Připojení maticového LCD displeje EL1602A (16x2) k ATmega16

Zdravim, jiz nejkaou dobu brouzdam po internetu a shanim informace o pripojeni displeje el1602a.
Displej ma tyto vyvody:

1 - VSS - zem (mam)

2 - VDD - napeti +5v (mam)

3 - V0 - kontrast - u kontrastu si nejsem jist, zda, kdyz jej pripojim primo na zem, bude maximalni kontrast nebo na nej musim pripojit napeti a pak teprve bude maximalni kontrast

4-14 - tyto piny mam zapojeny podle codevisionu na patricne vystupy u atmegy16

15 - A+ - nastaveni podsviceni - zde si nejsem opet jisty s pripojenim. Kdyz zem, tak bude maximalni podsviceni? Nebo mam dat na +5v?

16 - K - pripojeno na zem

Dekuji za rady jak spravne pripojit piny kontrastu a podsviceni. Pokud muzu poprosit, pridejte i nejake obrazky zapojeni, moc dekuji.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "LCD el1602a"

Skus pozriet tu, je to pekne vysvetlene… teda nekukol som, ci je to standart HD44780… ale asi hej podla toho co pises:

doveda.byl.cz/lcd/index.htm

Je to sice pre PICka, ale popis displeya je dobry aj zapojenie …

Dekuji za typ, trochu mi to pomohlo. Zaroven jsem nejak dokoncil sve schema, ale je to muj prvni navrh a tak si nejsem jisty zda to mam dobre, ci mi tam neco chybi. Mohl by mi to prosim nekdo skouknou a ohodnotit?

Displej by mel byt na maximalni kontrast a maximalni podsviceni. Mozna udelam regulaci podsviceni ale kontrast menit asi nebudu.

Odkaz na schema je mafia.wz.cz/x/H-A-N-Ysch.png

Pokud mate nejaky navrh k vylepseni budu jen rad.

Dekuji za odpovedi.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

myslim ze toho asi moc neuvidis 8) , kdyz ho budes mit na plno bude celej cernej

a ty tlacitka pripoj pres odpor aspon 10k na VDD , jestli nemas vnitrni PullUp

Tak zjistuji ze toho o displeji a atmeze nevim docela dost. Jak je to tedy s kontrastem u lcd? Pokud jsem si to dobre v hlave srovnal, tak se to ma tak, ze kdyz je kontrast na max, tak po rozsviceni znaku se tedy ztrati v okolnim tmavu, diky tomu, ze pixely nemaji napeti na zesvetleni.
Kdyz ale vsechny pixeli zesvetlim (dodam urcite napeti na pin V0), tak jakym zpusobem se ztmaví znak, ktery na nem chci zobrazit? Muj nazor je ze lcd urcité bunce podle adresy odpoji napajení a tím se tedy zobrazí dany znak? S temito lvd pracuji poprve, takze jsem uplny laik.

Tlacitka pripojena k atmeze mela byt napajena z atmegy (+5v) a po stisknuti se mela vytvorit nulova uroven (pro atmegu brano jako jednicka na vstupu). S atmegou pracuji take poprve.

Me otazky jsou:
Co je to PullUp, jak se nastavi a jaka je druha moznost bez pullupu?
Je lepsi pullup nebo ne?
Jak tedy presne funguje kontrast u lcd 2x16 (el1602a)?
Ma atmega na vystupech neustale +5V?

Ted jsem z toho opravdu zoufaly, protoze jsem si myslel ze to mam vse jak ma byt ale pletl jsem se. Prosim vas o pomoc, dekuji.

Chybí Ti trimr pro nastavení napětí pro kontrast displeje. Podívej se na schéma v odkazu na Dovedu. Tam je to popsané dobře. Navíc tam máš vše, včetně časování.

Nechal jsem si to prolezet v hlave a mam par dotazu.

  1. Cele me zapojeni bude mit za ukol pouze testovat pruchodnost kabelu. Chtel bych tedy vedet: bude mit Atmega po obicejnem zapnuti na vsech vyvodech 0,nebo bude na vsech vyvodech 1???

2 )Kdyz pripojim tlacitka k napajeni (+5V), tak po jeho stisknuti vzniknou zakmity, tudis se nabizi dve reseni. Budto dat pred ci za nej kondik (nejsem si ale jisty s hodnotou) nebo pri psani programu pouzit spozdeni (nejaky cykl na kratkou dobu), tim bych pak na vyvodech mel cistou 1 bez zakmitu.
Dat kondik ci pouzit cykl na spozdeni?

  1. Dalsi dotaz je ohledne resetu. Vim ze Atmega ma asi 4 druhy resetu, jenze nevim jaky pouzit a hlavne jak presne funguje.

  2. Jeste se vracim k tomu kontrastu. Nejak stale nechapu jeho nastavovani. Stale si myslim ze kdyz mam nastaven kontrast na maximum, tak po zapisu znaku na displej bude znak viditelne cerny.

Vim, ze mam tech dotazu hodne, ale rad vim vse potrebne a tak se tesim na odpovedi, dekuji.

