Prečo netreba kalibrovať snímač teploty DS18B20?

Zdravim. Potrebujem zistit preco netreba kalibrovat snimac teploty DS18B20. V stredu mam obhajovat bakalarsku pracu a teraz som dostal otazky. Vsetky odpovede prosim na odstraněno

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "kalibracia DS18B20"

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Vymazal jsem emailovou adresu. Není zakázáno zveřejňovat kontaktní údaje, je zakázáno žádat o soukromou pomoc, kterou nemohou využít ostatní čtenáři fóra.

Myslim si ze odpovedi by se mely primarne umistit sem, jiste se najde dost lidi ktere zajima proc pravo to ci ono. Pokud se nepletu, tak teplotni cidla rady DS18x20 jsou jiz kalibrovane primo u vyrobce. nebo je to jinak ? Pokud ano, prosim o upresneni.

Dakujem za rychlu odpoved. Ja som dostal presne takuto otazku:

Aky ma suvis pojem kalibracia snimaca s konkretnym pouzitim snimaca, existuje moznost autokalibracie snimaca, Je tento snimac mozne povazovat za smart senzor?

A neviem si snou poradit. mam to obhajit na bakalarskej praci. Dakujem

Su kalibrovane vyrobcom a sam ich ani lepsie nenakalibrujes, ak by si nepouzil speci olejovu vanu.
Preto ich pouzivam, lebo ich kalibrovat netreba :slight_smile:

Aku vanu?? Ja nie som elektronik. Len profesor je uleteny a dava mi taketo otazk… prosim ako mu mam odpovedat aby som vystihol podstatu a vyzeral aspon trosku ze som to nastudoval???

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

No asi tak, ze by si si to nastudoval :slight_smile:

Fakt neviem ako inak presvedcit profaka, ktoy Ti vidi az do zaludka co skutocne vies a nie a ci mas vlohy na elektroniku , alebo nie. Ak ich mas, urcite Ti nejaku tu nezrovnalost a neistotu prepaci.

Olejova vana sa pouziva na rovnomerne zohriatie viacerych objektov (napriklad teplotnych cidiel, pricom jedno z nich je kalibracne) na rovnaku teplotu. Teplota v olejovej vani (to, ze je vyhrievana, teplota je regulovana a olej miesany ani nepisem, to je z kontextu samozrejme) je omnoho menej zavisla od kde akeho prudu vzduchu a ma velku tepelnu zotrvacnost a preto je vhodna napriklad i na kalibrovanie teplomerov.

18B20 je “zazrak”, lebo taku presnost v podmienkach “na stole” (viem o com hovorim) jednoducho nie si schopny dosiahnut. Jednoducho sa treba odvolat na tvrdenie vyrobcu, presne tak ako sa odvolas na tvrdenie vyrobcu, ktory pise v datasheete, ze jeho OZ ma taky a taky vstupny prud, taky a taky napatovy ofset pri takej a takej teplotnej zavislosti a je na take a take napajacie napatie. Kto by uz tieto informacie spochybnoval (i ked nemusia byt uplne pravdive) :slight_smile:

Netreba zabudat, ze ani platinove teplomery (Pt100, Pt500, Pt1000, …) nie su absolutne presne a delia sa do tried presnosti A a B. Tak ak chce profesor spochybnit meranie, spytaj sa ho na zaklade akeho merania tvrdenie vyrobcu spochyubnuje a ake meracie pristroje a hlavne za akych okolnosti by ich pouzil.

Co to znamena ze nie si elektronik?
Preco mas potom odpovedat na otazky okolo 18B20?

Ako tu uz bolo uvedene, najlepsie bude ak sem vyvesis otazky. Ak nic ine aspon nas pobavis :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Neber to v zlom, drzim Ti palce. Aspon sa pytas na to co nevies, to je chvalihodne.

Do své odpovědi můžeš použít i ten fakt, že pokud se jedná o přesnou kalibraci, tak jí provádějí kalibrační střediska, která jsou na to určena. Kalibraci provádějí podle kalibračních etalonů a vystavují k tomu kalibrační list, na kterém máš uvedená měření, včetně spočítaných odchylek. Toto se pak používá k nastavení kalibračních parametrů do zařízení, kde je daný senzor použit. Toto je oficiální , ale taky drahá cesta. Nicméně je to uznávané kdekoliv v odvětví průmyslu a nejen tam. Prostě všude, kde je třeba něco přesně měřit. I když zrovna u Tvého nevím, jak by to takové středisko provádělo. Jinak na celý tento postup se používají normy dle tzv. ISO9000 a podobné.

To ze nie som elektronik znamena ze moja BP sa nezaobera elektronickou stavbou nejakeho zariadenia. Moja BP riesi Snimace s IP rozhranim ako je napr. TME od fy papouch. Mojou ulohou bolo zozbierat udaje z roznych miest na SVK a v CZ a porovnat ich. Statisticky vyvodit dosledky. Presne znenie otazky som pisal s minulej odpovedi. Dakujem za nazory, olejovu vanu a dalsie. nieco z toho ak pospajam dokopy ta to urcite obhajim. Este raz dakujem. Ak budete mat este nejake vyjadrenia, rozsirenia odpovedi tak este zajtra sa tu pozriem ale o druhej mam obhajobu tak ze potom mi to uz bude relativne zbytocne.

Tak ze este raz ak vas mozem poprosit o konkretne odpovede na otazky:

Aky ma suvis pojem kalibracia snimaca s konkretnym pouzitim snimaca,

tuto by som asi ovedal ze ho nakalibrovali vo fabrike a dalsie kalibrovanie nie je potrebne

**existuje moznost autokalibracie snimaca,
**
???

Je tento snimac mozne povazovat za smart senzor?
niekde som sa docital ze ano, pretoze dokaze namerane hodnoty ihned spracovat do diskretnej podoby a kodovat a modulovat pre prenos po konkretnej zbernici.

Stacia taketo odpovede??? resp. k 2. otazke este nieco treba…

Tady máš, co jsi chtěl, ale počítám, že to neobšlehneš jak někteří právníci v Plzni.
519.pdf (461 KB)

Dakujem. Ano tu je to cierne na bielom ze je to inteligentny senzor… tak mam odvolavku aj na to… pisal mi aj jeden pan ze sa vraj ani kalibrovat neda… je nakalibrovany vo fabrike.

A o čem tady asi všichni celou tu dobu píšou !!! 8)

To víš, nám se nevěří :wink:

Každopádně “kalibrovat” se dá každý senzor - programově při zpracování.

Sa mu ani nedivim.
Casto sa vyskytuju na webe pojmy ako “vo fabrike nastaveny, autokalibrovatelny AD prevodnik”
To ho mohlo viest k otazkam pre potvrdenie prezentovanej domienke.

Inak ten odkaz na smart senzory ma potesil. Dlhe roky pouzivam a ani som netusil, ze okolo existuje taka teoria. :slight_smile:

P.S. Ale mam pocit, ze je to clovek snazivy a ze mu to nakoniec daju. Dufam, ze sa ozve ako dopadol.