PC jako osciloskop, připojení mikrofonního vstupu zv. karty

Cau lidi,
Potrebuju (ci spis chci) udelat z PC tak trosku osciloskop a nedari se mi - mam uz napsanej soft na mereni a zobrazeni signalu, jenze po pripojeni to dela hodne zvlastni veci… a je uplne jedno, jestli to zapojim “uplne” (to znamena, ze cast mikrofonniho vstupu jde k zemi v obvodu a cast na vystup mcu), nebo chytnu “nezem” na mikrofonnim vstupu rukou a vystup mcu taky rukou… oboje da uplne shodnej signal. Existuje pro to nejaky rozumny vysvetleni?
Ten MCU (PIC16F877A) generuje ctvercovej signal (v podstate jednoduchym zpusobem - inkrementace registru a nasledny nastaveni na PORTB - takze na B0 mam okolo 100Hz a na kazdym dalsim o polovinu mene. Kdyz si to pustim do sluchatek nebo do nejakyho repracku, dle myho sluchu to zni tak, jak ma.
Diky uz predem za odpovedi :slight_smile:
(PS: Jsem spis programator a to jeste k tomu vysokourovnovej - .NET a podobne, rozhodne ne elektronik, jsem rad, kdyz zapojim tranzistor a nespalim ho u toho (dneska je muj soucet jeden tranzistor a 2x PIC))

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "PC jako osciloskop, pripojeni"

A co konkrétně ti to nedělá nebo dělá? Nezdají se ti úrovně? Je to zkreslený? Moc jsi nám ten problém nepopsal :slight_smile:
Nezapomeň, že audio vstupy jsou AC. Odfiltrují tedy ss složku a při nízkých frekvencích bute ten obdélník trochu znetvořenej :wink:

no, prvni vec, co se mi nezdala byla, ze signal byl uplne stejnej, at uz jsem “vodil” pres svoje telo, nebo primo dratem, nezavisle na uzemneni. (A dokonce to stejne znelo, kdyz jsem si to pres komp pustil do sluchatek).
Frekvence byla asi tak 100Hz
Chtel jsem dat screenshot, ale jaksi jsem odsmahnul dalsi PICku, tentokrat uz ani nevim cim…
Jinak, jako zdroj napeti pouzivam PC zdroj (a PC bezi) - a vsecky ty disky a vetraky tam pak fungujou jak mikrofon - je to vsechno slyset.

Procesory jsou CMOS obvody a tedy velice citlivé na statickou elektřinu :wink:
Myslíš, že bys zvládnul načtrtnout nějaký obrázek jak to asi vypadá? to by mě moc zajímalo :smiley:
Co se týká toho signálu, tak mikrofonní vsup je vysikoimpedanční, takže spoj vytvořený doslova “ručně” může být v tomhle případě dostatečný.
Osobně bych se ale počítačovému zdroji nesvěřil ani já, ani mcu. Obvykle neoplývají parametry vhodnými pro tyto účely.
Pokud to napájíš z PC, tak se ti vliv nepřipojeného uzemění neprojevil, neboť jak zvukovka, tak mcu mají zem společnou a nemusíš ji tedy tahat ke vstupu zvukovky uvlášť pokud ti nevadí rušení.

Predevsim jsou citlivy na zkrat pripadne na temer 2.5x vetsi napeti :slight_smile: Ale jinak mi prijde, ze moc citlivy nejsou, vydrzi to hodne :slight_smile:
Co se tyce pocitacovejch zdroju - prej jsou skvele stabilizovany :slight_smile: (I kdyz podle urovne hluku to tak zrovna nevypada, zni to jak kdyby to nebylo ani uzemeny).

