Proud tekoucí do filtračního kondenzátoru je příliš velký

Zdravím, právě řeším jeden problém. V mojí aplikaci mám pro kvalitní filtrování napájecího napětí dost velký elektrolytický kondenzátory. Jako napájecí zdoj používám Li-Poly akumulátory, který maj v sobě integrovanou proudovou ochranu. Problém je v tom, že když to spustím nabíjecí proud kondenzátorů je tak velký, že se aktivuje proudová pojistka akumulátorů a aplikace vůbec nenaběhne. Nevíte jak ten problém co nejefektivněji vyřešit?
Dík

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "problém z napájením"

  1. Pouzit akumulatory bez poistky
  2. dat do serie (medzi aku a C) tlmivku/obmedzovaci odpor
  3. zmensit kapacitu kondenzatorov

Kvalitna filtracia akumulatorovych baterii???
Velmi velkym elytom???

Cim vacsi elyt, spravidla tym vacsi ESR a horsie filtracne vlastnosti pre vyssie frekvencie.
Filtrovat treba brum zo siete, nie akumulatory. Co tam treba filtrovat? A proti vf ruseniu a naindukovanym pulzom Ti velky elyt aj tak nepomoze.
Tam Ti pomozu tlmivky/feritove perlicky v serii a kondenzatory s hodotami 100n, 10n, 1n. Podla hodnoty maju vzhladom na svoju kapacitu rozne frekvencne charakteristiky.
Napis, aku kapacitu pouzivaz a co to vlastne napajas, respektive o ake prudy sa jedna.

Akumulátory 7,4V, 1500mAh. Jelikož spínám dva DC motory a jedno modelářské servo docházím k dost velkým proudovým nárazům. Právě ty elektrolyty mají omezit pokles napájecího napětí při těch nárazech.

Cau, jestli vadi proudovy narazy MCU tak ho napajej pres diodu a za ni primerenej C, pokud celkove tak motory s softstart a se servem moc nenadelas (max 3A pri zatizeni,pokud to neni micro ci max) nebo pomalejsi nabeh signalu do serva

Jo tu diodu s C používám. Prvně jsem použil C 4400µF a dělalo to ještě někdy problémy. Tak jsem ještě přidal a bylo to oki. Dříve jsem také měl Ni-MH akumulátory a ty neměli proudovou pojistku, takže bylo vše bez problému. Teď tam mám Li-poly a ty maj tu proudovou pojistku, takže hlavně když jsou plně nabité tak to musím zapínat “nadvakrát”. Podle mě by měla pomoc malinká tlumivka do série s napájením. Co myslíte?

Iba na napajanie procesora, alebo celeho zariadenia? Skus prosim odpovedat celou vetou, respektive zapojenim :slight_smile:. Lebo medzi nami, i ja tam mam tu diodu. A C pouzivam tiez. :slight_smile:
Ak Ti pri spinaniach blbne MCU tak ako tu uz bolo napisane, diodu a C pouzi IBA na napajanie MCU. Filtracna vlastnost C vo frekvencnej oblasti je dana kapacitou C a impedancie pre tu ktoru zlozku frekvencneho spektra v pozdlznom smere. Skratka XC clen (pre js. napajanie RC clen). Ked potrebujes tahat do FILTROVANEJ casti dlhodobo vysoky prud (nie narazovy), nemozes pouzit vysoku hodnotu seriovej impedancie (pre js. napatie R), tak musis pouzit vysoku hodnotu C.
Ak Ti ale blbne nejaka riadiaca logika, treba napajanie za baterkou rozdelit na napajanie motorov a na napajanie logiky. Logika ma v porovnani s motormi velmi maly odber. Tam teda mozes pouzit C radovo desiatky/stovky (100uF, 220uF) uF, ALE medzi Uvst a C treba dat cievku (tlmivku) pripadne kombinovanu s odporom.
Hodnotu tlmivky mozes vypocitat, ale tym by som Ta nechcel zatazovat, k tomu treba rozumiet i zakladom elektrotechniky a to v podstate neocakavam :slight_smile:
Kludne skus nejaku 22uH, 100uH alebo 220uH. Samozrejme dimenzovanu na prud odberu tej logiky. URCITE by som dal paralelne k tomu elytu este aj keramiku 100n.
Aby sa Ti rusenie nedostavalo na logiku z riadiacej casti, do serie s ovladacimi pinmi kludne daj odpor 22R-220R. Myslim ze nic nepokazis hodnotou 100R. VSETKY piny logiky maj v definovanom stave bud priamo, alebo cez odpory (podla potreby pullup, alebo pulldown). ZIADNE spoliehanie sa na pripadne vnutorne odpory MCU. Iba ak by si si chcel uzit v potencionalne vela zabavy s hladanim obcas “nevysvetlitelneho” spravania sa MCU.
Teda ak tam MCU mas.

P.S. Toto je tiez jeden z tych prispevkov, kedy treba tahat pytajuceho sa informacie ako z chlpatej deky. Cim kvalitnejsie informacie o probleme poskytnete, tym kvalitnejsie odpovede sa vam mozu dostat. A nie, ze “filtrujem napatie na AKU, ale mam tam velmi velky C, ktory mi poistku v AKU odrovna”.

No já , ale teď už žádné problémy s rušením MCU ani logických obvodů nemám. :slight_smile: Kde mi jen o tu prodovou pojistku. Tedy jak omezit ten velký proudový náraz při zapnutí.

Skusim este raz a pomalsie :slight_smile:

Ak som to spravne pochopil, pytas sa, co mas robit, aby Ti nevypinali poistky v AKU, lebo Ti odchadzaju v dosledku pouzitia velkych C na filtrovanie napatia od rusenia z motorov a serva.
Velmi velky C si pouzil, lebo Ti blbol MCU a logika pri spinani motorov a serva. Po pripojeni velmi velkeho C, Ti uz MCU blbnut prestal, ale vypinaju poistky AKU.

