Pripojenie PT100 k mikrokontroléru.

Zdravím.
Chcem pomocou AD prevodníka v PIC mikrokontroléri 16F676
merať teplotu.S vytvorením programu nemám problém,skôr ma trápi ako ako jednoducho a kvalitne pripojím PT100 k mikrokontroléru.Skrátka potrebujem zapojenie prevodníka t/U.
Niečo som našiel v ARB 3/96strana 107 obr.148. ,ale hľadám konkrétne a hlavne overené zapojenie.
Pokiaľ máte niekto overené zapojenie,budem zaň vďačný.
S pozdravom,Relatko.

Pt-100 sa da pripojit mnohymi sposobmi :smiley:

Ono Vasa otazka je siroka asi tak, ako: idem merat dlzku dosky, ake meradlo mam pouzit?

Zavisi to od toho. ako presne chcete merat teplotu, ako daleko od senzora, v akom rozsahu a aky ste programator. Interfaejsov k Pt-100 je viac typov - napriklad tie z doby predmikrokontrolerovej, kedy sa cely prevod a linearizacia robila analogovo, a vystpom bolo jednosmerne napatie priamo umerne teplote. S MCU sa to da zjednodusit - prakticky na uroven odporoveho delica, alebo aspon prudoveho zdroja s Pt-100 pripojeneho na vstup ADC az po sofistikovane obvody s fantastickymi vlastnostami a aj fantasticku cenou, ktorych vyvoj trva a stoji… mnoho.

Takze skuste priblizit, co vlastne chcete a mozeme sa zamysliet ako dalej.
Mimochodom, Microchip ma vo svojich aplikacnych poznamkach nieco o tom, co chcete robit - klucove slovo je “RTD”.

Zdravím.
Teplota bude meraná v rozsahu 0 až 150°C,dĺžka prívodných vodičov
k čidlu cca 10m,presnosť postačí +/-2°C.Kompenzáciu nelinearity čidla naprogramovať nedokážem(zatiaľ),takže bude musieť byť urobená analógovo,asi operačnými zosilovačmi.Bude to použité na ovládanie chodu čerpadla slnečných kolektorov.Pôvodne som to chcel z Dallas čidlom DS18B20
ale to je len do 125°C a v kritickom prípade je na kolektore viac.
Vopred ďakujem za každú radu.
S pozdravom Relatko.

**Použij čidlo LM35. **

n Calibrated directly in ° Celsius (Centigrade)
n Linear + 10.0 mV/°C scale factor
n 0.5°C accuracy guaranteeable (at +25°C)
n Rated for full −55° to +150°C range
n Suitable for remote applications
n Low cost due to wafer-level trimming
n Operates from 4 to 30 volts
n Less than 60 μA current drain
n Low self-heating, 0.08°C in still air
n Nonlinearity only ±1⁄4°C typical
n Low impedance output, 0.1 W for 1 mA load

No, tak pre ten rozsah a presnost bude stacit ta lm35-ka, alebo niektory z rady KTYxx. Vacsina z tych KTY-ciek funguje len do 125 stupnov, ale zda sa mi, ze je tam jeden kus ktory ide az do 150 stupnov.

Linearizacia sa da robit roznymi sposobmi - napriklad tabulkou, ale o tom je teraz zbytocne pisat, skuste sa rozhodnut aky snimac pouzijete a potom sa da uvazovat ako dalej.

Urcite LM35
uz len kvoli tej linearizacii. Staci zkalibrovat v jednom bode.
Kedze sa vsak jedna o zdoj napatia, odpor pivodnych vodicov by mal byt aspon 1000x mensi ako vstupny odpor AD casti.
Urcite nie je vhodne pripojit 10m lano priamo na pin procesora. To zavana pruserom typu odpalenie procesora. Medzi mcu a svorku daj nejaky dobry OZ. Nemusi byt extremny, v najhorsom staci nieco ako LM358. Pre FET-ove OZ by si potreboval +/-Ucc. Pripadne skus sa poobzerat po nejakom OZ pre single Ucc.
Ani tu Pt100 nemozes (teda mozes, ale potom sa pripadne nediv :slight_smile: ) na tak dlhom kabli pripojit na in priamo.

Ak nepouzijes OZ, daj do serie s pinom procesora odpor aspon 4k7.

Vrelá vďaka za odpovede.Vyskúšam aj LM 35 ,no rád by som “okoštoval”
aj PT100.Plne mi vyhovujú jej prevedenia pre účel na ktorý ju chcem použiť.Rozmýšlal som ako softvérovo vykompenzovať jej nelinearitu,napadá ma asi takýto spôsob.
Porovnávaním zisťovať v ktorom “rozsahu” je nameraná hodnota a podľa
toho kde sa bude nachádzať k nej pripočítať alebo od nej odrátať koeficient
zistený z grafu ktorý znázorňuje nelinearitu PT100-vky.
Tak napríklad:
50-60°C +0,5
60-70°C -0,2
70-80°C +0,8
Poprosím vysvetliť spomínaný systém tabulkou
S pozdravom, Relatko

Ak chces “okostovat” Pt100, predpokladam, ze Ti je jasne akym maximalnym prudom ju mozes budit, aby na nej nevznikala vykonova strata vyssia ako Tebou zvolene jej vlastne zohrievanie. Cim vyssi prud, tym vyssia vykonova strata (P=I * I * R) a tym vyssia zavedena chyba do merania teploty.

Cim nizsi prud, tym nizsi ubytok napatia a tym mensia teplotna rozlisovacia schopnost 10b AD prevodnika.

Pre pouzitie s 10b prevodnikom s citlivostou 2,5V/rozsah je realna Pt500, respektive Ni1000 pre rozlisenie cca 0,5stupna.

Alebo Pt100-vku bud v impulznom rezime.

charakteristika Pt100 je dana vzorcom

R = R0 ·(1 + a ·T + b · T2 + c · (T − 100 °C)· T3)
a = 3,9083 · 10-3 / K
b = -5,775 · 10-7 / K2
c = -4,183 · 10-12 / K3 

kde pre Pt100 je R0 = 100ohm
a pre Pt500 je R0 = 500ohm

Pt100 ma pri zmene z 0°C na 160°C zmenu hodnoty odporu 61,04ohm
Spocitaj si citlivosti, maximalne prudy a ubytky. Da sa to samozrejme riesit pomocou OZ a nejakych mnohych prvkov vratane ofsetu, ale kto to bude kedy linearizovat a kalibrovat? Iba ak z nejakych cvicnych dovodov a iba ak snad mas nejake presne teplotne cidlo.

Pt100 sa husto pouzivaju v priemysle pre vysoku odolnost voci ruseniu - meracia slucka ma velmi malu impedanciu. Na vzdialenost 10m by som uz pouzil troj, alebo stvor vodicove zapojenie.

Pozri si este datasheet k XTR105, alebo ju rovno pouzi.