Jinak teda obrazek:
disk.jabbim.cz/suk@njs.netlab.cz/sound.png
A pripadne i zvuk:
disk.jabbim.cz/suk@njs.netlab.cz/snd.flac

Jinak divny na tom je jeste to, ze i kdyz pic generuje (nebo by mela) cosi jako

1 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 0 _ _| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_| |_ -1 _
tak vysledek se blizi spis

1 _ _ _ _ _ _ _ 0 _ _| | | | | | | | | | | |_ -1 _ |_| |_| |_| |_| |_|

Btw, myslis, ze by pomohlo (pri navrhu na nepajivym poli, ve finalu - pokud to nekdy dodelam :mrgreen:, bude urcite ) hodit tam stabik?

Jo a zdroj je to na jinym PC, nez to “merim”

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory


pc-osciloskop-zvuk.zip (1.79 MB)

Obrázek hezkej, trochu mi připomíná signed číslo zobrazený jako unsigned :slight_smile:
Ten divnej výsledek je způsobenej přesně tím, co jsem psal výše: audio vstupy jsou AC. To znamená, že odfiltrují střední hodnotu. Když máš obdélník 0-5V se střídou 50%, tak to má střední hodnotu 2.5V. Ta se od signálu odečte, tedy z 0V vznikne -2.5V a z 5V zbyde +2.5V. :wink:

PC zdorje jsou uzeměné. Máš-li správně zapojené zásuvky, tak jsou i oba PC propojené :wink: Tedy pokud to neni notes…

Jasne, takze tohle bych uz chapal, dik :slight_smile: A dokazes i vysvetlit pricinu, proc to misto ctverce vypada takhle divne?
Muj merici program pocita se ctvercem a ten i docela slusne zmeri :slight_smile:

Tohle vypadá na přebuzení - zkus použít line-in a ubrat zesílení.
Každopádně to vypadá na nádhernou sinusovku, což taky není úplně ono, mělo by to bejt obdélníku (ikdyž trochu rozhašenýmu) aspoň trochu podobný. Sinusovku by ti z obdélníku měl vstupní AA filtr vytvořit teprve kdyby ses frekvencí blížil k jeho meznímu kmitočtu. Ten by ovšem měl u zvukovky být určitě nad 15kHz. Jesli tam máš 100Hz, tak tu něco nehraje…

Se signal procesingem a jevy při něm se vyskytujícími právě začínám, takže zatim odhaduju, co se ti tam asi děje. Ten obrázek je ovšem celkem typickej pro přetečení v signed aritmetice (až po A/D převodu) při zpracování bez použití saturační aritmetiky.

tak muzu te ujistit, ze data interpretuju spravne - dostavam je jako signed short (2B cislo) - cely to je pres DirectSound a Capture. Dokud je zvuk generovanej v kompu, tak to zobrazuje jak ma - kvuli testovani jsem si poustel zvuk a “nahraval” pres Stereo/Mono mixer. Tam to bylo v poradku, dokonce to i zmerilo frekvenci spravne.

Jinak tenhle obrazek negeneroval muj program ale Gold Wave - tzn pomerne overenej softik.

Jsem to po sobě přečet a došlo mi, že to není ono a ty jsi se tu vyskyt, mezi tím, co jsem to přepisoval :smiley: No nic, zkus na ten text mrknout znovu, je změněnej :wink:

Asi to bude nejaky moje zahadny stesti ci vrozena blbost (tohle je normal - podminkou spravny funkce je po pul dni az tejdnu trapeni napsat na forum a v tu chvili problem vyresit). Ale prave mi to zahadne zaclo fungovat, vlastne (krom zmeny programu, kterej ale na celym PORTB generuje stejnej signal jako predtim) jsem ani nic neudelal. Stale to jde bez problemu pres ruce, jen mereni je trosku horsi.
Jinak problem asi delala jakasi uzasna ficurka zvukovyho driveru (vlastne jedina vec, co to umi, nasel jsem to, az kdyz jsem hledal, jak se zapina line-in), ktera mela nejako zlepsit zvuk ci co. Ted uz se ukazuje relativne slusnej ctvercovej signal, jak ma bejt.
Takze ti dekuju za tvuj cas a omlouvam se, ze byl zbytecnej. :slight_smile:

Zbytečnej snad úplně nebyl - už víš, co je střední hodnota a že neprojde přes AC linku :smiley: