Výběr vývojového kitu pro Microchip, znáte QL200?

Zravim vsechny zde ve foru. Po dlopuhe dobe se chci vratit k hratkam s jednocipy a tak se ohlizim po nejake vyvojove desce. Mate nekdo zkusenosti s cgi.ebay.com/QL200-PIC-MCU-Devel … 45eb5a3a50 ? Jedna se o QL200 PIC MCU Development Board kit & USB Programmer a to s treba i s porpojenim na MPLAB ? Nebo mate nekdo nejaky jiny tip na jinou odzkousenou desku ? Chci se naucit 16F628 a protoze potrebuji v budoucnu i AD prevodnik, tak taky pak prejit na 16F877.
Dekuji za pripadne reakce.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Microchip"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "QL200 vyvojova deska"

Celý jsem si to pročetl a nevypadá to vůbec špatně. Možná bych o tom aji popřemýšlel.

Já mám PVK40 v osazený v plné palbě a nestěžuju si.

PIC16F877 jsem vyměnit za PIC16F1937, je to mnohem lepší kus křemíku za ještě přijatelnější peníz.

To QL200 mi silně připomíná EasyPIC5 od Mikroelektroniky (jsou to Srbové). Kdysi jsem jim psal, poštovné je asi 27$ (+ cena zboží, samozřejmě), takže to vychází plusminus stejně jako od těch číňanů.

Edit: OT - Dík za tip na křemík, to je vážně pěkná volba, zrovna se mi to hodí (LCD driver a 56,- se mi moc líbí :slight_smile: )

Takze pani,

mozno to vidim prilis jednoducho, ale za tie roky, co robim s jednocipmi, som este nijaku vyvojovu dosku nepouzival.
Nebolo by lepsie tych 149 USD (!!!) investovat do nejakeho poriadneho programatora a debuggera - ako napriklad PicKit3 - plus zopar univerzalnych plosnych spojov a hrst jednocipov?
Dostanete tym funkcionalitu lepsiu ako u tychto “vyvojovych dosiek”, co su podla mna len hracky. Dostanete velku dosku s jednym MCU a mizernym programatorom nejake lacne displeje a dokumentaciu, predpokladam, v cinstine.
Zostava progamator a debugger+MCU na univerzalnom plosaku je silnejsi nastroj ako zly programator s MCU na velkom plosaku, okrem toho, ze to druhe menovane je velmi neuniverzalne.

Ak to s jednocipmi myslite vazne, skor ci neskor si pickit-x alebo icd-x kupite a budete si tuto vyvojovu dosku vycitat ako zbytocnu a hlupu investiciu - tak ako vsetci ostatni, ktorym sa na vyvojove dosky prasi v sufliku.

Okrem toho, praca iba s programatorom, bez debuggeru je podla mna skor zalezitostou konca minuleho storocia, tak ako vyvoj s EPROM pamatami alebo tesilove nohavice. Dnes ma prakticky kazdy aspon trosku lepsi MCU nejaky system debuggovania v aplikacii, je to vlastnost, ktora umoznuje usetrit vela casu.

Jo, jo Jaromíre, přesně to jsem si říkal také, jen se mi to nechtělo psát. Vystihl jsi podstatu věci.

Původně jsem nechtěl nijak reagovat, ale nakonec mi to nedalo (ne že bych chtěl nějaké hádky, o to nestojím): Totiž osobně žádnou takovou desku nevlastním a vlastnit neplánuju, zato mám dvě nepájivá kontaktní pole a rozestavěnej PICkit2. Biker.fm se ptal “Nebo mate nekdo nejaky jiny tip na jinou odzkousenou desku ?” no a já měl, a pouze na toto jsem mu odpovídal (žádný svůj názor na věc jsem k tomu nehodlal připojovat, tedy dokud by se nezeptal). EasyPIC5 měl kolega v práci, asi týden jsem si s tím hrál páč mi ji půjčil, a pak jsem usoudil, stejně jako vy, že radši ušetřím peníze. Ale pokud má někdo potřebu si takovou věc pořídit, protože “Po dlopuhe dobe se chci vratit k hratkam s jednocipy…”, tak přesto má moje zastání, neboť je to lepší než aby nedělal nic. Kdo je spíš “softvérář” a dobře programuje, ale (zatím) blbě pájí, tak je pro něj takováhle věc asi to pravé (ta deska ho stejně jednoho dne začne svými vlastnostmi a vybavením omezovat a pak zřejmě tu mikropájku do ruky vezme - toto je pouze jen můj skromný názor, no flame please…). Ale je pravda, že peněz to stojí teda dost, na to co to “umí”.

