Pripojenie AVRISP mkII k ATMega32L v AVR Studio 4

Pootrebujem pomoc ohladom pripojenia MCU k PC.
Mám atmegu32L ,16MHz kristal a kupil som si programatora avrisp mkII mám aj avr studio 4. Pripojil som zdroj k mcu a aj programatora a blika mi to na oranzovo.
A nemam skusenosti ani s avr studio4 .
Dakujem za aku kolvek pomoc :slight_smile:

:arrow_right: administrator: přesunuto z "AVR"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Pripojenie atmega32L"

Na toolbaru klikni na švába s nápisem AVR, nebo Tools\Program AVR\conect… a tam si v roletce vybereš ten svůj programátor a klikneš na connect- měl by se ti přihlásit.

A netreba tam este pripojit rezistory cita som kdesi

To záleží, jesli ty piny, na kterých je ISP, používáš ještě k něčemu jinému. Pokud ne, tak nemusíš, pokud ano, tak bysme museli vidět požadované zapojení.

No mám pripojeny iba krystal

Cize ak som mal pripojene ine suciastky tak to mohol byt problem ?

Pokud nebyly ty součástky na isp pinech, kde je programátor, tak ne.
Nový procesor má aktivní interní oscilátor, takže se obejde i bez krystalu pokud mu někdo nepoladil pojistky. Pokud má tedy mcu napájení a správně připojený isp konektor, měl by se programátor bezproblému připojit.
Máš ten isp konektor správně k procesoru nadrátovaný? Piny použité pro isp si najdeš v datasheetu.

máš to externě napájené ? Myslím, že ten AVRISP nedokáže napájet …

Ja ked pripojim zdroj k mcu, tak mi na oranzovo neblika :slight_smile:

ATmega32L nevie ist na 16MHz. Ide iba do 8MHz. Zato ide od nizsieho napatia ako ATmega32. Skus si pozriet datasheet.
To s tym inicializovanym inteernym RC oscilatorom je pravda.
Ak chces pripojit Xtal k procesoru, podla jeho frekvencie tam treba dat este dva kondenzatory. Hodnoty a zapojenie su opat popisane v datasheete.

Ak nevies najst datasheet na stranakach Atmelu, popros strycka Googla. :slight_smile:

Urcite by som dal pullup odpory na to SPI rozhranie, neviem ci su obsiahnute v programatore a 4k7 o plus nikomu urcite ublizit nemoze. Pokial viem, to len Presto volakedy zle reagvalo na pull-up-y, ale pani to uz davno dali do poriadku.

Ked si uplny zaciatocnik, skus si vyhladat na nete nejake zakladne zapojenia a projekty s tlacitkami a ledkami a presne ich obkresli.

napriklad

dharmanitech.com/2008/10/adc … ega32.html

ale urcite nie je jediny.