  1. nebude tam nic , to zapnuti napajeni sou I/O nastaveny jako vstupni , ve vysoke impedanci, nejdriv je musis nakonfigurovat jako vystupni a potom tam budes myt 0/1
    2.no ,jelikoz je to jenom testr kabelu staci udelat cekaci smycku po stisku
    3.kcemu potrebujes ten reset ?? nevim to presne ale reset by mel bejt zapojenej na VDD,
    4.pokud nastavis minimalni kontrast neuvidis prave zobrazovanej (no kontrast no znak) , pokud nastavis maximalni kontrast tak ho taky neuvidis protoze ti bude splyvat s ostatnima bodama ktery sou na max, uvidis v praxi
  2. na doveda je napsano “kontrast 0V … 5V (typ. 0,8V)”
  3. dej tam ten trimr na kontrast,odpor nebo trimr je to jedno

PullUp = sou vnitrni odpory zapojeny na VDD a pin , to jestli sou pripojeny nebo ne se nastavuje v uC , s tim ti poradi nekdo jiny jak je zapnout, nedelam s timto typem uC, pokud je zapnes tak nemusis davat na ty tlacitka odpory, (zrejme budou jen u nejakych pinu, ty PullUpy,viz datasheet)

PullUpy se zapinaji nastavenim prislusneho vystupniho pinu na 1 v registru PORTx napr. DDRD = 0 PORTD = 0xFF nastavim na vsech pinech portu D pullupy.

Dekuji za rady, doplnil jsem schema a nyni vypada takto:

mafia.wz.cz/x/H-A-N-Ysch2.png

Staci u meho reseni podsviceni jen spinac nebo bych mel dodat jeste nejaky maly odpor?

Premyslel jsem o tom resetu a pokud dobre chapu, tak jeho stiskem se vsechny vyvdy atmegy vrati na zakladni nastaveni (nastavi se jako by se atmega jen zapnula)? Jestli si to myslim dobre, tak by se reset mohl nekdy hodit.

Pri kontrolovani schematu jsem premyslel o proudech ve vetvych a nejsem si jist zda mi nechybi nejake odpory.

Dekuji za shlednuti a nejake ty rady.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

ty odpory se davaj proto aby vstupy nevysely v lufte,viz prilozeny soubor
u podsviceni by mel bet urcite odpor, budes muset skusit jak to sviti a jak ti to vyhovuje
Priklad zapojeni odporu na vstupy.JPG

Doplnil jsem schema a nyni vypada takto: mafia.wz.cz/x/H-A-N-Ysch3.png

Myslim si, ze by mohlo byt jiz v poradku. Pokud ne, dekuji za navrh co jeste zmenit ci dodat.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

nene, koukni se na moje schema a na tvoje , zamer se na ty odpory k tlacitkum :bulb: , Reset ma bejt pres odpor zapojenej na VDD (nedelam s AVR,nevim presne), tlacitko Res. na VSS , a mezi pdpor a pin reset

Chci se zeptat, proc je lacitko dole na zemi a ne u vcc. Myslim si, že když je tlačitko na vcc tak po jeho stisku bude na pinu atmegy napětí, protože atmega je pripojena k zemi. Jestli je to tak jak si myslim, tak nejsou prec potreba odpory, pokud tedy nevadi ze na pinu by bylo vcc misto treba 1.5v. Treba to jen spatne chapu… prosim o vysvetleni proc na vcc tlacitko na gnd odpor a vetev mezi tlacitkem a odporem na pin, dekuju.

atmega má pin reset invertovaný -> log.0=reset. Čili zapojíš z 5V odpor 4k7 poté tlačítko a to tlačítko uzemníš a z prostředka to vyvedeš na pin reset megy. Po stlačení tlačítka dojde k resetu procesoru.

Pin portu, který je nastavený jako vstupní, nesmí nikdy zůstat nepřipojený (“ve vzduchu”).
Vždy na něm musí být definovaná logická úroveň.
Je to proto, že vstup má velkou impedanci a pokud je nezapojený, tak stačí pár cm přívodu k tlačítku a vstup chytá rušení. Jeho úroveň se náhodně mění.

Ve všech tvých schematech je vstup při rozpojeném tlačítku “ve vzduchu”.
Tlačítko může být zapojené proti plusu nebo zemi, ale vždy musí být na pinu odpor,
který při rozpojeném tlačítku připojuje na pin opačnou úroveň (než při sepnutém).

Pochopil jsem tedy reset, jenze jak je to tedy s klasickymi vstupnimi tlacitky. Jde preci o to, aby na vstupu byla po stisknuti tlacitka nejaka napetova uroven vyssi jak 1V. Tudis jsem jeste nepochopil jakou fnkci ma odpor pripojeny na gnd, kdy po stisknuti tlacitka se jeho odpor stejne neuplatni a bude plne napeti v te vetvi na vstupu u atmegy.

Chapu na tom neco spatne?

omlouvam se, ale nejak jsme ve stejnou dobu stiskli odeslat. Slo by me dve posledni zpravy smazat, aby nedelali neporadek v tomto tematu? Dekuji.

a je to tady, zase nějaký maník co se se.e do programování jednočipů a žádný základy elektroniky nemá. Chlape ten odpor tam definuje ten stav ! čili když máš odpor na plus a tlačítko na gnd tak při nestiknutém tlačítku je na vstupním pinu definovaná logická 1 čili napájecí napětí a jakmile to tlačítko zmáčkneš tak jelikož tlačítko má téměř nulový odpor tak na vstupním pinu bude definovaní logická 0.

Je to sice pekne ze se umis navazet, ale to ze otazky kolem resetu byly davno uzavrene jsis asi nevsiml. To ze reset je invertuici vstup jsem nevedel, tudis jsem se na nej ptal. Pote jsem presne nevedel fnkci odporu u klasickeho vstupniho tlacitka (odpor na gnd). Zeptal jsem se a hned vim odpoved, ze je tam kvuli ruseni. Diky zakladum elektrotechniky, jsem si to nedokazal zodpovedet a urcite tusis proc.
Jinak ten tvuj prispevek nic noveho krom urazky neprinesl.

Jen bych chtel lidi co si hodne mysli upozornit na to, ze i ONI jednou ZACINALI a podobne navazeci vzkazy sem nepsali. Dekuji