S mě pobavil !
“no flame please…” něco vášnivého bych si zrovna dal, ale když von se holt každej bojí dát do diskuze trochu srdce. :smiley:
No nic, v ledničce mám ještě nějaký habanero.

Jsou fóra, kde se banuje byť jen za trošičku vášně, ještě nevím, jak to chodí tady :wink: :smiley: ale flamewars opravdu v lásce nemám, škoda času atd. Jinak samozřejmě osobně to (cokoliv) neberu jako dogma a rád se nechám poučit či se něco nového dozvím, ostatně proto sem (počítám že nejen já) chodím. Ale uznej sám, že toho víme dost málo o autorovi dotazu a jeho podmínkách na to, abychom mohli poradit “přesně na míru”, přičemž nějak zobecňovat asi moc cenu nemá…nebo jo?

Abych to asi uved trosicku “na pravou miru” a nevznikaly hadky a flame. Kdysi (za mlada kdyz mi bylo 18 a vice) jsem si rad hral s elektornikou a bastlil pac v obchodech nic nebylo. Pak jsem zacal programovat na PC (nejaky ten informacni system pro fabriku kde jsem pracoval - po revoluci) a tam s kolegou (on byl HW a ja SW) jsme resili nejake technologicke zalezitosti. Zde jsem poprve objevil jednocipy. Pak nasledovala zmena zamestnavatele, zdroj informaci o jednocipech byl fuc. Ted se chci k tomu vratit, protoze me bavi porad neco kutit a chci to spojit i s programovanim. Uz jsem si rozsvitil led-ky jak chci, ruzne mi to blika a to pomoci 16F84, uzasny pocit kdyz to funguje :slight_smile: Z vyvojove desky asi nakonec nic nebude, pac jsem jsi po precteni ruznych rad a zkusenostriosti jinych radeji objednal PICKIT3 na ebay cgi.ebay.com/ICSP-Adapter-ZIF-Ki … 35a5cab4ec a k tomu mam nepajive kontaktni pole. Procesor davam do patice s nulovou silou a kdyz programuji procesor, mam ho v jine patici.

No a spis se snazim o asembler nez o C i kdyz nevim jestli je mozne nejaky “vetsi projekt” v asm udrzet pri zivote a naslednem vyvoji. Mam totiz zamer si pomoci jednocipu (16F877) merit U a I z autobaterie, okolni teplotu, a 3xU na regulovatelneych U vystupech (kde nebude na display zobrazene U, ale % hodnota od 0 do 100%).

Nechcu ti do toho nějak kecat, ale k čemu jsou ty patice, když se to připojuje pomocí ICSP, 5 kablíků a šlape to. Procesor píchneš do nepájivého pole, PICKITx připojíš přímo do pole do dírek hned vedle procesoru a programuješ, debuguješ atd. Při chodu procesoru se PICKITx ani neodpojuje.

Nevím teda jak přesně funguje EBAY, ale jak budeš řešit záruku, cca 1400,- není zrovna málo. Není lepší to koupit u nás, třeba u TME?

A k původní tvojí otázce, taky jsem pokukoval po vyvojových kytech, ale nepajívé pole jsem měl, pak jsem se přemluvil a ubastlil ICD2 klon a kromě jedné nehody, fungoval dobře. Dnes mám asi měsíc PICKIT2, má sice víc možností, ale zase tak velký rozdíl mezi ICD2 clon a PICKIT2 není.

