Připojení ATmega8 k dekodéru pro sedmisegmentovku CMOS 4543

Ahoj, mám tu jednu začátečnickou otázku.

Je možné na porty ATmegy8 přímo připojit dekodér pro sedmisegmentovku CMOS 4543?

Chci si udělat testovací zapojení, kdy se mi na 7-seg. budou zobrazovat čísla, podle toho jak budu měnit program…zatím nic víc…díky

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "ATmega8 + 4543"

Zdar, když bude mít stejný napájení jako mcu, tak bez problému.

jo to bude , takže OK. dík

no ještě se jen tak zeptám, doporučujete mi abych používal řadu obvodů CMOS 4000 ve spojení s MCU, protože teorie říká, že mají nízký mezní kmitočet a dlouhé doby náběhu a poklesu a při napájení 5V jsou dost pomalé. Prakticky jsem je nikdy nepoužíval…

Možná by bylo lepší používat řadu 74HCT ? Jenomže nemůžu v této řadě nějak najít buďič 7-seg. ani v GESu ani v GME.

7-segmentovku připoj přímo k MCU, budeš mít více možností zobrazení, než přes nějaký dekodér.

jo to by taky dejme tomu ted slo, ale pozdec az budu delat neco slozitejsiho, by mi trebas mohlo vadit, ze mam zabrano sedm vystupu na portu, s dekoderem to budou jenom ctyri. :arrow_right:

a jeste jedna vec trochu mimo. Ted zkousim blikat ledkama a aby se to dalo nejak odpozorovat, mam tam dane zpozdovaci smycky jejichz zakladem je toto:

ser r16
smycka:
dec r16
brne smycka

coz by melo znamenat ze ta smycka se provede 255 krat, tedy zpozdeni o 255 cyklu. Jenomze ted si to skousim krokovat v AVR studiu a uz tam mam napocitano asi o 200 cyklu navic a smyska porad nekonci… :question:

ta smyčka normálně fungovat musí, je správně napsaná, jen jde o to co máš napsané dál. Co to dělá až to projde tím testem … Hoď sem ten program komplet.

Dovolim si oponovat. Pomocou 4543 nevies ovladat desatinnu bodku, takze by si potreboval pinov pat. (ano, dobra sedem segmentovka ma segmentov osem :slight_smile: )

Predpokladam, ze nechces pouzivat LCD. Preto radsej miesto 4543 pouzi 74HC595 a ovladanie 8 segmentov jednej sedemsegmentovky mas zabezpecene pomocou troch vodicov. A okrem cisel mozes zobrazit i rozne ine znaky, napriklad minus a niekolko pismen co sa obcas naramne hodi ako spravne upozornil Petr. To je velmi uzitocne. Naviac zariadenie mozes jednoducho rozsirit o lubovolny pocet dalsich segmentov tak, ze ich 74HC595-tky (kazda sedemsegmentovka bude mat svoju 74HC595) zapojis do serie. A nebudes potrebovat ziaden dalsi pin naviac. :slight_smile:

alebo 4094 alebo ak potrebujes prudu naviac 74hct4094

Smyčka se provede 255x ale má dvě instrukce.
Instrukce DEC trvá 1 cyklus.

V popisu instrukce BRNE je napsáno:
Cycles: 1 if condition is false
2 if condition is true

Podmínka (r16 není nula) je nepravdivá jenom jednou, při ukončení smyčky.
Takže průchod smyčkou trvá 3 cykly, poslední průchod 2 cykly.

Celá smyčka trvá 255 * 3 - 1 = 764 cyklů.