Jaký konektor pro kabel jdoucí z antény do TV? Jak připojit?

Ahoj
Dostal jsem od své rodiny zajímavý úkol. Babičce se podařilo při snaze zasunout kabel od antény do televize to, že jej nějak zlomila nebo poškodila. Já mám za úkol koupit nový konektor a připojit ho.

Problém je, že netuším, jaký konektor, protože nemám možnost si ten poškozený vyzvednout a koupit ten samý. Mám jedinou možnost a to zajít do GM Electronic, koupit konektor (případně koupit více typů, abych po příjezdu k babičce měl jistě aspoň jeden správný) a zapojit ho. Na webu GM Electronic jsem našel anténní konektor CVP-402 (fotky v příloze) a řekl bych, že to bude ten, který hledám. Mohl by mi prosím někdo říci, zda je to on? Případně existuje i nějaký kvalitnější, resp. odolnější, např. celokovový?

A mohl by mi prosím někdo poradit, jak se připojuje na koaxiální kabel? Mám zkušenost se šroubováním konektorů, které se požívají na satelity a vedení kabelové televize / internetu od UPC (myslím, že se jím říká F konektory). Ten anténí konektor se šroubuje podobně jako F konektory?

Předem děkuji za každou pomoc v mojí prekérní situaci :slight_smile:.
CVP-402_antenni_konektor-1.jpg
CVP-402_antenni_konektor-2.jpg

Ten na druhém obrázku je správný (s kolíkem, dutinku má tv). Jak se přišroubuje zjistíš jakmile ho dostaneš do ruky. budeš potřebovat uzký šroubovák, nůž a štípačky.

Ovšem osobně bych tipnul, že babička zrušila spíš vstup na tv než tenhle konektor, protože je oproti tomu v tv odolnější.

Ahoj Luboši,
návod na připojení konektoru najdeš na YouTube: youtube.com/watch?v=fxHXPltuZ74
Kdybys hledal více odkazů na instalaci konektoru, tak v angličtině na něj nejčastěji narazíš pod označením “TV aerial plug”. Jeho oficiální název je “Belling-Lee” nebo “IEC 169-2” a občas je nazýván i jako “PAL connector”.

Velice velice velice děkuji za rychlou odpověď :slight_smile:.

Babička opravdu oddělala konektor na kabelu. To už mi rodina velice technickým způsobem vysvětlila. On ten kabel totiž nejde přímo do televize, ale první jde do přepěťové ochrany APC SurgeArrest P5BV-FR Essential.

Už jsem také dělal menší výzkum na anglické internetu a našel jsem obrázkový návod na připojení konektoru. V návodu se ale používá páječka a to vnější vedení koaxiálního kabelu (ty drátečky) se přetahují přes ten kovový nesmysl. Řekl bych, že to je blbost a že se mají dávat pod něj. Video na youtube je lepší.

Jinak našel jsem i celokovovou variantu konektoru (označení M5830). Řekl bych, že bude lepší koupit odolnější celokovovou variantu :slight_smile:.
m5830_antenni_konektor-1.jpg
m5830_antenni_konektor-2.jpg

Tak to by mě také zajímalo (to ohrnování drátků přes tu kovovou zátku nebo pod ní). To že se to na to tom obrázkovém návodu pájí, to bych dával za vinu jinému typu konektoru, ale co je správný způsob ohledně ohrnování drátků? Dát je pod tu kovovou zátku nebo přes ní?


Jednoznačně pod “zátku”. Zátku k nim můžeš i mírně přitlačit kombinačkami. Drátky je možné zmuchlat pod zátku nebo je splést do ocásku a zatočit kolem vnější izolace. Pokud to chceš mít opravdu super, tak je můžeš i připájet.
wiring-up-a-coax-plug.jpg

Pájení se asi nevyhnu :frowning:… Jaký je tvůj způsob admine? Zmuchlat nebo zatočit copánek?

O mém způsobu se nedá mluvit, protože jsem nikdy nezapojil tolik anténních konektorů, abych si nějaký způsob vytvořil.

Pájení se vyhnout můžeš. Nevím, jak zapojují anténní konektory profesionálové, ale tipuji, že nepájí.

  1. Nejjednodušší forma je drátky zmuchlat a nic nepájet.
  2. Vyšší forma je připájet špičku (doporučuji).
  3. Pokud si chceš opravdu pohrát (ale je to zbytečné), tak si pocínuj zátku, drátky spleť do ocásku a pocínuj konec ocásku, obtoč ocásek kolem vnější izolace, nasaď zátku a konec ocásku vytáhni z boku zátky a připájej je k pocínované části zátky. Pečlivěji to snad už nejde :wink:.

Vřele ti doporučuji, kup si kovové konektory a kup raději dva kusy, pokud by se ti na první pokus podařilo konektor poškodit.
coax-plug-soldering.jpg

Zkusím ten třetí způsob. Děkuji admine! Dám vědět, jak to dopadlo…

Tak jo, uděláno podle třetího způsobu a funguje bezvadně. Děkuji admine za tip ohledně koupě více kusů konektorů a ohledně cínování zátky ještě před jejím použitím. Cínoval jsem jí až potom po nasazení a jak se nahřála, tak propálila izolaci. Teď už chápu, proč jsi psal to ohledně cínování, já blbec na to ale zapomněl. Naštěstí jsem nezapomněl koupit více konektorů, takže jsem měl více pokusů. Funguje to bezvadně. Tobě admine a pittymu děkuji za rady!

Rád jsem pomohl :wink:.