Jaký vybrat jednoduchý mikropočítač s architekturou 8051?

Chtěl bych poprosit o radu,který mikropočítač bych si měl koupit na úplně první pokusy s programováním mikropočítačů(blikání s LED).Ve škole se učíme architektůru 8051,takže bych si chtěl koupit mikropočítač právě s touto architektúrou.Nechci nic moc drahého aspon prozatím než bych zvládl nějaké základy.S mikropočítačem bych pracoval pouze na nepájivém poli,takže bych chtěl jednoduchý programátor třeba STK200 ISP dongle(Simplified).

Předem moc děkuju za vaší pomoc.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "začátečník"

Pokud chceš 8051, tak není co řešit. Kup si Atmel 89C2051.

JJ díky,poradil bys mi jaky bych si měl pořídit programátor(STK200 ISP?)+software,fakt jsem uplnej amater,tak bych si rád dal poradit:)

89C2051 je velmi dobra vec.
Otazka je, ci by Ti na pokusy nebolo vhodne nieco s SPI programovanim.

Myslim, ze 89C2051 je potrebne pri kazdej zmene sw vytiahnut z patice, strcit do programatora a potom zase naspat. Mozno si vies zariadenie navrhnut tak, ze by Ti nevadilo, keby si si programovacie piny vyviedol solo (tych je ale celkom dost).

Skus nieco ako 89LP2052, alebo 89LPCxxx. Tie druhe su dokonca IAP. S programovanim Ti bohuzial neporadim, treba pozriet u Philipsa.

Pre programovanie napriklad 89C51RD2 (RB2, RC2) staci iba prevodnik RS232 na TTL a pouzit program Flip. Je to ale trochu vacsie puzdro (DIL40)

Pozor: 89C2051 není ISP! Tu tím nenaprogramuje. Musela by to být 89S2051.
k3Rut: Jaký soft k tomu chceš použít? většina spolupracujících s STK200 umí jádra AVR, ale málokteré x51.

edit: tak nic, zas pozdě :slight_smile:

díky určitě se podívám…,na 89S2051 by teda šel použít STK200 ISP dongle(Simplified)? Já bych právě chtěl ten programátor co nejjednodušíí abych si ho mohl vyrobit sám:).
piityy: Software bych chtěl použit právě k tomu STK200 ISP…,existuje nějaký,který by podporoval ten 89S2051?

Najjednoduchsi programator si vyrobis, ked si spravis pomocou MAX232 prevodnik RS232 na TTL. Zapojenie MAX232 najdes v jeho katalogovom liste, ktorych sa na nete povaluju hromady.

tu mas program a zoznam procesorov s ktorymi Ti pojde.

atmel.com/dyn/products/tools … ol_id=3886

potom Ti z procesora staci pripojit iba RX, TX a GND a toto vsjo :slight_smile:

schema pripojenia MAX232 k 89C51Rxxx je napriklad tu:

kmitl.ac.th/~kswichit%20/89p … /89sch.gif

pre Teba je podstatna iba ta cast vlavo hore.

Ak nemas na PC priamo RS232 port, tak Ti bude fungovat i kablik USB/RS232

nieco je o nom tu:

n.ethz.ch/~brunn/audio_pps/stuff … oc4062.pdf

ecee.colorado.edu/~mcclurel/AT89 … _Guide.pdf

youtube.com/watch?v=oDdDgYZSC9Q

pripadne sa pozdri po 89LPxxx, pisu, ze tie sa daju aj debugovat.

Procesory, co umějí FLIP buď nejsou v DIPu nebo stojej přes 200,- To není pro začátečníka úplně optimální když ho může hned při prvním zapojení zrušit :frowning: Zas je pravda, že k tomu nepotřebuje kromě převodníku nic jinýho.
Prakticky jediný procesor připadající v úvahu (podle hledejsoucastky.cz) je AT89C51RB23CSUM za 204,7Kč v TME.

