Programátor Presto a programování AT89C2051

Jsem v programování mcu úplně nový. Mám tenhle mcu a programátor. V manualu jsem se dočetl, že procesory na jádře 8051 naprogramovat jdou, ale ne ty co mají v názvu písmeno C (ty co mají S tak jdou-např AT89S2051). Přesto jsem slyšel, že se to dá.
Nebo takhle, je nějaký výrazný rozdíl mezi S a C verzí (jedu podle této shop.ben.cz/cz/121093-prace-s-mi … c2051.aspx).
Jde o to, že se ve škole učíme samozřejmě s 8051, a proto jsem zvolil tyto mcu

:arrow_right: administrator: přesunuto z "8051 / 8052"

Jesli dobře koukám, tak jde o sériový programátor. A právě 51 s “S” mají ISP - sériové programovací rozhraní. Oproti tomu C2051 nikoli, ten lze programovat jen paralelně. K prestu jsou sice nějaké doplňky, ale nevím, jesli to s některým bude možné. Nicméně Presto je poměrně drahé, určitě by se našlo něco levnějšího, alespoň do začátku…

Děkuji za vysvětlení a omlouvám se za velmi hloupej dotaz. Jsou věci, které bych měl schopen zjistit sám. No aspoň jsem moudřejší

Tu knihu mám taky, docela ujde na začátek. Když si ji projdeš až do konce, tak tam najdeš programátor na COM s jedním MCU a jedním posuvným registrem. Pokud máš COM port (na takovýhle hraní si je stejně starší počítač lepší, takže bys ho mít mohl (doufám že to není notebook)), tak si objednej pár AT89C2051 v GM, a jeden si tam nech rovnou “napálit” programem do MCU toho programátoru z knihy, postav si to, a budeš mít programovadlo, který ti pro školní účely bohatě postačí, a ušetříš za Presto, který momentálně nepotřebuješ (i když jinak je Presto úplně super programátor).

Oops, špatně jsem četl, už Presto máš :blush: :confused: Nicméně na 89C2051 je Ti nanic. 89S2051 s ním naprogramuješ, i vícekrát, dokud si omylem nepřehodíš pojistku… :wink:

Co se týče COM, LPT portů tak bych se nestrachoval :laughing: Ještě hodně dlouhou dobu můj stůl nespatří něco moderního (dva PC minimálně pět let starý+stůl pod ním nacpanej všemožnýma vykopávkama)

Jakou pojistku? :blush:

Nakonec jsem si koupil 2x AT89S51. To snad nic na zkoumání a učení ze zmíněné knihy nemění ne? (ale co se ptám, studijních materiálů mám kopu, na netu je info o 8051 tisíce…).
Jo a je nějakej rozdíl mezi seriově a parálelně programovatelným mcu v použití?

V použití ne (krom toho, že když zapojení správně navrhneš, tak můžeš programovat přímo v něm). Ty procesory mají lockbity (na uzamčení proti čtení a podobně) a fuses (pojistky). Jednou z pojistek se dá zakázat sériové programování (ISP). Když se ti to povede, tak jsi na tom stejně jako s C2051 :slight_smile:.

tak tak kolega piityy to povedal spravne uz sa mi parkrat stalo ze kamarati zablokovali ale ATmegu :smiley: tak na to si potom daj bacha!!! este ze v mojej masine sa to da odblokovat… a ak budete kupovat AT89C2051 tak kupte si radsej tu S kovu verziu… i ked som to este neskusal mala by sa dat programovat aj paral. aj seriovo (ISP) puzdro rovnake, jadro rovnake + naviac ma PWM modul :stuck_out_tongue: