Proudový snímač HTP 25 MLV - zesílení výstupního signálu

Mám takový problém:
k měření ss proudu používám proudový snímač HTP 25 MLV (semic.cz/pasiva/B06_22.pdf) který má sek. výstup 0,04V/A . Jeho měřící rozsah je ± 36A . Snímač funguje tak, že při nulovém proudu je na výstupu polovina napájecího napětí (2,5V) a podle směru toku proudu napětí buď stoupá, nebo klesá o oněch 40mV/A.
Můj problém je v tom, že 10ti bitový AD převodník AVRka při ref. napětí 5V je schopný rozlišit něco kolem 5 mV na dílek - což je v tomto případě 0,125A - a to je pro mně velmi “hrubé” měření.
Potřeboval bych tedy nějak signál zesílit tak aby napětí na vstupu ADC odpovídalo alespoň 200 mV/A. Bohužel první pokusy s OZ nevyšly - nevíte někdo jak na to?

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “proudový snímač HTP 25 MLV”

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
HTP_25_MLV.pdf (215 KB)

R1, C1, R2, IC1A tvoří refrenci (polovinu napájení snímače) pro druhý zesilovač. IC1B, R6 a R7 je neinvertující zesilovač se zesílením Au=1+R7/R6=5. Ze 40mV/A by tedy mělo být 200mV/A. Střed (0A) bude na původních 2.5V.
posun a zesileni.gif

Piityy dík - co nejdřív to zkusím.

Není - každý takový obvod potřebuje ten proud na něčem snímat ať už na bočníku , nebo za použití proudového trafa - oboje znamená finanční náklady srovnatelné s oním pr. snímačem.
Pokud ale víš o nějakém obvodu kde proud jde přímo “skrz” bez použití bočníku budu vděčný, když hodíš odkaz.

Bez bočníku se asi neobejdeš nikde, pokud to nebudeš měřit trafem. Záleží také co vlastně potřebuješ měřit, kolik do toho chceš investovat a jak kvalitně potřebuješ měřit. Cena bočníku ve srovnání se zbytkem je zanedbatelná a je již na tobě jak to dořešiš technicky. Bočník můžeš udělt přece jen kouskem drátu nebo přímo na plošném spoji. Pár typů je zde :
LT2940 - Power and Current Monitor
a potom LTC4151, LTC6102HV, LT6106 a LT6107

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.

Anonym: poslední příspěvky se necitují :wink:

Lou: mrkni třeba na hw server automatizace.hw.cz/integrovane-s … ziti-1cast
Kdybys chtěl pomocí těch operáků získat jen kladný proud (na snímači nad 2.5V, na výstupu nad 0V), tak stačí doladit poměr R1 a R2 tak, aby byla na výstupu při nulovém proudu také nula. Zesílení zůstane. Ty odpory se dají spočítat přesně, ale teď v noci se mi už nechce :wink:

Jestli hodlá využívat celej rozsah, tedy 36A sem nebo tam, tak už to bude poměrně zajímavej bočník, ten na DPS asi neudělá…

Tak zesilovač pracuje bezvadně - dík i za odkazy na to HWčko, potažmo na obvody Allegro - je to přesně to co potřebuju a dá se to i koupit, což nebývá vždy zvykem a ještě k tomu za pár korun (oproti tomu HTPčku). Dá se pořídit asi za tolik co nejlevnější 20A bočník (70kč - i když asi kdovíjak přesný a teplotně stabilní ten bočník nebude). Navíc jsou tyto obvody vlastně galvanicky oddělené a použitelné v síti nn. I když o nějaké ochraně oddělením obvodů se tu asi mluvit nedá a pr. trafo asi suplovat nemohou.

To jsem rád, že jsem ještě nezapoměl elektrotechniku ze střední :smiley:
Můžeš se mrknout i na farnell - tam mají proudových senzorů na výběr dostatek.
cz.farnell.com/current-sensors

Obvody Allegro jsem si nechal poslat jako vzorky, jeden ti mohu věnovat, ale mám jen s rozsahem do 150A.