  1. ICSP: tady mi prave neni jasna jedna vec a to, jak muzu naprogramovat procesor kdyz na nem zrovna bezi nejaky program ? Nebo to nevadi ?

  2. A jakepak jsou zkusenosti s TME a pripadnou reklamaci ?

Běžně nakupuji z eBay a dosud jsem neměl žádný problém. Pokud se v ČR distribuuje PICkit, tak by zde měl být autorizovaný servis (chce si to zjistit). Při poruše PICkitu stačí poslat přístroj do tohoto servisu spolu se záručním listem (doklad se neřeší). Už jsem reklamoval i v Anglii, je to ale složitější…

Na eBay doporučuji používat tzv. Český mezinárodní obchodní portál - cz.ebay.com/. Pokud přistoupíte na eBay přes tento odkaz, tak se Vám budou zobrazovat přepočty cen na CZK a nabídky, které mají možnost zasílání do ČR (jejichž prodávající je ochoten je zaslat do ČR). Pokud je prodávající fyzická osoba (není to internetový obchod), tak si nemusíte dělat hlavu s clem, ani když objednáváte z USA, protože Vám prodávající zašle obyčejný balík, kde není nic uvedeno (nejčastěji uvede v popisu, že se jedná o „gift“ :wink:.

Taktéž je možné používat britskou eBay ebay.co.uk/ a pokusit se prodávajícího přemluvit, ať pošle zboží do ČR. Mám s tím zkušenost a není to problém. Prodávající většinou nezvolí ČR (ostatní státy Evropy) jen proto, že by musel vícekrát kliknout myší :wink:.

Protože je programátor připojen i na pin MCLR provede nejdříve reset MCU, naprogramuje ho a potom spustí nový program od začátku. Tak nějak v jednoduchosti řečeno.

Děkuji Adminovi za vysvětlení, jak to funguje na EBAY. 8)

Bral jsem od nich asi jen 4x, jak řeší reklamace nevím, ještě jsem, naštestí, neměl možnost to vyzkoušet.

Uvedu jeden příklad. Teď momentálně mám v poli PIC18F4620 + pár IO a k tomu 10x 8x8 LED panel. PICKIT mám připojenej k PIC na +5V (natvrdo), GND, MCLR, PGD, PGC. PICKIT je nápajen přes USB, konstrukce na poli ze zdroje. V MPLABu vypnuté napájení přes PICKIT. V MPLABU je “tlačítko”, kterým ovladám MCLR. Buď procesor pustím, nebo je v “resetu”. Když PIC běží, pustím programování, PICKIT přepne MCLR a procesor zastaví a naprogramuje. Doufám, že to z toho výkladu pochopíš, jak to funguje.
Zas mě PETR předběhl :smiley: :smiley: :smiley:

Panove, dekuji za informace.

Jinak co se tyce nakupu na ebay, prozatim jsem nemel s tim problemy, kupuji tam docela casto a paradoxne nekdy balicek z hong-kongu mam doma driv nez kdyz mi nekdo neco posle treba z Liberce. To jsou casove paradoxy :wink:

OT: Blika mi to, tlacitko uz me taky zacina poslouchat … Prozivam krasne pocity vitezstvi a poznani, tak jako kdysi za mlada kdyz jsem poprve zapojil kremikovou diodu ke sluchatku a chytal furu radiovych stanic :slight_smile:

A co když je MCLR naprogramován jako Input? Pak jsi s ICD2 občas v rejži :smiley:

Nevím s microchipy jsem se setkal pouze na střední, ale pokud si pamatuji tak při programování se na reset připojí asi 13V a tím se dostane do programovacího módu…

U některých PIC je to poněkud složitější a vznikají s tím problémy, na přepnutí do PGM módu nestačí pouze Vpp, ale to je na delší povídání.

Tenhle problém jsem ještě nerešil, ale jako vždy, jsi mi dal brouka do hlavy. Mám doma oboje, vyzkúšam. Problém se musí vyřešit :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: Dokud je chuť a čas