Napájení logické a výkonově časti, použití 7805 při 7,2 V

Zdravim,

resim ted problem s napajenim, mam obvod kde jsou dve casti vykonova a ridici (mikrokontroler, …)

u vykonove casti,ktera ridi dva ss motory jsou odbery kolem 3A, ridici neco kolem 120mA. Puvodne jsem zamyslel pro kazdou zvlast pouzit vlastni baterii. Jenze to nakonec padlo a ja to ted musim odnapajet z jedne baterie. Problem je v tom ze uz mam postavenou desku a u ridici casti mam stabilizator 7805, protoze jsem hodlal pouzit 9,6V baterii.

Jenze baterie ktera napaji vykonovou cast ma pouze 7,2V a z te ted musim brat napeti i pro ridici cast obvodu. Co jsem koukal do datasheetu k 7805 tak minimalni vstupni napeti by melo byt 8 V. Takze to jsem v pytli.

Co doporucujete, vymenit 7805? Nebo jak by jste to resili vy? Neni treba jeste pred stabilizatorem zapojit nejaky RC filtr pro vyhlazeni, kdyz to pujde z jedne baterie?

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Napajeni logicke a vykonove casti"

Na stgabilizaciu pouzi zapojenie s tranzistorom PNP. Z klasickych zapojeni ma najmensi ubytok medzi CE.
Kludne mozes pouzit i zapojenie so zenerkou a NPN tranzistorom. Ubytok medzi E a C bude okolo 1V.
Pokial viem, na stabilizatoroch 78xx treba pocitat napatovy ubytok medzi vstupom a vystupom 1.7-2V. To by Ti malo stacit. Najlepsie je 7805 zapojit a zatazit tymi 120mA. Pomaly znizuj vstupne napatie a budes vediet, ako na tom si.

Filtre urcite davaj. Najlepsie nejaky primereany odpor/indukcnost v serii a C + CE za R/L.

Případně můžeš vyměnit 7805 za LDO stabilizátor (s menším úbytkem).
tme.eu/cz/katalog/index.phtm … meters%3D1

Presne jak radi kolega Piityy, pouzit low-drop stabilizator, konkretne treba L4940 a L4941 jsou napr. mezi RC modelari pomerne oblibene typy (BEC)…

Díky poohlednu se po nejakem.

Muzu jeste dotaz. Mam tam dva motory, kazdej ridim jednim vykonovym mosfetem. Docela dost se mi prehrivaji, i kdyz by nemely (teda podle me)

Pres kazdej tece pri maximalnim proud 3A, nemeril jsem to ale udavaj to v datasheetu k motorum.

Mosfet ma Rds (on) =14 miliohmu.

Takze pokud dobre pocitam tak je na jednom ubytek napeti 0,042 V, takze vykon by mel byt 0,126 W

Jak je mozne ze se tak zahrivaji?

https://forum.mcontrollers.com/t/rizeni-motoru-pwm-mosfet-vs-bjt/1264/1

Ještě abys věděl co tam máš hledat - patrně ti chybí dead-time.

nechybi, kazdy motor spinam pouze jednim tranzistorem (nemam H mustek) takze problem s prodlevou mezi sepnuti horni a dolni poloviny mustku odpada…

EDIT: jeste abych to upresnil, otacky ridim PWM s frekvenci neco malo pres 10 kHz, mosfet tranzistor ridi budic, konkretne ir4427 irf.com/product-info/datashe … ir4426.pdf

Máš možnost se nějak podívat na průběhy na G a proudy motorů jesli ti to spíná dostatečně rychle (rise a fall time)?
Můžeš zkusit snížit pwm frekvenci, třeba na 0.5kHz. Pokud by to bylo pomalým spínáním, celková doba částečného otevření by se zkrátila a mělo by se snížit zahřívání.

bohuzel nemam osciloskop takze se podivat nemuzu.

Ale tu frekvenci snizit muzu.

Nemuze to byt treba i provodnimi vodici k motoru? Na zkousku sem jen omotal vyvody motoru zvonkovym kabelem a pripojil na svorkovnici, tak jestli treba to taky nemuze byt duvod, vzhledem k pomerne malemu prumeru vodice…?

VYhul to na plno a zmeraj ubytk na tom tvojom spinacom tranzistore pre motor… res staci zistit ci sa nehreje, alebo pouzi namiesto motora ziarovku s patricnym vykonom,prudom.

Diky podivam se na to a dam vedet jak jsem dopad :slight_smile:

Jeste kdyz se vratim k tomu filtru u napajeni. Jaky hodnoty by jste poradili?

Potrebuju co nejmensi ubytek, takze odpor bych volil asi 2-5 ohmu max.

Kondenzator moc netusim, rek bych kolem 100 uF? Nebo vetsi? A jaky typ?

Ta ridici cast ma proudovy odber 100 mA. NApajeni jiz zminenych 7,2V.