ISP procesory jsou mnohem levnější.
ponyprog, kterej spolupracuje s STK200 nebo s ořezanou verzí SIprogu by měl mít podporu AT89S8252 a AT89S53. Dostupné jsou ovšem AT89S8253 a AT89S52 :frowning:. Na x51 ale snad bude jinej soft s lepší podporou.
S52 je od 50Kč, S8253 pak od 90Kč

hledejsoucastky.cz/Hledani.a … ch=89s8253

atmel.com/dyn/products/param … ection=ASC

Možná tu by mohl být funkční soft pro ISP x51 a STK200:
kmitl.ac.th/~kswichit/ISP-Pg … gm3v0.html

Chtěl STK200? Chtěl. Proč se mu tu cpe RS232?

electrid.ic.cz/

Švába si kup tohoto, má sice větší pouzdro, ale je levný a má hodně nožiček, to se může hodit (je to ten poslední, AT89S52-24PU, pouzdro DIP40).

Jinak oblíbenou činností začátečníků při programování ISP procesorů často bývá si to ISP programování vypnout, aby si už nic nemohli sériově naprogramovat. Pokud tak nechceš postupovat, tak si to pak pořádně nastuduj na netu, v datasheetu, a i zde na fóru o tom už byla řeč.

Všem díky za pomoc…,chtěl bych se ještě zeptat na tenhle mikropočítač 89S2051-24PU jestli by se dal pomoci stk200 naprogramovat a jestli je k tomu nějaky soft:),jinač bych si vybral 89S52-24PU.

Mám pocit že s STK200 to nenaprogramujete, ale možná se mýlím. Koukněte na dybkowski.net/pages/en/electroni … ware/2-isp
Pokud nebude vadit velikost (40pin) tak 89S52 je dobrá volba.

Ten soft na Tomiho odkazu mezi podporovanými mcu 89s2051 má, takže by neměl být problém. A kdyby přece jen, tak těch 30-40Kč tě snad nezrujnuje. :wink:
2051 mám doma několik (ovšem jen C2051 - paralelní prog.), na blikátka a podobný věci jsou dobrý :slight_smile:
Ovšem s generováním 3f sinus pomocí polo-sw pwm jsem se dostal jen na 7Hz, to už jaksi nestačilo :smiley:

Tak jsem se rozhod koupim si oba:) a ještě jednou bych chtěl všem poděkovat za cenné rady.

No presne pre toto a este preto, ze sa zakladatel vlakna pytal: “Já bych právě chtěl ten programátor co nejjednodušíí abych si ho mohl vyrobit sám”.
Spravit Ponyprog na LPT alebo na COM je fakt extremne jednoduche. Ale mat na PC LPT port a ani plnokrvny COM pre pouzitie programotora dnes nie je uplne obvykle. Ale ten Flip mu bude fungovat i cez prevodnik USB/RS232 a je to predsa len o cosi jednoduchsie ako mat na USB programator cez nejakeho predprogramovaneho svaba na ISP. Aj ked osobne by som uprednostil nejaky ISP, alebo JTAG. No najma tym druhym by som zakladatela vlakna ani len neobtazoval. A myslim, ze sa tiez nepytal, ci je dobra volba kupit nejaky seriozny nie moc drahy programator od renomovaneho vyrobcu, ako je napriklad ASIX alebo ELNEC. :slight_smile:

A velmi sa musim ohradit proti slovu “cpe”. Ak sa niekto pyta, odpovedam len na zaklade konkretneho dotazu konkretnu odpoved. A tiez netvrdim, ze je to jedine spravne riesenie, lebo vela ciest vedie do Rima. Ale to je myslim o mne vseobecne zname. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Trošku mimo téma… zaráží mě co se ve školách učí. 51 jsem se učil já ve škole před 20 lety a to už žádná novinka nebyla, 51 slaví letos 30. narozeniny! Proč ty učitelé nemohou ty kluky učit něco, aby jim to po ukončení školy k něčěmu bylo. Kdykoliv jsem se v poslední době bavil s uchazečem o zaměstnání, který ukončil školu, zjistil jsem že je to bez masivní přípravy absolutně nepoužitelný člověk. I když jeho sebevědomí dosahuje závratných výšin :slight_smile:

Martin: Jasný, mě šlo o to, že on je začátečník, ale už zhruba věděl, co chce a měl vybranej způsob, jakým do toho chce proniknout. Orientovat ho jiným směrem bylo v tu chvíli zbytečný, STK200 není vůbec špatnej způsob, jak začít. On k tomu MAXovi stejně jednou z nějakýho směru přijde, pokud ho to bude bavit.

kuto: No, to jste na tom byli ještě dobře, nás v 94-95 učili ještě 8080! Co bych za to dnes dal, kdyby to v tu dobu byla aspoň 8051…