udržují si pokojovou teplotu).2mA_LED_on_230V.jpg
 Komentář:
2mA LED na 230VAC.
 Velikost:  27.45 kB
 Zobrazeno:  21688 krát

2mA_LED_on_230V.jpg


Návrat nahoru
 

 
piityy
Profesionál
Profesionál


Založen: 1.4.2008
Příspěvky: 2139

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 21:18    Předmět: Citovat

Jen máš kliku Wink Ta dioda dostává totiž v závěrnym směru kolem 315V.
Záleží taky na výrobci, někdo ji dělá na 75V, někdo i na 150V. Jeěště jsem ji ovšem neviděl na 300 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 

 
Technik
Anonymní

PříspěvekZaslal: 06 srpen 2010, 22:14    Předmět: Citovat

Velkou roli tam hraje ten odpor 47k, který brání lavinovému nárůstu proudu v závěrném směru. Pokud by dioda byla napájena z tvrdého zdroje, určitě by odešla. Paradoxně může odejít i odpor, neboť maximální napětí bývá u miniatůrních odporů do 500V.
S těmi LEDkami je to kříž. Měl jsem teslácké zelené a ty svítily velmi slabě v závěrném směru a nic se jim nestalo. U modrých, bílých a zelených(pure green) bych toto zapojení nepoužil. Jsou velmi citlivé na statické náboje a je třeba také pamatovat na to, že při vypínání spotřebičů v stíti mohou vznikat kV špičky!
Návrat nahoru
 

 
Martin
ATmega pouzivatel
ATmega pouzivatel


Založen: 5.1.2008
Příspěvky: 1533

PříspěvekZaslal: 07 srpen 2010, 0:39    Předmět: Citovat

Myslim, ze ak by ta 1N4148 bola zapojena antiparalelne k tej LED, tak to bude celkom koser. V jednej polvlne svieti LED, zaroven zamedzuje stupnutiu U na 1N4148 nad katalogovu hodnotu. V druhej polvlne ide prud cez 1N4148 a ta brani aby bol na LED nepriperane vysoke U.
Podla tej schemy je tam ta dioda 1N4148 v serii s LED fakticky zbytocna.

Akurat ten odpor by mal byt bud vysoky, alebo dostatocne vykonovo dimenzovany. Moje skusenosti su s 47k/2W, ze je tento odpor po dvoch rokoch nacernaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 

 
Atlan
Profesionál
Profesionál


Založen: 4.2.2009
Příspěvky: 965

PříspěvekZaslal: 07 srpen 2010, 13:04    Předmět: Citovat

a tie odpory by som dal dva polovicnej hodnoty pac su dost aj napetovo namahane......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 

 
Gorila Chlupatá
Anonymní

PříspěvekZaslal: 07 srpen 2010, 16:36    Předmět: Citovat

Martin napsal:
Myslim, ze ak by ta 1N4148 bola zapojena antiparalelne k tej LED, tak to bude celkom koser.

Košér to možná bude, ale jak už jsem psal, výhoda mého zapojení je v tom, že LEDce ustřihnu nožičky a nahradím je součástkami (diodou a rezistorem). Již to mám vyzkoušené, celé zapojení je krásně miniaturní. Než zapojovat diodu paralelně, tak místo ní raději zapojím 1N4007 (1000V/1A), které jsem právě našel v šuplíku Wink.

Martin napsal:
Akurat ten odpor by mal byt bud vysoky, alebo dostatocne vykonovo dimenzovany. Moje skusenosti su s 47k/2W, ze je tento odpor po dvoch rokoch nacernaly.

Mám tam klasická metalizovaný rezistor 0,6W z GM electronic. Proč tam dávat 2W rezistor? Vždyť ten 0,6W mrňous vůbec nehřeje.

Atlan napsal:
a tie odpory by som dal dva polovicnej hodnoty pac su dost aj napetovo namahane......

O napěťovém namáhání rezistorů slyším poprvé. Nikdy by mě nenapadlo tam dát dva rezistory, když jeden samostatný vůbec nehřeje. Můžete mi, prosím, vysvětlit něco k tomu napěťovému namáhání?
Návrat nahoru
 

 
piityy
Profesionál
Profesionál


Založen: 1.4.2008
Příspěvky: 2139

PříspěvekZaslal: 07 srpen 2010, 21:53    Předmět: Citovat

Každá součístka má nejvyšší povolené napětí. To platí i u odporu. Nejde jen o výkonovou ztrátu (a tedy přehřívání), ale taky o izolační schopnosti součástky. I ten odpor se třeba při 1kV prorazí, stejně jako dioda. A jako u diody, tak ani u odporu nebude(nemusí být) ten průraz dusledkem přehřátí.
http://www.tme.eu/html/CZ/ulikove-rezistory-14-w-standardni-__25x68mm/ramka_127_CZ_pelny.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 

 
Martin
ATmega pouzivatel
ATmega pouzivatel


Založen: 5.1.2008
Příspěvky: 1533

PříspěvekZaslal: 08 srpen 2010, 10:18    Předmět: Citovat

Gorila Chlupatá napsal:

Košér to možná bude, ale jak už jsem psal, výhoda mého zapojení je v tom, že LEDce ustřihnu nožičky a nahradím je součástkami (diodou a rezistorem).


Ale to seriove zapojenie nema absolutne ziadny zmysel. To tam tu diodu prakticky nemusis ani davat, lebo v zavernom smere sa vzhladom na prekrocenie napati na PN prechodoch zacnu obe diody otvarat. Nezomru len preto, ze ten odpor limituje prud a mozno ta 1N4148 vychyta toho zaverneho napatia trochu viac. Okrem toho 1N4148 v puzdre 1206 alebo 0805 sa Ti pekne zmesti antiparalelne naletovat na tie skratene nozicky.

Ak sa Ti to vsak takto esteticky viac paci, proti gustu ziadny disputat. Smile
ale nechcel by som byt tou LEDkou. Ak by si dal na moje rady a zapojil diody antiparalelne, stacili by ti diody so zavernym napatim niekolko voltov. Otazka potom je, preco nepouzijes LED s dvoma farbami ktore su zapojene antiparalelne uz v samotnom puzdre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 

 
piityy
Profesionál
Profesionál


Založen: 1.4.2008
Příspěvky: 2139

PříspěvekZaslal: 08 srpen 2010, 12:42    Předmět: Citovat

Ta sériová 1N4007 už by smysl měla. Navíc to s ní bude mít poloviční spotřebu. Dvoubarevná LED asi bude o něco dražší než obyčejná + 1N4007.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
 

 
Gorila Chlupatá
Anonymní

PříspěvekZaslal: 08 srpen 2010, 16:36    Předmět: Citovat

Mnohokrát děkuji za vysvětlení. Koukám, že metalizovaný rezistor má stejné napětí. Doufal jsem, že bude mít více Smile.

Pokud dám do série 1N4007, tak už tam není nutné dávat duoLEDku, mám pravdu?
Návrat nahoru
 

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika bez mikrokontrolérů, procesorů Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Strana 1 z 2
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
 Num Lock Holder - app to hold Numlock
Copyright © 2020 Rudolf Veselý, mcontrollers.com.
Je zakázáno používat části tohoto webu bez souhlasu autora. || Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group - with RedSquare DoubleJ(Jan Jaap)