Asi sa budem opakovat, ale odpoved - a nie len odo mna - je, abysi ten C nedaval taky vysoky. To je predsa prvotna pricina vypinaia poistiek. Daj ho taky velky , aby poistky nevypadavali. Aby si vsak zachoval filtracne vlastnosti zapojenia, (kvoli tomu tam to velke hovado predsa mas) do serie (medzi napajanie a C) daj tlmivku/odpor.


     -------------------------------------- k motorom a servu
    |
    |    | \ |         --------
  -------|   |-------|         |----------- k MCU a logike
         | / |         --------      |
                                     |
                                   ------
                                   ------
                                     | 
                                     |
 ------------------------------------------

jo dík moc …zkusím to a uvidím

Hlavne daj prosim Ta vediet, ako si dopadol a ake hodnoty Ti budu fungovat, nech sa z toho poucia i ostatni. Moze to byt pre nich velmi uzitocna info. Dakujem :slight_smile:

jj určo dám vědět. Budu trochu experimentovat a uvidím. Ale myslím, že bude stačit ta tlumivka okolo 10µH, jelikož ten problém je jen když jsou AKU plně nabité.

Tak jsem našel tlumivku 22µH a zkusil jsem co to udělá. No a je to evidentně velká hodnota, ikdyž aplikace funguje. Pojistka je v uplně poho, ale už dochází dost velkým poklesům napájení při spínání. Viděl bych to tak na 1µH, možná i míň. Jo a jeslti chcete vidět co je to za aplikace tak se podívejte zde: youtube.com/watch?v=nMliJCnBFNA

Velmi pekny tancik :slight_smile:

Ale teraz k tej indukcnosti. Ak prichadza k ubytku napatia v zopnutom stave, to nie je otazka velkosti indukcnosti, ale maleho prierezu vodica, z ktoreho je ta indukcnost navinuta a ta cievka ma preto velky odpor.

Ako som uz pisal, chce to zaklady elektrotechniky.

Ale mam jednu zasadnu otazku.
Ako moze prichadzat k velkemu ubytku napatia na indukcnosti? To ti ten MCU kolko zerie? 2A? Ak prichadza k ubytkom pri zopnuti, evidentne tecie prud motorov cez tu tlmivku a to predsa i podla tej schemy, ktoru som sem nakreslil nema. Motory zapoj mimo tlmivku a k ziadnemu ubytku nebude dochadzat. Evidentne sa nerozumieme. Hod sem schemu, aby bolo jasno.

Tak jestli se nemýlím tak tlumivka působí proti změnám proudu. Takže pokud se nemění proud, tlumivka se chová jako normální propoj, že ano? No já jsem totiž zatím zkoušel tu tlumivku do napájeni celé aplikace (i motory). Takže jak se spínaly ty motory, měnil se proud a na chvilku se tím zvýšil úbytek napětí na rezistoru. Jinak odpor té tlumivky není ani 0,1Ω a proud při zapnutí motorů i serva je tak 0,4A.

No v tom je ta pointa, tlmivka ma byt IBA v napajani logiky.
Pises, ze sa Ti prejavuju velke ubytky napatia. Co to je velky ubytok? Ako dlho trva?
Popis indukcnosti ktory si uviedol sedi.
Ak je pokles kratkodoby (jav si prakticky vobec nepopisal, tazko sa takto radi, bud obsirnejsi) vadi Ti kvoli tomu “pomalsi” rozbeh motorov?
Alebo je pokles taky, se to ovplyvni logiku? Nie je to indicia k tomu, aby si tlmivku konecne zapojil tak ako Ti tu radime? :slight_smile:

Ty poklesy jsou tak 1-2V a řádově ms a možná i míň (těžko to můžu nějak změřit). Prakticky je použitelná i ta hodnota 22µH, vše v poho funguje. Ale proč tam dávat těch 22µH, když by tam mohu dát i míň? :slight_smile: (a budou menší ubytky po krátší dobu a žádná pojistka se neaktivuje). Já totiž žádnou jinou hodnotu nezkoušel jelikož jinou nemám doma. V pondělí koupím a uvidím.

Cim mensia indukcnost, tym mensia filtracia. Proti tym kratkym ubytkom je vo vetve napajajucej MCU ta dioda. C za nou napaja MCU. Ak nastane kratkodoby vypadok pred diodou, kondenzator spolahlivo zabezpeci napajanie na par desiatok ms (zavisi od kapacity a od odberu - mcu ma vsak maly odber, tak ten naboj na kondenzatore vydrzi relativne dlho).

Mozno by si vobec nemusel pouzivat tu indukcnost (v tvojom pripade hlavne obmedzuje nabijacie prudy do velmi velkych kapacit), ale napajat MCU z C iba cez diodu. Minimalna hodnota C bude urcite mnohonasobne nizsia, ako ked ma C udrzat napatie pri cucajucich si motoroch.

Tak dávám jsem schéma , aby bylo vše jasné. Jak můžete vidět vše je vyřešené pomocí stabilizátoru. Tak, aby se úbytky napětí při spínání motorů neprojevily v napájení MCU.

Pekny vozitko…
Jen me napadlo, ze za mych mladych let se obcas pouzivalo oddelene napajeni logiky od motoru a serv. :sunglasses:

nj o tom jsem taky přemýšlel, že to galvanicky oddělím. Nakonec jsem se na to vykašlal, jelikož ty motory ani to servo nejsou moc výkoný. A teď na funguje naprosto v pohodě, stačilo jen pár kondenzátorů na odrušení.