Jak se vyvarovat vypnutí resetu u AVR?

kdo by poradil jak se tomu dá předejít ? mám doma dvě ATmegy16 a nelze je přepsat přes ISP programator a na paralelni to taky nějak nereaguje, mám AVR Dragon :frowning:

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Programátory"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Jak se vyvarovat vypnutí rasetu u AVR?"

Ahoj.
Přepsání funkce resetu samozřejmě nejde zabránit, doporučím akorát pokud pracuješ v AVR studiu pečlivě kontolovat nastavení Fuse.
Nicméně paralelní programovaní je uděláno tak, aby dokázalo komunikovat s jakkoliv nastaveným uC.
V AVR dragonu jsem zatím paralelní programování nezkoušel, protože je potřeba zapájet špičky a nejsem si jistý zda poté když si člověk zapájí vlastní špičky nepadne záruka.
Nicméně doporučuji zakoupit ATmega8 vzhledem k velice příznívé ceně a tím bych vyzkoušel, jetli náhodou na Dragonovi nedošlo k odpáleni ISP komunikačního rozhraní. Ono stačí špatně zapojit 5V a je hotovo.
Dále je díky této stránce cs.wikibooks.org/wiki/Programujeme_jedno%C4%8Dipy kapitola Oprava pojistek, možno opravit tvé Atmega16 bez AVR dragona.
Toto je odzkoušeno, několik uC jsem takto opravil.
Zatím

U Atmega 16 reset nejde změnit.
A seriové programování (SPIEN) nejde seriovým programátorem zakázat.
Takže fuses se dají vždy opravit připojením nějakého pravoúhlého generátoru k XTAL1.

musí to být z nějakého generátoru nebo stačí že bych připojil krystal na vstupy xtal1 a xtal2 ?

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

Narazil sem na jedno udelatko pro tyhle pripady PDF . Zdroj odkazu

To by pomohlo, pokud je ve fuses nastavený krystal a chceme ho přeprogramovat v odděleném programátoru (ne přímo v zařízení).
Ale podle zkušeností většinou omylem naprogramujeme vnější oscilátor (external clock) a pak krystal nepomůže.

Zásada je ta, že čip potřebuje při programování běžící oscilátor.
Když v jednoduchém programátoru změníme fuse bity např. z interního na krystalový oscilátor, tak mikroprocesor přestane komunikovat s programátorem dokud mu příslušný krystal nepřipojíme.